Προς το περιεχόμενο

Βγήκε το Ubuntu 6.10 Edgy Eft


Theoxaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οδηγίες για αναβάθμιση:

 

* https://help.ubuntu.com/community/EdgyUpgrades

 

Ποια είναι τα συγκριτικά πλεονεκτήματα των δύο μεθόδων; (α. Μέσω του Update Manager, β. Αντικατάσταση με sed στο sources.list και μετά apt-get.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μόλις ξεκίνησα τη διαδικασία. Θα ξαναγράψω με τυχόν προβλήματα αλλά και εντυπωσιάσεις.

 

Αυτό που θέλω να δώ περισσότερο είναι το Gnome 2.16!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα της αλήθειας.

 

Περιμένουμε τα καλά σας νέα. Αν είναι απογοητευτική η διαδικασία αναβάθμισης θα πρέπει οι υπόλοιπη να κάνουν καθαρό install.

 

Αν και εγώ ανέβηκα στο πλοίο από το Dapper, είχα ακούσει ότι το update στο Dapper από τη προηγούμενη version ήταν προβληματική (ήταν προτιμότερο να κάνεις fresh installation)

 

Καλή τύχη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα κόλπα για καλύτερο subpixel font rendering στο Edgy από τα φόρουμ του Ubuntu (το παλιό κόλπο ακυρώθηκε με την αναβάθμιση, οπότε δοκίμασα κατευθείαν το καινούργιο):

 

* Improved subpixel font rendering packages for Edgy

 

Λίγο στοιχεία για το θέμα από ένα αρμόδιο πρόσωπο:

 

* http://permalink.gmane.org/gmane.comp.fonts.freetype.user/1912

 

Το Tomboy ψόφησε με την αναβάθμιση. :-( (Πριν δούλευε μια χαρά -- τώρα που είναι επίσημα στο πακέτο δεν δουλεύει -- δεν το βρίσκει καν -- κάποιο μπέρδεμα έγινε... -- υπόψιν ότι το είχα εγκαταστήσει από τα επίσημα repos, οπότε δεν περίμενα τέτοια προβλήματα...). btw, το Tomboy είναι από τα δύο GUI προγράμματα που χρησιμοποιώ στο Ubuntu και που δεν ξέρω κάτι εξίσου ωραίο στα Win -- το άλλο είναι το Bluefish. (Αφήνω απέξω προγράμματα του KDE σαν τον Konqueror...)

 

O GStreamer ακόμα δεν υποστηρίζει gapless πουθενά, ούτε σε lossless ούτε σε lossy... Είναι μεγάλη απόλαυση να ακούς, π.χ., συναυλία Pearl Jam σε FLAC και να σου κάνει από μια μικρή παύση με το που μπαίνει κάθε κομμάτι!

 

Ο Fx είναι η έκδ. 2. Το όνομα είναι Firefox web browser. Το λογότυπο δεν είναι πια η σκέτη υφήλιος, αλλά το επίσημο του Mozilla Corp. (Βρήκα κι εδώ κάτι λινκ με στοιχεία από αρμόδια πρόσωπα, αλλά δεν τα παραθέτω για να μην ξύνουμε πληγές...) Το user agent string έχει κάτι παράξενο: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8.1) Gecko/20060601 Firefox/2.0 (Ubuntu-edgy)

 

Κατά τα άλλα, η αναβάθμιση από 6.06 σε 6.10, 800MB πράμα, δούλεψε ρολόι. Μόνο που δεν ήταν έτοιμο το πρωί και έπρεπε να περιμένω άλλη μισή ώρα, διότι ήθελε απάντηση σε κάτι ερωτήσεις -- μία για την άδεια του non-free Flash και άλλες δύο για να αντικαταστήσει κάτι αρχεία ρυθμίσεων.

 

(Τα πακέτα κατέβαιναν με περίπου 50 kB/s, ενώ άλλες φορές έχω δει και κοντά στα 200 από τα repos του Ubuntu. Δεν ξέρω από διανομές Λίνουξ, αλλά δεν μου φαίνεται άσχημη ταχύτητα για πρώτο 24ωρο...)

 

Την καλύτερη ταχύτητα που διάβαζα (στην εκκίνηση αλλά και μέσα στο γραφικό περιβάλλον) δεν την έχω νιώσει ακόμα...

 

ΥΓ.

Στην υποβολή εδώ από τον Επεξεργαστή Κειμένου με Fx 2 έκανε πολύ ώρα και στο τέλος με ρώτησε αν θέλω να κατεβάσω το αρχείο newreply.php ή κάτι τέτοιο -- βλέπω τώρα ότι το μήνυμα είχε υποβληθεί κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τέλειωσα ικανοποιητικά. Πρέπει να ξαναφτιάξω τα γραφικούλια μου από ότι βλέπω, αλλά γενικά ΟΚ.

 

Με το πρώτο reboot (που έγινε αυτόματα) αντιμετώπισα ένα πρόβλημα, κάποιο αρχείο δεν έβρισκε ανώ είχε ήδη εμφανιστεί η αρχική οθόνη με τη μπάρα loading. Και μάλιστα δεν ήμουν καν σε γραμμή εντολών και δε γινόταν να επικοινωνήσω με το σύστημα με κανέναν τρόπο. Έκανα reset με το κουμπάκι του pc.

 

Στο ξαναφόρτωμα μου είπε ότι είναι η 30η φορά που κάνω mount του root partition χωρίς έλεγχο και έκανε το αυτόματο fsck (που γίνεται κάθε 30 boot) και στη συνέχεια μπήκα κανονικά!!! Δεν ξέρω τι έφταιγε και αν έπαιξε ρόλο το (πιθανώς κωλόφαρδο fsck) αλλά πλέον είμαι στο Edgy Eft και ακούω τη μουσικούλα μου μια χαρά.

 

Δυο λόγια για το Edgy Eft

 

1) μου φαίνεται ότι είναι πολύ μικρές οι αλλαγές

2) νομίζω ότι από το 5.06 στο 6.06 τις default εφαρμογές του gnome που είχα απεγκαταστήσει δεν τις είχε ξαναβάλει η νέα εγκατάσταση (δε θυμάμαι καλά όμως). Εδώ ενώ τα Totem, Rythmbox κλπ τα είχα απεγκαταστήσει τώρα τα ξαναέβαλε

*** για τις βελτιώσεις σε θέματα ασφαλείας ΔΕΝ είμαι ικανός να κρίνω γιατί δε γνωρίζω

 

 

 

Για το GNOME 2.16:

 

4) η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήσιμη διαφορά που βρήκα ήταν στο κουμπάκι που εμφανίστηκε στον Ναυτίλο που κάνει εναλλαγή στην toolbar σχετικά με τον τρόπο πλοήγησης (αν δηλαδή θα εμφανίζονται τα κουμπάκια των τελευταίων φακέλων που πλοηγήθηκε ο χρήστης ή αν θα εμφανίζεται γραμμή διεύθυνσης). Πραγματικά χρήσιμο.

5) Το tomboy για το οποίο τόσο καμαρώνει στο ελληνικό site, πιστεύω πως υπάρχουν πολύ πιο απλές και εύχρηστες εφαρμογές για την ίδια δουλειά όπως πχ το sticky notes

6) Το εργαλείο ανάλυσης χρήσης δίσκου, δε νομίζω να το πολυχρησιμοποιήσουν οι χρήστες του GNOME. Εϊναι πολύ πιο έυκολο για να δεις το μέγεθος ενός φακέλου και τον αριθμό των αρχείων που περιέχονται σε αυτό να κάνεις δεξί κλικ-->ιδιότητες και πολύ πιο γρήγορο από ότι κατάλαβα. Δεν κατάλαβα αυτή η εφαρμογούλα (Baobab νομίζω λέγεται) να κάνει τίποτα περισσότερο!!!

7) Το Alt+F6 που κάνει την ίδια δουλειά με το Alt+Tab δε μου δουλεύει καλά (μου εμφανίζει μόνο την εφαρμογή που είναι on top τη στιγμή που πατάω Alt+F6 και μόνο αυτή!!!).

8 ) Η μετακίνηση εφαρμογής από έναν χώρο εργασία σε άλλον σέρνοντας το εικονιδιάκι της που εμφανιζόταν στις οθονούλες στον επιθυμητό χώρο εργασίας υπήρχε και στο GNOME 2.14 παρά το ότι το εμφανίζει σαν νέο

9) Το ίδιο συμβαίνει και με το Nautilus CD/DVD burner που έχω την εντύπωση πως δεν το χρησιμοποιεί κανένας (κάνω λάθος?)

10) "Τώρα η Deskbar, ένα πανίσχυρο εργαλείο για την αναζήτηση αρχείων στο σκληρό σας και στο διαδίκτυο, είναι ακόμα πιο γρήγορη στη χρήση και καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στην οθόνη σας. Με το πάτημα Alt+F3 (ή κάνοντας κλικ στο εικονίδιο της) σας επιτρέπει να εισάγετε κατευθείαν τους όρους της αναζήτησης σας - χωρίς να πάρετε τα χέρια σας από το πληκτρολόγιο." Εμένα δε μου δουλεύει, εσάς?

 

Αν έχετε ανακαλύψει κάτι θετικό ή αρνητικό που εγώ δεν το εντόπισα για ποστάρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το user agent string έχει κάτι παράξενο: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8.1) Gecko/20060601 Firefox/2.0 (Ubuntu-edgy)
Ωχ ναι... τώρα το είδα. Λες να έχουν κάνει κανια μαλακία όπως στο 5.10 που είχαν βάλει έκδοση Ubuntu-Firefox το οποιό εκτός του ότι σερνόταν αναβαθμιζόταν 10 φορές πιο αργά από ότι το κανονικό???? Πρέπει να μάθουμε τι σημαίνει ατό το Firefox/2.0 (Ubuntu-edgy)

 

έπρεπε να περιμένω άλλη μισή ώρα, διότι ήθελε απάντηση σε κάτι ερωτήσεις -- μία για την άδεια του non-free Flash και άλλες δύο για να αντικαταστήσει κάτι αρχεία ρυθμίσεων.
Ναι... μαλακία

 

Στην υποβολή εδώ από τον Επεξεργαστή Κειμένου με Fx 2 έκανε πολύ ώρα και στο τέλος με ρώτησε αν θέλω να κατεβάσω το αρχείο newreply.php ή κάτι τέτοιο -- βλέπω τώρα ότι το μήνυμα είχε υποβληθεί κανονικά...
Αυτό το παθαίνω εδώ και 1 χρόνο σχεδόν και το έχω ανοίξει το thread αδώ μέσα, αλλά δεν ασχολήθηκαν και πολλοί. Και το παθαίνω μόνο με linux.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο λόγια για το Edgy Eft

 

1) μου φαίνεται ότι είναι πολύ μικρές οι αλλαγές

2) νομίζω ότι από το 5.06 στο 6.06 τις default εφαρμογές του gnome που είχα απεγκαταστήσει δεν τις είχε ξαναβάλει η νέα εγκατάσταση (δε θυμάμαι καλά όμως). Εδώ ενώ τα Totem, Rythmbox κλπ τα είχα απεγκαταστήσει τώρα τα ξαναέβαλε

*** για τις βελτιώσεις σε θέματα ασφαλείας ΔΕΝ είμαι ικανός να κρίνω γιατί δε γνωρίζω

 

τα τοτεμ και ρυθμμποξ είναι μέρος του ubuntu-desktop πλέον.

Για το GNOME 2.16:

6) Το εργαλείο ανάλυσης χρήσης δίσκου, δε νομίζω να το πολυχρησιμοποιήσουν οι χρήστες του GNOME. Εϊναι πολύ πιο έυκολο για να δεις το μέγεθος ενός φακέλου και τον αριθμό των αρχείων που περιέχονται σε αυτό να κάνεις δεξί κλικ-->ιδιότητες και πολύ πιο γρήγορο από ότι κατάλαβα. Δεν κατάλαβα αυτή η εφαρμογούλα (Baobab νομίζω λέγεται) να κάνει τίποτα περισσότερο!!!

Αναλύει πού είναι καταμερισμένος ο χώρος. Μπορείς πχ να δείς ποιός φάκελος πιάνει τον περισσότερο χώρο και να σβήσεις κάποια αρχεία αν δεν τα χρειάζεσαι. Επίσης αν υπάρχει κάποιο leak κάπου, θα είναι ποιό εύκολο να το εντοπίσεις έτσι παρα να κάθεσαι να κάνεις δεξί κλικ σε κάθε φάκελο στο συστημά σου.

7) Το Alt+F6 που κάνει την ίδια δουλειά με το Alt+Tab δε μου δουλεύει καλά (μου εμφανίζει μόνο την εφαρμογή που είναι on top τη στιγμή που πατάω Alt+F6 και μόνο αυτή!!!).

Το Alt+F6 δεν κάνει την ίδια δουλειά με το Alt+Tab. Το Alt+F6 βλέπεις παράθυρα της ίδιας εφαρμογής, πχ αν έχεις 5 παράθυρα firefox, θα εναλλάσεται μεταξύ αυτών.

8 ) Η μετακίνηση εφαρμογής από έναν χώρο εργασία σε άλλον σέρνοντας το εικονιδιάκι της που εμφανιζόταν στις οθονούλες στον επιθυμητό χώρο εργασίας υπήρχε και στο GNOME 2.14 παρά το ότι το εμφανίζει σαν νέο

Εδώ σου επιτρέπει και μεταφορά εφαρμογής σε άλλη εργασία σέρνοντάς την απο το taskbar στον χώρο εργασίας που θές. Αυτό δε γινόταν πριν.

9) Το ίδιο συμβαίνει και με το Nautilus CD/DVD burner που έχω την εντύπωση πως δεν το χρησιμοποιεί κανένας (κάνω λάθος?)

Ναί.

10) "Τώρα η Deskbar, ένα πανίσχυρο εργαλείο για την αναζήτηση αρχείων στο σκληρό σας και στο διαδίκτυο, είναι ακόμα πιο γρήγορη στη χρήση και καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στην οθόνη σας. Με το πάτημα Alt+F3 (ή κάνοντας κλικ στο εικονίδιο της) σας επιτρέπει να εισάγετε κατευθείαν τους όρους της αναζήτησης σας - χωρίς να πάρετε τα χέρια σας από το πληκτρολόγιο." Εμένα δε μου δουλεύει, εσάς?

Μια χαρά μου δουλεύει. Εσύ την έχεις προσθέσει σαν applet;

Αν έχετε ανακαλύψει κάτι θετικό ή αρνητικό που εγώ δεν το εντόπισα για ποστάρετε...

 

Λοιπόν, τα μόνα σοβαρά προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν σε δύο-τρία applets και σε ένα broken package. Τα applets τα οποία μου έσπασαν τα νεύρα και έπρεπε να ξαναμπούν ήταν τα Διαχείρηση Ενέργειας, Παρακολούθηση Συστήματος και Hardware Sensors Monitor.

Είχα επίσης ένα package που δε χρησιμοποιούσα ποτέ, το lcd4linux, το οποίο δεν μπορώ ούτε να αναβαθμίσω αλλά ούτε να απεγκαταστήσω, ούτε καν με --force-all! Αν θέλει κάποιος να με συμβουλέψει πάνω σε αυτό θα ήμουν ευγνώμων γιατί μου κάθεται στο update-manager και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Κατα τ'άλλα, ούτε εγώ παρατήρησα τα γρηγορότερα boot times, αλλά το gnome παίζει οπωσδήποτε γρηγορότερα. Είχαν πεί κάτι για επιλογές opacity και άλλες eye candy δυνατότητες. Μήπως πρέπει να κάνω compile το metacity με --composite επιλογή;

 

Ωραίο και το gnome partition manager που προστέθηκε στις Προτιμήσεις. Μέχρι τώρα όλα ομαλά. Θα σας ενημερώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τι γίνεται με το firefox. Διαβάστε την παρακάτω συνέντυξη:

 

http://cbeard.typepad.com/mozilla/2006/10/mozilla_and_ubu.html

 

Η άλλη πλευρά:

 

* http://web.glandium.org/blog/?p=99

 

Το Ubuntu δεν χρωστάει τίποτα στους μοζιλλαίους. Θα εκπλαγώ --και θα δυσαρεστηθώ-- αν φανεί ότι δεν έχουν αντίρρηση να τους παίζουν έτσι οι μοζιλλαίοι απέναντι στο Debian...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κάποια τρομερή αλλαγή δεν είδα/πρόσεξα.Πάντως με το update σε Edgy χάθηκαν οι ρυθμίσεις του Xserver και έπρεπε να τον ξαναστήσω, και φυσικά ένα σημαντικό μειονέκτημα για Ati-powered users είναι η έλειψη υποστήριξης xgl(προς το παρόν) :( ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαχιστες διαφορες, κυριως διακοσμητικες αλλα κ αυτες περιορισμενες, μερικες νεες εφαρμογες +mono και γενικα πολυ λιγο για να ειναι ...edgy...

Βεβαια εχει καποιες κρυφες αλλαγες (generic kernel, init script ktl) αλλα καμια επανασταση.....

 

Οσο για το gnome ......ας σκεφτει ενας χριστιανος να βαλει καποια templates στο δεξι κλικ στο desktop και ας κανουν λιγο πιο ομορφα τα panel (για default μιλαω, μονος μου ξερω κ γω να τα αλλαξω). Λιγη αισθητικη δεν εβλαψε ποτε......

 

Μην αρχισω να ξαναλεω για το bug του ΟΟ base που ο form wizard ειναι νεκρος.,.,,,,.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...