Προς το περιεχόμενο

The Witcher


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, οι μάχες δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά το animation είναι πολύ ποζεριά και εξιλεώνει. Με το mod που αναφέρω αλλάζει το balancing μόνο προς το καλύτερο καθώς και το character building, επειδή κάπου γινόταν υπερβολικά εύκολο, και προστίθενται επιπλέον επίπεδα δυσκολίας. Το είχα δοκιμάσει και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ξεθάψω το θέμα κ να ρωτήσω αν αξίζει να το παίξω ή να παίξω το 2 κατευθείαν? Από άποψη πλοκής κλπ συνεχίζει ευθέως ε?

 

 

Επίσης σε zavvi παίζει κουτίσια έκδοση στα 12.5Ε αν κ δεν εχει multiplayer...

 

Βασικά από άποψη ιστορίας, το 2ο σε ανταμείβει με ποικίλους τρόπους αν έχεις παίξει το πρώτο. Το κυριότερο βέβαια το ότι έχεις ήδη δεθεί με το κεντρικό ήρωα και τους λοιπούς χαρακτήρες που τον πλαισιώνουν και στα 2 παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα οπότε πάω για το πρώτο κ βλέπουμε.

 

ευχαριστω μανς. :mrgreen:

 

το μόνο που με προβληματίζει είναι να μην είναι πιο αργό κ από ταινία του αγγελόπουλου. δλδ πιο πολύ περπάτημα παρά interaction.

 

Το mod αυτό μπαίνει κ στην έκδοση του gog? Δεν είναι official ε? δλδ η enchanced κλπ κλπ έκδοση δε θα το χει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ξεκίνησα και από ένα σημείο και μετά το παράτησα. Ενώ στην αρχή κόλλησα, λίγο μετά το 3ο chapter κουράστηκα.

 

Υπάρχουν κάποια quests που πραγματικά αν κολλήσεις, δύσκολα βγάζεις άκρη, ιδιαίτερα δε αν έχεις επιλέξει μεσαίο επίπεδο δυσκολίας, όπως έκανα εγώ.

Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παιχνιδι με απογοητευσε πληρως μονο και μονο επειδη δεν ειχες απολυτη ελευθερια στο περιβαλλον (οπως skyrim, oblivion) Αρκετα γραμμικο για rpg το περιβαλλον του και κοκκινη καρτα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παιχνιδι με απογοητευσε πληρως μονο και μονο επειδη δεν ειχες απολυτη ελευθερια στο περιβαλλον (οπως skyrim, oblivion) Αρκετα γραμμικο για rpg το περιβαλλον του και κοκκινη καρτα απο εμενα.

 

 

+1

 

Αυτό με χάλασε κι εμένα εξαρχής. Την πρώτη φορά το είχα παρατήσει, στη δεύτερη πήγα λίγο πιο πέρα.

 

Στην τρίτη μπορεί και να το τερματίσω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το 1 δεν μ άρεσε. Οι μάχες βασικά με χάλασαν. Τώρα δεν ξέρω άμα γίνεται καλύτερο με το mod που λέει ο Tobajara.

 

Και εγώ στην αρχή ψιλοξενέρωσα με τις μάχες αλλά μετά του έδωσα μια δεύερη ευκαιρία και είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει.Μαγικό παιχνίδι με φοβερό στόρυ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μήν συγκρίνετε παιχνίδια όπως Fallout και Elder Scrolls με παιχνίδια τύπου Witcher, Gothic κλ.

 

Συγκρίνουμε αχλάδια με πορτοκάλια.

 

Το κάθε είδος προσφέρει τα δικά του θετικά και αρνητικά. Εννοείται πως αν παίξεις παιχνίδι τύπου Witcher και περιμένεις sandbox καταστάσεις, δεν θα σου αρέσει.

 

Όπως και το να βάλεις το Oblivion ή το Skyrim και να περιμένεις τη σφικτή πλοκή και δεμένη ιστορία που προσφέρουν τα πιό γραμμικά παιχνίδια (τύπου Witcher).

 

Εγώ προσωπικά λατρεύω καί των 2 ειδών παιχνίδια, ακριβώς επειδή προσφέρουν πολύ διακριτές και πλούσιες εμπειρίες.

 

Από την άλλη, το Witcher 1 είναι το πρώτο RPG με τόσο ηθικά ρεαλιστικό κόσμο και επιλογές που έχουν σε μεγάλο βάθος χρόνου, ουσιαστικό αντίκτυπο.

 

Παράλληλα, ανήκει στα τόπ των καλύτερων σύγχρονων RPG και συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

 

Προσωπικά, τερμάτισα το παιχνίδι όταν βγήκε η enchanced έκδοση και μετά το ξανατερμάτισα όταν βγήκε το Witcher 2 για να μπώ στο κλίμα.

 

Το μόνο παιχνίδι που ξαναέπαιξα 2η φορά είναι το Fallout New Vegas, και ετοιμάζομαι σιγά σιγά για 2ο γύρο Witcher 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη, το Witcher 1 είναι το πρώτο RPG με τόσο ηθικά ρεαλιστικό κόσμο και επιλογές που έχουν σε μεγάλο βάθος χρόνου, ουσιαστικό αντίκτυπο.

 

Παράλληλα, ανήκει στα τόπ των καλύτερων σύγχρονων RPG και συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

 

Προσωπικά, τερμάτισα το παιχνίδι όταν βγήκε η enchanced έκδοση και μετά το ξανατερμάτισα όταν βγήκε το Witcher 2 για να μπώ στο κλίμα.

 

Το μόνο παιχνίδι που ξαναέπαιξα 2η φορά είναι το Fallout New Vegas, και ετοιμάζομαι σιγά σιγά για 2ο γύρο Witcher 2.

 

+100000 !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χτες μου ρθε από zavvi και έχω να πω ότι έμεινα έκπληκτος. Είχα πολύ καιρό να ανοίξω παιχνίδι κ να μην πάρω την κλασσική απογοήτευση ότι υπάρχει μόνο ένα ξερό dvd. Το platinum edition που πήρα έχει κ manual σε greyscale και guide σε χρώμα με περιοχές, χαρακτήρες κ quests.

 

Από το παιχνίδι, γενικά μου φάνηκαν κάπως περίεργα τα cutscenes, κάπως σαν να μην έχει καλό ήχο, τα animations να μην πολυταιριάζουν με το τι λέει ο npc, παίζει επειδή είναι κ παλιά η μηχανή γραφικών αλλά δε πτοήθηκα κιόλας.

 

Το σύστημα μάχης η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο περίεργο αλλά από την άλλη όταν είδα τις καφρίλες του Geralt με έψησε τόσο πολύ που το παραβλέπω.

 

Αυτό το combat rebalance mod τι κάνει ακριβώς?? Καταρχήν δεν είναι official ε? Δλδ δε παίζει η enhanced edition 1.5 να το χει ήδη?? Μάλλον θα το βάλω σήμερα απλά ήθελα να δω κ το original σύστημα μάχης.

 

Από πλοκή μπορώ να πω ότι αν κ δεν είναι tolkien-based το universe έχω ψηθεί αρκετά. Θα επανέλθω όταν θα το χω παίξει λίγο παραπάνω.

 

Και τέλος, I scored bitches!! (Triss) χαχαχα επικό (όλοι με δερμάτινα κ πανωφόρια κ αυτή με τα πανιά κ τα δικτυωτά καλτσόν B) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Mod πρέπει να το κατεβάσεις. Δεν ξέρω από που, γιατί δεν το έβαλα ποτέ.

 

Και βρε συ, Geralt. :P

 

Σκόραρε όσες μπορέσεις! (heh, για κάποιο λόγο θυμήθηκα Beavis & Butthead)

 

Και όταν τελειώσεις, κράτα το μέσα για το save και πάρε/παίξε Witcher 2. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mod πρέπει να το κατεβάσεις. Δεν ξέρω από που, γιατί δεν το έβαλα ποτέ.

 

Και βρε συ, Geralt. :P

 

Σκόραρε όσες μπορέσεις! (heh, για κάποιο λόγο θυμήθηκα Beavis & Butthead)

 

Και όταν τελειώσεις, κράτα το μέσα για το save και πάρε/παίξε Witcher 2. ;)

 

χαχαχα ε καλα ντε gerard , geralt όχι γιάννης , γιώργος, :mrgreen: το πήγα στο πιο γαλλικό γιατί έχει κ τρόπους

 

Α συνεχίζει στο 2 κανονικά ε? καλή φάση. Τώρα ήδη έχω ψηθεί για το 2 ενώ είμαι ακόμα στο chapter 1 χαχα. Το χε το zavvi στα 15Ε αλλά λέει "dispatched within the month" οποτε όταν το ξαναφέρουν παίζει να το χει βάλει κ κανα play στα 15-20.

 

Πάντως έχει γέλιο το ότι ο Geralt δεν μπορεί να πηδάει αλλά μπορεί να "πηδάει". B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν παίρνει τόσα πράγματα στο 2 όπως κάνει στο Mass Effect, αλλά κάποιοι "θυμούνται" τι είχες κάνει στο πρώτο. :)

 

Και ναι, είναι κανονικά sequel.

 

Ο Geralt πηδάει (και τα 2 είδη), αλλά σε cutscenes. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το κατεβάζω τώρα από το steam γιατί διάβασα τόσα διθυραμβικά σχόλια που δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο :wub:

Για να δούμε τι έχουμε? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...