Προς το περιεχόμενο

The Witcher


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρέπει να είναι τα καλύτερα 50 ευρά (γιατί ως γνωστόν το 1 ευρώ τα 50 ευρά) που έχω δώσει εδώ και πολύ καιρό. αξίζει όσο λίγα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια οκ δεν διαφονω αλλα για να παρω original paixnidi πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος οτι αξιζει καθε ευρο!!! και μην ξεχναμε οτι ερχονται διακοπεσ και καθε ευρο στην ακρη αυτη τη στιγμη ειναι πολυτιμο...και επειδη γενικα ειμαι και περιεργοσ με τα παιχνιδια θελω προτα να το δω και μετα να το αγορασω!!!ο φιλοσ που μου εστειλε το λινκ για dt pro εχει και αυτο trojan. καμια αλλη λυση υπαρχει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
παιδια οκ δεν διαφονω αλλα για να παρω original paixnidi πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος οτι αξιζει καθε ευρο!!! και μην ξεχναμε οτι ερχονται διακοπεσ και καθε ευρο στην ακρη αυτη τη στιγμη ειναι πολυτιμο...και επειδη γενικα ειμαι και περιεργοσ με τα παιχνιδια θελω προτα να το δω και μετα να το αγορασω!!!ο φιλοσ που μου εστειλε το λινκ για dt pro εχει και αυτο trojan. καμια αλλη λυση υπαρχει????

 

το policy του forum απογορεύει βοήθεια για cracks/serials/warez etc etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οκ δεν διαφονω αλλα για να παρω original paixnidi πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος οτι αξιζει καθε ευρο!!! και μην ξεχναμε οτι ερχονται διακοπεσ και καθε ευρο στην ακρη αυτη τη στιγμη ειναι πολυτιμο...και επειδη γενικα ειμαι και περιεργοσ με τα παιχνιδια θελω προτα να το δω και μετα να το αγορασω!!!ο φιλοσ που μου εστειλε το λινκ για dt pro εχει και αυτο trojan. καμια αλλη λυση υπαρχει????

 

Παίξε το demo και πιστεύω ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις αν σου άρεσε ή όχι ή δες αν υπάρχει κάπου προς ενοικίαση. Έτσι θα είσαι σίγουρος για το αν θα αξίζουν τα χρήματα αγοράς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

E3 2008: The Witcher: Enhanced Edition Look

More good improvements from the guys at CD Projekt to last year's best PC RPG.

 

One of last year's best games, The Witcher, wasn't without its problems. While some of those have been addressed in subsequent patches, there were still some issues that needed to be addressed along with features that developer CD Projekt just hoped to include in order to make the game more appealing to more potential consumers. The result is The Witcher: Enhanced Edition...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο παιχνίδι, το έπαιξα την προηγούμενη εβδομάδα. Δύσκολα θα το ξανάπαιζα σύντομα, έχει ωραία ατμόσφαιρα, ιστορία και ιδέες αλλά το gameplay πάσχει σε κάποια σημεία.

 

  • Οι rpg-άδες να το παίξουν στο δύσκολο, αν προσέξεις λίγο τις επιλογές σου στα skills είναι υπερβολικά εύκολο στο normal, ακόμη και με ελάχιστα potions (δεν πρέπει να ήπια πάνω από 10 συνολικά, και αυτά όχι επειδή χρειάστηκε αλλά για να μην κάθονται).
  • Εξοπλισμός/crafting system. Ελάχιστη ποικιλία όπλων που πετάνε οι εχθροί ή πουλάνε οι blacksmiths, και αυτά δεν έχεις κανένα μα κανένα λόγο να χρησιμοποιήσεις. Είναι άχρηστα. Ωραίο το σύστημα με τα runes για upgrading των όπλων, αλλά περιορισμένο. Σε όλο το παιχνίδι δε νομίζω να κάνει κανείς πάνω από 1 -άντε 2 upgrades στα 2 σπαθιά του.
  • Τα skills πλατειάζουν πολύ: υπάρχουν πολλά εντελώς άχρηστα skills (why on earth θα έπαιρνε κάποιος skill για τα fist-fights, δεν κινδύνεψα ΚΑΝ ούτε σε ένα match, και τα fist fights γενικά είναι ένα αδιάφορο side quest) και ο χωρισμός των sword-related skills σε 6 trees είναι overkill.
  • Combat system. Λίγα combat-related skills (2χ5 spells) και ακόμη πιο λίγα αυτά που θα χρησιμοποιήσει κάποιος, ακόμη αν δεν γίνει primarily caster. Οι μάχες, αν και οπτικά εντυπωσιακές, είναι πολύ απλοϊκές μηχανικά. Τα διάφορα negative effects στα οποία υποτίθεται ότι βασίζεται το combat system (blindness, pain, knockdown, stun, poison, incineration), τα skills και τα properties των όπλων και τα οποία έγινε προσπάθεια να ισορροπηθούν με τα immunities/resistances των εχθρών, στην πράξη δεν έχουν τόση αξία όση θα έπρεπε (μπορεί κάποιος να τελειώσει το παιχνίδι εύκολα χωρίς να τα ξέρει καν).
  • Alchemy/ingredients/inventory. Είναι απόγνωση να έχεις τόσα ingredients χωρίς τρόπο οργάνωσης στο inventory (ή στο storage). Στην τελική δεν αξίζει τον κόπο. Ακόμη και στο hard, δε νομίζω να κάτσει να ασχοληθεί κάποιος με το secondary υλικό κάθε συστατικού.
  • Θα περίμενε κάποιος κάποια ποικιλία στα endings, με δεδομέμη την ύπαρξη 2 πιθανών "romances" (συνολικά 4 επιλογές) και των 3 πιθανών πολιτικών στάσεων (3 επιλογές). Γενικά αυτές οι επιλογές, παρά την κάποια επίδραση σε μετρημένα δευτερεύοντα quests και αρκετούς διαλόγους δεν προσφέρουν άλλες διαφορές στην εξέλιξη του παιχνιδιού.
  • Η υποκριτική αυτών που κάνουν τις φωνές των χαρακτήρων στα Αγγλικά θα μπορούσε να είναι καλύτερη.

 

Τα δυνατά σημείο του παιχνιδιού είναι η ατμόσφαιρα, τα γραφικά και η ιστορία. Αυτά το απογειώνουν και σε αποτρέπουν από να το βαρεθείς, παρ' όλο που ως προς τα άλλα είναι λίγο φτωχό για RPG. Αλλά όταν φθάσει στο τέλος (σε λιγότερες από 50 ώρες), οι ασήμαντες διαφοροποιήσεις στις συνέπειες των διάφορων επιλογών που μπορείς να πάρεις και το όχι αρκετά βαθύ gameplay δεν σε ωθούν να το ξαναπαίξεις (απλά για να ακούσεις μια λίγο διαφορετκή ιστορία, να έχεις διαφορετικές επιλογές σε κάποιους διαλόγους και να μάχεσαι τους εχθρούς λίγο διαφορετικά). Σου μένει μόνο η ωραία ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρκετα απο αυτα που αναφερεις nske θελουν να τα διορθωσουν με νεα εκδοση του παιχνιδιου "Enhanced Edition", αν και οσοι το εχουν τερματισει δυσκολο να ξανασχοληθουν. Σε γενικες γραμμες παντως ηταν ενα καλο και πρωτοτυπο παιχνιδακι, ειδικα αν σκεφτεις οτι ηταν και το πρωτο της συγκεκριμενης εταιριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και οσοι το εχουν τερματισει δυσκολο να ξανασχοληθουν

Σωστά, θα ήταν καλύτερα να συνδύαζαν τις βελτιώσεις με ένα expansion που θα πρόσθετε και σημαντικά περισσότερο νέο περιεχόμενο, και ας το πουλούσαν χωριστά. Πάντως χαίρομαι να βλέπω νέες εταιρίες (ειδικά ευρωπαϊκές!) να βγάζουν ανταγωνιστικά παιχνίδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το παιχνιδάκι ήταν πολύ ωραίο, αλλά οι αλλαγές που δείχνει στο βίντεο, με το συμπάθιο κιόλας αλλά είναι μαλακίες!

 

Ελπίζω να έχουν κάνει κάτι περισσότερο από αλλαγές σε χρωματάκια τεράτων και χαρακτήρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το έχω γνήσιο, γιατί σήμερα που έβαλα cr@ck για να το δανείσω σε ένα φίλο μου, δεν μου βλέπει πουθενά τα save? Πρέπει να το αρχίσω από την αρχή το game?

 

Άργησα μερικούς μήνες, αλλά αν σε ενδιαφέρει ακόμα το θέμα, νομίζω ότι δεν είναι ασύμβατα τα saves, απλά το crack αλλάζει (παραδόξως) την τοποθεσία τους! Το original exe διάβαζε τα saves στο documents and settings (νομίζω), ενώ το crack έφτιαχνε νέα τοποθεσία μέσα στο directory του παιχνιδιού. Θυμάμαι ότι εγώ απλά είχα αντιγράψει το τελευταίο μου save στη νέα τοποθεσία και ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...