Προς το περιεχόμενο

The Witcher


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια χαρά...

ΤΟΣΑ άκουσα για δαύτο, για το εν λόγο παιχνίδι, έτρεξα ο κόπανος να το πάρω ΔΙΧΩΣ να διαβάσω review...

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ, ΧΑΛΙΑ ΚΑΜΕΡΑ!!!

 

Και ΜΟΝΟ αυτά που'ναι προβληματικά, μ'έκαναν και το μεταπούλησα "στεγνά"!

 

"Oblivion" και... "Άγιος Ο Θεός"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κρίμα, γιατί το παιχνίδι αξίζει πολύ. Βασικά έχει 3 (3 δεν είναι ή 2; ) κάμερες και ο χειρισμός στην αρχή είναι περίεργος αλλά συνηθίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια φίλε, χάλια χειρισμός!

Για μένα, ΤΟ ΠΑΝ! ΤΡΕΧΑ πίσω στο "Oblivion"!

Αν και... για μένα, που θεωρώ οτι είμαι ΓΝΗΣΙΟΣ "RPG-ας", ΚΑΝΕΝΑ απ'αυτές τις "τρίχες" που βγαίνουν, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ και ΚΑΛΑ RPG!

 

ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΤΙΤΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Ηδού:

 

- BALDUR'S GATE... series

- ICEWIND DALE... series

 

ΜΑΚΡΑΝ τα καλύτερα!!!

 

Παιδάκια... "RPG" σημαίνει "Role... Playing... Game". Που σημαίνει, οτι στις ΘΕΊΚΕΣ ημέρες τvn "pen 'n paper" RPGs, έπαιρνες ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ρόλο/ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, γινόσουν ΜΕΛΟΣ σε ένα "fellowship/party" με ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ/ΡΟΛΟΙ/ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ και πραγματικά... ΖΟΥΣΕΣ την περιπέτεια!

ΜΟΝΟ τα παραπάνω ΔΥΟ παιχνίδια κατάφεραν αυτό να το κάνουν!!!

Με τους ΓΝΗΣΙΟΥΣ "D&D" κανόνες κιόλας!

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να παίζουμε πλέον... "ΠΑΠΑΡΙΕΣ" RPGs, με έναν σαχλο-ήρωα να χειριζόμαστε, ο οποίος είναι... ΚΟΝΑΝ, με μυαλό ΓΚΑΝΤΑΛΦ, με ικανότητες... ΛΑΡΑ ΚΡΟΦΤ, με ιδιοφυία... ΣΩΚΡΑΤΗ, πονηριά... Ιντιάνα Τζόουνς... κτλ....

Πλέον, ΤΑ ΠΑΝΤΑ έχουν γίνει "ΚΟΝΣΟΛΕ"!!! Τα πάντα, όλα τα games που βγαίνουν, είναι ΟΠΤΙΚΑ ΩΡΑΙΑ..., σε "κερδίζουν" (ειδικά τα ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ!), αλλά από game-play... "το χάλι τους το μαύρο"!!!

Ειλικρινά, μέσα σε μια-δυο μέρες, τα ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΟΛΑ... πλην του PRO και των Footy managers!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν παίζεις Neverwinter Nights series, που έχει modules που προσπαθούν να το κάνουν όσο πιο κοντά σε tabletop;

 

To'χω παίξει κι αυτό! Βασικά, μετά τις 23:00... "βρυκολακιάζω" στο PC, παίζοντας!

Έχω και τη μέση μου, δεν μπορώ να κοιμηθώ οριζόντια παραπάνω από πέντε ώρες... οπότε, "βαμπίρ" γίνομαι! (Διαθέτω και... φυσικούς, μεγάλους... κοινόδοντες!!!)

 

Τες-πα, ΚΑΛΟ το "Neverwinter Nights"... Αλλά αφ'ενός διαθέτει τους ΝΕΟΥΣ "D&D" κανόνες (που το'χουν "πηδήξει" το ΓΝΗΣΙΟ "pen 'n paper" RPG!), αλλά κι αφ'αιτέρου... θυμάσαι τι σου'πα;

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ "party" στο "Neverwinter Nights"!!! Όπως σε όλα τα νέα RPGs, έτσι και στο "Neverwinter Nights" παίζεις ΜΟΝΟΣ σου, με έναν χαρακτήρα, που ξεκινά ως... "ξεφτίλας" πολεμιστής, αναγκάζεται να... "μεταμορφωθεί" σε ROGUE (για να κλέβει κατιτίς και να κονομίσει κανα φράγκο!), μετά γίνεσαι ARCHER γιατί πρέπει να συνεχίζεις να πολεμάς (αλλά είσαι ακόμα... "λαπάς", οπότε "δουλεύεις" το τοξάκι ή τη βαλίστρα!), ύστερα "μεταλλάσεσαι" σε DRUID (γιατί αντιλαμβάνεσαι οτι τρως πολλές "φάπες" και θες κρεβάτι στην... Εντατική, ανά μισάωρο!)...

... και καταλήγεις "μετά βασάνων και κόπων", να γίνεις ΜΑΓΟΣ επιτέλους, να "κόβεις κώλους" με firebolds και να κάνεις summon δαίμονες, ΜΠΑΣ ΚΑΙ κερδίσεις τον τελευταίο κωλο-κακό της υπόθεσης!!!

 

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;; ΜΠΟΥΡΔΕΣ gameplay!!!

 

Ενώ... στις "παλιές καλές εποχές", που είχαμε ΔΙΑΒΑΣΕΙ καμιά ΤΡΙΑΝΤΑΡΙΑ φορές όλο τη Τριλογία "Άρχοντας των Δακτυλιδιών", ξέραμε οτι σε ένα RPG "έπαιζε" ένα ΜΑΓΟΣ πανίσχυρος (ο οποίος με μια "κατραπακιά" πέθαινε!), υπήρχε ένα ELF τοξότης που σκότωνε τα Goblins με το τσουβάλι (από απόσταση), ήταν ένας ΝΑΝΟΣ που ορμούσε "αλά Bergeger" στη μάχη και τους "τσάκιζε" (με έλειψη ευκινησίας!), ήταν ένας PALADIN ("Εις το όνομα της Καλής Οδού") με το "σταυρό στο χέρι" που πολεμά, ένας ROGUE για να κατακλέβει και να βρίσκει τις παγίδες... ... ... κτλ....

 

ΑΥΤΟ λέγεται "RPG"! Τα άλλα, λέγονται για μένα... "Υβρίδια RPG"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και εγώ σύντροφε είμαι φανατικός φίλος των rpg μπορώ να πω ότι το the witcher αν και με ξενισε στο τρόπο χειρισμού του και το θεωρούσα αρχικά δύσχρηστο και μετά μέχρι το τέλος ακατανόητο μπορώ να πω ότι τελικά με κέρδισε το όμορφο σενάριο του με την διαφθορα,τις ανατροπές αλλά και το παρακμιακό κόσμο του.Τι να πω σε ένα rpg κατά την γνώμη μου το βασικότερο είναι το σενάριο δλδ να υπάρχει ένα story σαν να διαβάζεις κάποιο βιβλίο.

Εχω την εντύπωση ότι βιάστηκες να το πουλήσεις.Δικαιούσαι να το κατεβάσεις από ένα torrent για να το συνεχίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατεβάζω torrent! Τα πάντα τ'αγοράζω...

Δεν πάω μπουζούκια, κλαμπ κτλ. Δεν αγοράζω "σινιέ" ρούχα, ούτε έχω αμάξι.

Τα χρήματα τα "χώνω" στο PC, στα βιβλία μου, στα ταξίδια στο εξωτερικό και... στη ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!!!

 

Καλό το σενάριο, ΦΥΣΙΚΑ κι αυτό είναι που μετράει, αλλά...

... είπαμε! "RPG"... "ROLE, PLAYING, GAME"! Άρα... και το gameplay είναι ΠΑΡΑ πολύ συμαντικό!

Σ'ένα RPG, πρέπει να υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ χαρακτήρες, διαφορετικοί!

Όχι ένας "παπάρας" που τα "κάνει όλα και συμφέρει"! Λες κι είναι... "Pitsos" ψυγείο, μου ακούγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατεβάζω torrent! Τα πάντα τ'αγοράζω...

Δεν πάω μπουζούκια, κλαμπ κτλ. Δεν αγοράζω "σινιέ" ρούχα, ούτε έχω αμάξι.

Τα χρήματα τα "χώνω" στο PC, στα βιβλία μου, στα ταξίδια στο εξωτερικό και... στη ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!!!

 

Καλό το σενάριο, ΦΥΣΙΚΑ κι αυτό είναι που μετράει, αλλά...

... είπαμε! "RPG"... "ROLE, PLAYING, GAME"! Άρα... και το gameplay είναι ΠΑΡΑ πολύ συμαντικό!

Σ'ένα RPG, πρέπει να υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ χαρακτήρες, διαφορετικοί!

Όχι ένας "παπάρας" που τα "κάνει όλα και συμφέρει"! Λες κι είναι... "Pitsos" ψυγείο, μου ακούγεται!

 

Δηλαδή όσοι το παίζουν αυτό το game δεν γνωρίζουν απο rpg το ίδιο και όλα τα site απο τα οποία έχει αποσπάσει καλές κριτικές ....είπαμε αν δεν σας αρέσει κάποιο game για τον α,β λόγο σεβαστό αλλά μην το θάβεται κιόλας :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... "Νεο-Ελληνικά" κατέχεις ή να αρχίσω σε "Gaelic" να γράφω;;;

Είπα, ΚΑΛΟ παιχνίδι είναι, αλλά έχει "βατό" (συνηθισμένο, "ξαναπαιγμένο") σενάριο και... "μοντέρνων εποχών" game-play! Στη σημερινή εποχή, ΑΝ ΤΟ'ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, τα πάντα, ΟΛΑ τα είδη games, έχουν αρχίσει και ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ!

Simulator παίζεις, ποδοσφαιράκι, shooter, RPG,.... ΜΟΙΑΖΟΥΝ!

"Που" μοιάζουν; Οτι γίνονται "ΚΟΝΣΟΛΕ"! Δηλαδή... "βάρα, τρέχα, ρίξε", αδρεναλίνη στο μάξιμουμ, εικόνα φοβερή, χρώματα, ήχος... και ουσία ΜΑΠΑ!

Ακόμα και το PRO EVOLUTION, "μεταμορφώθηκε" πλέον!!! Το πιο πετυχημένο παράδειγμα, σ'αυτό που σου λέω!

Κι όσο αφορά τα διάφορα sites και reviews... ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ!!!

Μα καλά, τώρα "ανακαλύπτεις την Αμέρικα";;;

ΤΑ "ΠΑΙΡΝΟΥΝ" από Developing Εταιρείες και βγάζουν πρώτο τη μια το ένα και την άλλη το άλλο!!! ΕΛΕΟΣ να κοιτάς review και να παίρνεις παιχνίδι!

ΕΤΣΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ και... κινητό ή camera;;; Από... review;;;

ΔΕΝ ΠΑΣ κάπου να πιάσεις στα χέρια σου το προϊόν και να "παίξεις" μαζί του;;;

Έτσι και με τα παιχνίδια! ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ DEMO φίλε! Και μετά αποφασίζεις... ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΕΣΥ! Όχι ένα κωλο-περιοδικό ή ένα site!!!

 

Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Χάλια φίλε, χάλια χειρισμός!

Για μένα, ΤΟ ΠΑΝ! ΤΡΕΧΑ πίσω στο "Oblivion"!

 

ενώ το Oblivion είναι hardcore rpg και καθόλου "κονσολέ" ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... "Νεο-Ελληνικά" κατέχεις ή να αρχίσω σε "Gaelic" να γράφω;;;

Είπα, ΚΑΛΟ παιχνίδι είναι, αλλά έχει "βατό" (συνηθισμένο, "ξαναπαιγμένο") σενάριο και... "μοντέρνων εποχών" game-play! Στη σημερινή εποχή, ΑΝ ΤΟ'ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, τα πάντα, ΟΛΑ τα είδη games, έχουν αρχίσει και ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ!

Simulator παίζεις, ποδοσφαιράκι, shooter, RPG,.... ΜΟΙΑΖΟΥΝ!

"Που" μοιάζουν; Οτι γίνονται "ΚΟΝΣΟΛΕ"! Δηλαδή... "βάρα, τρέχα, ρίξε", αδρεναλίνη στο μάξιμουμ, εικόνα φοβερή, χρώματα, ήχος... και ουσία ΜΑΠΑ!

Ακόμα και το PRO EVOLUTION, "μεταμορφώθηκε" πλέον!!! Το πιο πετυχημένο παράδειγμα, σ'αυτό που σου λέω!

Κι όσο αφορά τα διάφορα sites και reviews... ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ!!!

Μα καλά, τώρα "ανακαλύπτεις την Αμέρικα";;;

ΤΑ "ΠΑΙΡΝΟΥΝ" από Developing Εταιρείες και βγάζουν πρώτο τη μια το ένα και την άλλη το άλλο!!! ΕΛΕΟΣ να κοιτάς review και να παίρνεις παιχνίδι!

ΕΤΣΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ και... κινητό ή camera;;; Από... review;;;

ΔΕΝ ΠΑΣ κάπου να πιάσεις στα χέρια σου το προϊόν και να "παίξεις" μαζί του;;;

Έτσι και με τα παιχνίδια! ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ DEMO φίλε! Και μετά αποφασίζεις... ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΕΣΥ! Όχι ένα κωλο-περιοδικό ή ένα site!!!

 

Τι να πω...

 

Επειδή οι χαρακτηρισμοί που πετάς τύπου <<Νεο-Ελληνικά" κατέχεις ή να αρχίσω σε "Gaelic" να γράφω;;;>> και το ύφος σου δεν αρμόζουν σε ένα forum σαν και αυτό και επειδή δεν αξίζει να ασχοληθώ καν με κάτι άτομα σαν και του λόγου σου η απαντησή μου είναι αυτή απλά :mad: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=131802&page=323

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δηλαδή... "βάρα, τρέχα, ρίξε", αδρεναλίνη στο μάξιμουμ, εικόνα φοβερή, χρώματα, ήχος... και ουσία ΜΑΠΑ!

 

Δείξε ότι το storyline του Oblivion είναι καλύτερο από του Witcher τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...