Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι το Linux για τα μέτρα μου;


Voorhees

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλησπέρα

Επειδή έχω απογοητευθεί αρκετά από τα Windows ψάχνω κάποια έκδοση στην οποία να μπορείς να ακούς τραγούδια, να βλέπεις ταινίες, να παίρνει παιχνίδια(από ότι ξέρω δεν παίρνουν αλλά απλά ρωτάω μήπως γλυτώσω το 2ο Partition με τα Windows), να τρέχει εφαρμογές τύπου Photoshop, Nero, Office(ή κάτι ανάλογο), Deamon Tools(ή κάτι ανάλογο). Δουλεύω πολλά άλλα προγράμματα αλλά αυτά είναι τα κυριότερα για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι το ίδιο καλά;

Ποιά θα μου έλεγες εσύ να πάρω γιατί υπάρχουν αρκετές. Απο ότι μου είπαν η Mandriva δεν είναι και τόσο καλή.

 

Εμένα το Mandriva 2006 μου άρεσε όταν το είχα δοκιμάσει, και κάνει και όλα αυτά που θέλεις. Υπάρχουν όμως και καλύτερες αλλά ποιο "ζόρικες" διανομές όπως Debian, Arch, Gentoo. Υπάρχει και το Ubuntu, Kubuntu που λένε (δεν το έχω δοκιμάσει) ότι είναι πολύ καλά για αρχάριους και με μεγάλη υποστήριξη. Προσωπικά χρησιμοποιώ Arch Linux και είμαι ενθουσιασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gentoo asto.

Ego 8a proteina debian.

 

Demon tools: to linux/unix einai koryfaio ston tomea (image mounting/manipulation)

 

Office: Ama boleyese me openoffice 8a eisai mia xara.

 

Nero: Genika yparxoyn arketa programmata gia kapsimo CD/DVD. No problem there.

 

Photoshop: KSEXASE TO. Den yparxei tipota ston kosmo toy linux poy na plisiazei to photoshop.

Toylaxiston pros to paron, giati kati akoygetai oti i adobe arxizei na blepei me kalytero mati to linux....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου άποψη είναι να χρησιμοποιήσεις το Ubuntu.

Δεν θα πω αν είναι καλό ή όχι.

 

Δύο πράγματα που θα σε βοηθήσουν είναι η ευκολία χρήσης του σε σχέση με άλλες διανομές αλλά κυρίως το πολύ καλό community που έχει.

Όποτε έχεις κάποιο πρόβλημα μπορείς να βρείς λύση είτε μέσω του Forum είτε από το IRC.

 

Πάντως δοκίμασε και το τεστάκι στο link που σου έδωσε ο ApSiMan. Δεν είναι κακό.

 

Καλή αρχή λοιπόν και καλό ψάξιμο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε Mandriva, Kubuntu, Ubuntu.

Αν κάτι άλλο εκτός του Ubumtu είναι καλύτερο τότε no problem. Απλά για αρχή θα ρωτάω αρκετά χώρια που το ψάχνω και μόνος το θέμα. Όσο για τα games και το Photoshop δεν πειράζει, θα έχω κι ένα XP μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Κι εμένα τα ίδια μου έβγαλε. Έτρεξα το τεστ μερικές φορές γιατί σε κάποιες ερωτήσεις ήμουν μεταξύ δύο απαντήσεων και τα αποτελέσματα ήταν σταθερά Mandriva, Kubuntu, Ubuntu (με διαφορετική σειρά κάθε φορά) και κάποιες φορές το OpenSuse.

Ποια διανομή από αυτές πιστεύετε πως είναι η καλύτερη;

Βασικά με ενδιαφέρει να αναγνωρίσει όσο γίνεται πιο εύκολα το υλικό του υπολογιστή μου και να είναι εύκολη η διαδικασία εγκατάστασης / απεγκατάστασης προγραμμάτων (δεδομένου ότι θέλω μεν να αρχίσω να χρησιμοποιώ Linux για καθημερινές εφαρμογές αλλά δεν έχω τον πολύ χρόνο για να του αφιερώσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομένου ότι θέλω μεν να αρχίσω να χρησιμοποιώ Linux για καθημερινές εφαρμογές αλλά δεν έχω τον πολύ χρόνο για να του αφιερώσω.

 

Ατύχησες... Τέτοια διανομή δεν υπάρχει, έτσι πως την περιγράφεις. Το linux δεν είναι σαν το Helpdesk της Μ$, με το παραμικρό πρόβλημα να τους παίρνεις τηλ. Κάθεσαι, διαβάζεις βιβλία, συμμετέχεις σε φόρουμ, ψάχνετε με χρήστες από κοινού λύσεις και αργότερα όταν αποκτήσεις εμπειρία βοηθάς χρήστες σε ενα φόρουμ σαν κ αυτό.

 

Και να θυμάσαι, όσοι δημίουργησαν το Linux και αυτοί δε διέθεταν χρόνο, αλλά οι καλύτεροι drivers που χουμε για linux είναι γραμμένοι από εθελοντές...

 

Άλλο λειτουργικό, άλλη φιλοσοφία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...