Προς το περιεχόμενο

linux gia sxetika argo pc


edm0d0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exo ena pc celeron sta 1.7ghz me 384mb mnimi kai karta grafikon nvidia 420mx pou den ton polixrisimopoio. Otan valo internet leo na ton xrisimopoiiso gia na katevazo apo auto to pc kai apo to allo na kano surfing kai chat. exo egkatestimena se auto ta windows xp pro sp2. Alla i taxitita tou den me ikanopoiei kai para poli. Gia auto tha protimousa kalitera na katevaso mia ekdosi linux mpas kai trexei poio grigora to pc mou. Exete na mou proteinete kapoia ekdosi pou na einai gia palia pcs opos auto pou exo??? thelo na to thema na einai opos to windows classic style.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επεξεργαστή στα 1.7 GΗz και 384 Mbytes ram δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με καμία σύγχρονη διανομή. Ενδεικτικά το δικό μου με PIII @ 900 MHz με Arch Linux πάει πολύ καλά. Αν είσαι εντελώς αρχάριος δοκίμασε κάτι σε Ubuntu. Αλλά και το Arch είναι πολύ καλό μόνο που θέλει λίγο διάβασμα και όρεξη σε σχέση με άλλες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ubuntu εχω ακούσει τον τελευταίο καιρο οτι ειναι μια πολύ καλή διανομη? Αλλα θα τρέχει ποιο γρήγορα απο τα windows? Η μόνη εμπειρια που έχω απο linux ειναι μονο ενα live cd των knoppel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ubuntu εχω ακούσει τον τελευταίο καιρο οτι ειναι μια πολύ καλή διανομη? Αλλα θα τρέχει ποιο γρήγορα απο τα windows? Η μόνη εμπειρια που έχω απο linux ειναι μονο ενα live cd των knoppel

 

Το ubuntu δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά όλοι όσοι το έχουν λένε θετικά λόγια. Επίσης έχει δημιουργηθεί μία μεγάλη κοινότητα από ubuntu χρήστες που βοηθάνε. Επίσης από ότι έχω δει το repository του ubuntu συνεχώς μεγαλώνει. Τώρα για τον αν θα πάει ποιο γρήγορα από τα Xp... Το δικό μου πάει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου υπολογιστή dell latitude PIII 1.2 GHz me 512 MB μνήμη λέω κατηγορηματικά ότι τα windows XP SP2 πάνε ΧΑΛΑΡΑ πιο γρήγορα από το kubuntu. Ιδίως στην εκκίνηση δυστυχώς το τρώνε.

 

Αλλά εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ για πολλούς και διάφορους λόγους που τα έχουμε πει πολλές φορες.

 

Είναι σίγουρο πάντως ότι αν διαλέξεις διανομή που είναι πιο console based θα είναι πολύ πιο γρήγορη αλλά θα χρειαστεί να μάθεις πολύ περισσότερα

 

Αυτά από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου υπολογιστή dell latitude PIII 1.2 GHz me 512 MB μνήμη λέω κατηγορηματικά ότι τα windows XP SP2 πάνε ΧΑΛΑΡΑ πιο γρήγορα από το kubuntu

 

με το firewall και το αντιβιωτικό σηκωμένα; μήπως δεν παραμετροποίησες τι υπηρεσίες θα ξεκινάνε στην αρχή;

 

να δοκιμάσουμε πιο σύστημα θα κολήσει πιο γρήγορα;; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ εν μέρη ότι ένα kde (gnome δεν έχω τρέξει τελευταία) πάει ελαφρώς πιο αργά σε σχέση με windows, όσον αφορά την απόκριση - εκτέλεση εφαρμογών, γενικότερα δηλαδή στην άμεση αίσθηση που δίνει στο χρήστη (σε εμένα εν προκειμένω) .

Υπάρχουν κι άλλοι windows managers όμως σαφώς πιο ελαφροί. Αλλά από εκεί και πέρα όσα προγράμματα και να το φορτώσεις, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αν αυτό ορίζεται ώς ταχύτητα τότε τα windοws είναι πιο γρήγορα.

 

Αν απ' την άλλη χρειαστείς να κωδικοποιήσεις ένα video (π.χ σε xvid) η ταχύτητα θα είναι η ίδια τόσο σε Linux όσο και σε Windows (με τις ίδιες ρυθμίσεις φυσικά)

Αν πάλι μετράμε ως ταχύτητα την εκκίνηση συστήματος και την έναρξη services, web, ftp, dns, routing, firewall κτλ κτλ τότε το Linux σαφώς είναι πολύ πιο γρήγορο μιας και τα κάνει όλα αυτά αμέσως μετά το boot χωρίς να είναι απαραίτητο να φορτώσει κάποιο γραφικό περιβάλλον....

Εξαρτάται δηλαδή τι ορίζεις ως ταχύτητα και πόσο σημαντικό είναι για τον καθένα.

 

Αυτά και ελπίζω να μην έφυγα πολύ από το θέμα....

 

edit

Άαα, ξέχασα. Ανεξάρτητα από το πόσο software θα εγκαταστήσεις στο Linux και από το πόσο χρονικό διάστημα θα έχεις εγκατεστημένη μια διανομή η ταχύτητά του παραμένει σταθερή. Δεν "βαραίνει" με τον καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άαα, ξέχασα. Ανεξάρτητα από το πόσο software θα εγκαταστήσεις στο Linux και από το πόσο χρονικό διάστημα θα έχεις εγκατεστημένη μια διανομή η ταχύτητά του παραμένει σταθερή. Δεν "βαραίνει" με τον καιρό...

 

Αυτό οφείλεται στο μεγαλύτερο πλεονέκτημα και συγχρόνως μειονέκτημα των συστημάτων που τρέχουν Windows. Η Registry. Όσο είναι μικρή όλα καλά. Όταν μεγαλώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An egkatastasi software ennoeis to copy arxeion sto disko (pou sinithos auto einai arketo sto linux) tote nai den varainei. An to software vevaia perilambanei kai services pou trexoun tote fysika varainei.

 

Exo to fedora core 4 se ena p3-550 me 256 ram kai mou fainetai oti sernetai. Pisteuo oti an den ta eixa valei ola mesa opos ekana tha pigaine kalytera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ εν μέρη ότι ένα kde (gnome δεν έχω τρέξει τελευταία) πάει ελαφρώς πιο αργά σε σχέση με windows, όσον αφορά την απόκριση - εκτέλεση εφαρμογών, γενικότερα δηλαδή στην άμεση αίσθηση που δίνει στο χρήστη (σε εμένα εν προκειμένω) .

Αυτό είναι κάτι αναπόφευκτο που οφείλεται στον τρόπο με τον οποίο είναι δομημένος ο X11. Πάντα θα έχει πρόσθετο overhead και θα είναι λιγότερο stable από το μονολιθικό γραφικό περιβάλλον των windows. Από την άλλη πάντα το Linux και ο ίδιος ο Χ11 θα έχουν λειτουργικά πλεονεκτήματα για τον ίδιο λόγο. Ένα εξαιρετικό σχετικό άρθρο του hellug: εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το άρθρο! Κάπως έτσι φανταζόμουν οτι είναι τα πράγματα (σύνδεση client server με 127.0.0.1 δηλαδή) αλλά δεν είχα κάτσει να ψάξω ακριβώς πως γίνεται. Εμένα πάντως δε με απασχολεί και τόσο αυτή η διαφορά στην ταχύτητα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ πολύ ενδιαφέρον όντως. εμένα μου θύμισε και λίγο από δίκτυα με τα layers στα μοντέλα OSI και TCP/IP. Ακριβώς το ίδιο concept το ένα layer να μην εξαρτάται από το κάτω του... Πολύ σωστόοοοο

 

Και μένα δε μ ε πειράζει η ταχύτητα γι αυτό άλλωστε και συνεχίζω να το χρησιμοποιώ

 

Τελικά όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολύ βλέπω ότι είναι πολύ ψαγμένο λειτουργικό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To reiserfs den xreiazetai pote defrag. Gia ext2 exei ftiaxtei defrag programma. To reiserfs xeirizetai mono tou ta katakermatismena arxeia.

Ligotero epipono sto disko apo to ntfs. Den yparxoun data streams gia backdoors enanti ntfs,

kai polla alla paradeigmata mono kai mono gia to filesystem tou Linux.

 

Kai ta windows mporoun na einai taktopoihmena alla prepei na eisai psagmenos. P.x. mporeis na exeis ena proliptiko defrag kathe mera kai ena registry cleaning se kathe boot kai kathe ligo na kaneis restore to registry. Mazeveis ta 4 arxeia pou apothikevetai to registry offline kai ta kaneis overwrite opote goustareis ;-)

 

Ksefygame apo ti sizitisi alla eftyxws me ipious tonous :-)

 

P.S. Kai egw apo 1.7 celeron sou grafw me 512 kai 32mb nvidia agp4x.

O cpu aftos einai diamanti. Me mia grigori/ftini mnimi eisai arxigos.

twinmos cl 2.5 57 peripou euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...