Προς το περιεχόμενο

ποια εκδοση???


m@trix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Εχω ενα παλιο celeron 600 με ram 192mb.

Θα ηθελα να βαλω Linux ή unix. Ποια έκδοση πρέπει να χρησιμοποιησω για να τρεχει σωστα. Δεν ξέρω πολλα απο εκδοσεις Linux. έχω μόνο δουλέψει σε unix system.

Τώρα σε αυτο το πισι τρέχω xp.

Μιας και το έφερε η κουβέντα, ήθελα να ρωτήσω και σχετικα με την εγκατάσταση -format. Με τα xp είναι απλο είναι το ίδιο και με τα άλλα λειτουργικά συστήματα?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά οποιαδήποτε διανομή θα δουλέψει ικανοποιητικά στο σύστημά σου. Ωστόσο καλό θα ήταν να μας πεις για τι χρήση το προορίζεις.

 

Η εγκατάσταση στο Linux απαιτεί να φτιάξεις τουλάχιστον 2 partitions: ένα για το σύστημα και ένα για swap. Γενικά δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει partitions των Windows, οπότε θα πρέπει να σβήσεις τελείως το partition table του δίσκου σου και να φτιάξεις καινούργιο. Ευτυχώς οι περισσότερες διανομές σε βοηθάνε στη διαδικασία αυτή, οπότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το χρησιμοποιήσω έτσι απλα πειραματικά και για να κάνω κάποια προγράμματα σε c++ και για να δω απο κοντά ένα διαφορετικό λειτουργικο σύστημα.

Τα ςιν έχω σκοπό να τα σβήσω. Όσον αφορα το partition δεν μου ακούγεται και εύκολο.

 

Διορθωση το pc είναι PIII 500Μhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις δουλέψει σε unix δοκίμασε Slackware που από ότι έχω ακούσει είναι ποιο κοντά στο unix από κάθε άλλη γνωστή διανομή. Επίσης δοκίμασε το Arch Linux. Δεν θα σε απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Όσον αφορα το partition δεν μου ακούγεται και εύκολο. [...]

 

Από Linux και διανομές δεν ξέρω, αλλά στις τρεις που έχω δοκιμάσει (βασικά μία, σε τρεις παραλλαγές: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu), δεν γίνεται πιο εύκολα. Το μόνο που πρέπει είναι να του πεις σε ποιον δίσκο, αν έχεις πάνω από έναν, και όλα τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του: https://help.ubuntu.com/community/GraphicalInstall <-- αυτά είναι όλα κι όλα τα βήματα για την συνολική εγκατάσταση -- δεν κλέβουν!

 

καμια καλη πρόταση?

 

Για μια εικόνα του τοπίου: The Top Ten Distributions -- A Beginner's Guide to Choosing a (Linux) Distribution -- στο DistroWatch.com. Γενικά, το DistroWatch.com το βρήκα πολύ χρήσιμο όταν έψαχνα τί να δοκιμάσω. Έχει τα πάντα -- και, πολύ σημαντικό, λινκ για παρουσιάσεις σε πολλές γλώσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα πολλα sites σχετικα με linux το θεμε ειναι οτι δεν ξερω αρκετα. λέω μάλλον να βάλω suse. Το θέμα είναι όμως πως θα κάνω ινσταλ. θα γίνει απο Boot cd? υπάρχει κάποια έκδοση που να κανει setup όπως τα χπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα πολλα sites σχετικα με linux το θεμε ειναι οτι δεν ξερω αρκετα. λέω μάλλον να βάλω suse. Το θέμα είναι όμως πως θα κάνω ινσταλ. θα γίνει απο Boot cd? υπάρχει κάποια έκδοση που να κανει setup όπως τα χπ?

 

Ναι από dvd θα κάνεις boot. Κατεβάζεις το .iso από το internet το γράφεις σε ένα dvd κάνεις boot με αυτό και ακολουθείς τις οδηγίες. Δες και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoikos -> Mono to aksexasto tote Mandrake Linux 9-10.2,pou ekane resize partition ntfs

me 0.00% apwleia dedomwnwn. Sto reboot twn XP afou eixe ginei to resize ,etrexe to scandisk twn windows ;-) Isws to kalytero/ligotero-gnwsto/pio-aksiopisto partition tool ston kosmo.

 

firewalker -> O filos mas eipe oti den kserei kai polla apo Linux.

Mipws tha faei xylopita me to slackware?

An den tou fainetai efkolo to partitioning skepsou to cfdisk...

 

Filika panta :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...