Προς το περιεχόμενο

Force αλλγή ανάλυσης...(Ελπίζω!)


DaEmOnIcUs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά....

Σε knoppix installed στο σκληρό,μέσα απο το GUI δεν με αφήνει να αλλάξω αναλύσεις πάνω απο 1024x768.Γίνεται να το αλλάξω σε όσο θέλω μέσα από το xorg.conf η θα γίνει καμια ζημιά???Πιστεύω οτι φταίει η κάρτα γραφικών.....

 

Υ.Γ. σε ubuntu 6.06 η ανάλυση δεν ανεβαίνει πάνω απο 800x600....γι ΄αυτο και κράτησα το Knoppix που απλώς ήθελα να δοκιμάσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ξερεις τι αναλυσεις και σε τι συχνοτητες υποστηριζουν το monitor και η καρτα γραφικών σου. Στο xorg.conf υπάρχουν αυτές οι ρυθμισεις. Εαν ξερεις οτι πρεπει να εχεις αναλυσεις μεγαλυτερες απο αυτες που σου δινει το λειτουργικο τοτε ψαξε στο xorg.conf να βρεις τι εχει γινει λαθος. Μπορει επισης να χρειαζονται drivers για την καρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αμα γίνεται να δώ την ανάλυση απο τα windows και να την βάλω εκεί.Άν βάλω τους Νvidia λές να μου δώσει περισσότερες υποστηριζόμενες αναλύσεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε στο αρχείο /etc/X11/xorg.conf

Προς το τέλος του (συνήθως) ή κάπου μέσα σε αυτό το αρχείο τέλος πάντων υπάρχει ένα section Screen. Να το δικό μου:

>
Section "Screen"
   Identifier     "Screen 1"
   Device         "GeForce4"
   Monitor        "Samsung 795DF"
   DefaultDepth    24
   Option         "RenderAccel" "true"
   SubSection     "Display"
       Viewport    0 0
       Depth       8
       Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
   EndSubSection
   SubSection     "Display"
       Viewport    0 0
       Depth       16
       Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
   EndSubSection
   SubSection     "Display"
       Viewport    0 0
       Depth       24
       Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
   EndSubSection
EndSection

Μέγιστη δυνατή ανάλυση σύμφωνα με το αρχείο μου είναι 1024x768. Αν πάω και προσθέσω στις γραμμές που είναι οι αναλύσεις (modes) μια υψηλότερη ανάλυση θα μπορώ να επιλέξω και μέσα από το kde αυτήν την ανάλυση, αρκεί βέβαια να το υποστηρίζουν το ζευγάρι monitor-κάρτα γραφικών.

 

Αυτό πρέπει να κάνεις:Με δικαιώματα root π.χ αντί για

>
Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"

βάλε

>
Modes      "1600x1200" "1024x768" "800x600" "640x480"

και κάνε επανεκκίνηση τον Xserver (ή τον υπολογιστή)

 

Αυτός είναι ο τρόπος (χειροκίνητος) που ξέρω εγώ. Αν υπάρχει κι άλλος τρόπος δεν το γνωρίζω.

 

Ξέχασα να πω ο,τι στο ίδιο αρχείο υπάρχει ένα άλλο section όπου δηλώνεις τα χαρακτηριστικά της οθόνης. Εκεί πρέπει να βάλεις ακριβώς τις τιμές οριζόντιας και κάθετης συχνότητας που υποστηρίζει η οθόνη σου. Αυτά σίγουρα ισχύουν για CRT. Για LCD δε γνωρίζω τι γίνεται..

Παράδειγμα:

>
Section "Monitor"
   #Option         "DPMS"
   Identifier     "Samsung 795DF"
   DisplaySize     330    240
   HorizSync       30.0 - 85.0
   VertRefresh     50.0 - 160.0
EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx φίλε μου,θα το παλέψω.Μήπως αν βάλω τους nvidia να γίνει αυτόματα η δουλειά???Βασικά δεν θα χρειαστώ 3D γιατί ειναι και παλιά η κάρτα,αλλα αν είναι να γίνει,να το παλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...