Προς το περιεχόμενο

Κλειδωμένο Rar


s_patrik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχω ενα Rar αρχείο το οποίο ειναι κλειδωμένο. Όταν πάω να το ανοίξω με το Αrk αντι να μου ανοιξει ένα πλαίσιο για να βαλω το password (οπως στα win) βγάζει σφάλμα στο αρχείο και το κλείνει. Πως μπωρω να το αποσυμπιέσω???

 

Να σημειώσω οτι ειναι εντελώς αρχάριος με το Linux και η διανομή που έχω ειναι το Knoppel 7.0 (Ελπίζω να ειναι καλή διανομή για αρχάριο)

 

Ευχαριστώ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας εγκαταστήσει το "unrar", δώσε από κονσόλα "unrar x file.rar"

 

Σε περίπτωση που δεν το έχεις εγκατεστημένο και δεν υπάρχει σε πακέτο για τη διανομή σου, κατέβασέ το από εδώ, αν και εφόσον ανοίγεις γενικά αρχεία .rar με τον ark, είναι ήδη εγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δε θα βοηθήσει, αλλά για τη μία στο εκατομμύριο:

 

Είχα κατεβάσει ένα αρχείο 1gb και διαπίστωσα ότι ήταν κλειδωμένο, μετά το κατέβασμα. 'Η τουλάχιστον έτσι έλεγε. Πατώντας διπλό κλικ πάνω του μου έβγαζε σφάλμα. Το ίδιο έκανε κι όταν άνοιγα το πρόγραμμα και πατούσα open file.

 

Με τα πολλά δοκίμασα το άσχετο: δεξί κλικ-->αποσυμπίεση εδώ και παραδόξως έγινε!!!!

 

Κάτι άλλο ηλίθιο που σκέφτηκα τώρα είναι το εξής: προφανώς το Knoppel που τρέχεις είναι εγκατεστημένο έτσι? Δεν είναι live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κατεβάσει ένα αρχείο 1gb και διαπίστωσα ότι ήταν κλειδωμένο, μετά το κατέβασμα. 'Η τουλάχιστον έτσι έλεγε. Πατώντας διπλό κλικ πάνω του μου έβγαζε σφάλμα. Το ίδιο έκανε κι όταν άνοιγα το πρόγραμμα και πατούσα open file.

 

Με τα πολλά δοκίμασα το άσχετο: δεξί κλικ-->αποσυμπίεση εδώ και παραδόξως έγινε!!!!

Τυχαίο πρέπει να ήταν...

Εγώ σε όσα rar έχω δοκιμάσει με Password κανένα δε γίνεται extract χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα μου βγάζει λάθος πολλές φορές όταν πάω να το αποσυμπιέσω απο παράθυρο. αυτό γίνεται μόνο στις περιπτώσεις που το αρχείο είναι κλειδωμένο και όχι πάντα. Γι´ αυτό το λόγο χρησιμοποιώ την κονσόλα. εκεί δεν μου βγάζει ποτέ λάθος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...