Προς το περιεχόμενο

προβλημε με dc++ και dapper 64x


pinkFloyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες καλησπέρα! Έχω πρόβλημα με το dc++ όπως λεω και στον τίτλο.

Ενώ με την 32-bit έκδοση των ubuntu το πρόγραμμα τρέχει μια χαρα, με την 64-bit δεν ξεκινάει. Κολλάει στο "starting dc++" και μετά από λίγο χάνεται..

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;;

 

P.S.: έκανα ερώτηση και στο "software -> all about dc++" αλλά απάντηση δεν πήρα και είπα να ρωτήσω τους λινουξάδες..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δε βρίσκει μια απαραίτητη βιβλιοθήκη (η οποία υπό ιδανικές συνθήκες θα πρεπε να χει περαστεί ως dependency από τον package manager).

 

- Δες αν υπάρχει η libglade σε πακέτο και αν είναι εγκατεστημένο.

- Δες αν υπάρχει το /usr/lib/libglade-2.0.so.0.* και αν υπάρχει φτιάξε ένα symlink προς το /usr/lib/libglade-2.0.so.0. Π.χ:

 

root@duke:~# ls /usr/lib |grep -i libglade-2.0.so

 

libglade-2.0.so@

libglade-2.0.so.0@

libglade-2.0.so.0.0.7*

 

root@duke:~# ln -s /usr/lib/libglade-2.0.so.0.0.7 /usr/lib/libglade-2.0.so.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα ότι είπες αλλά......

Η libglade είναι εγκατεστημένη κανονικά (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο synaptic)

δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος

 

apostolis@apostolis-desktop:~$ ls /usr/lib |grep -i libglade-2.0.so

libglade-2.0.so

libglade-2.0.so.0

libglade-2.0.so.0.0.7

apostolis@apostolis-desktop:~$ sudo -s

root@apostolis-desktop:~# ls /usr/lib |grep -i libglade-2.0.so

libglade-2.0.so

libglade-2.0.so.0

root@apostolis-desktop:~# ls -s /usr/lib/libglade-2.0.so.0.0.7 /usr/lib/libglade-2.0.so.0 0 /usr/lib/libglade-2.0.so.0 108 /usr/lib/libglade-2.0.so.0.0.7 root@apostolis-desktop:~# /opt/linuxdcpp/ldcpp

/opt/linuxdcpp/ldcpp: error while loading shared libraries: libglade-2.0.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ ανοιξες θεμα σχετικο με το dc++ να ρωτησω κ εγω κατι για το προβλημα που εχω...εχω εγκαταστησει linuxdcpp-cvs 20061005-1 απο το community σε Archlinux. Ενω λειτουργει κανονικα ... καμια φορα οταν παταω σε καποιο tab η πηγαινοντας να κλιεσω ενα tab ή πατωντας preferences και μετα ok ή cancel το προγραμμα παγωνει εντελως. Χρειαζεται terminate και επανεκκινηση.Το εχει λειτουργησει κανεις αλλος αυτο το προγραμμα ... εχετε δει κατι σχετικο??thanx <br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις το έκανα πήρα :

root@apostolis-desktop:~# ln -s /usr/lib/libglade-2.0.so.0.0.7 /usr/lib/libglade-2.0.so.0

ln: creating symbolic link `/usr/lib/libglade-2.0.so.0' to `/usr/lib/libglade-2.0.so.0.0.7': File exists

 

και μόλις έτρεξα πάλι το dc++ πήρα πάλι το ίδιο μήνυμα...

root@apostolis-desktop:~# /opt/linuxdcpp/ldcpp

/opt/linuxdcpp/ldcpp: error while loading shared libraries: libglade-2.0.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο

 

- Κάνε ένα

ls -l /usr/lib/libglade-2.0.so.0*

 

ώστε να δούμε μήπως παραπέμπει κάπου λάθος. Αν οδηγεί όντως αλλού, σβήσε το (rm) και ξαναδημιούργησέ το, όπως παραπάνω.

 

- Δοκίμασε να τρέξεις και "ldconfig"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω παραπέμπει σωστά

 

root@apostolis-desktop:~# ls -l /usr/lib/libglade-2.0.so.0*

lrwxrwxrwx 1 root root 21 2006-10-02 16:20 /usr/lib/libglade-2.0.so.0 -> libglade-2.0.so.0.0.7

-rw-r--r-- 1 root root 105344 2006-02-14 19:55 /usr/lib/libglade-2.0.so.0.0.7

 

υπάρχει περίπτωση να μην είναι σωστά γραμμένη η βιβλιοθήκη για 64x ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την έχεις εγκαταστήσει απο x64 repository, δεν υπάρχει περίπτωση. Άλλωστε δε θα σου έβγαζε ότι δε βρίσκει το αρχείο.

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι δυστυχώς. Στη θέση σου θα κοιτούσα στο forum και στο bugtrack της διανομής αν έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα (συνήθως συμβαίνει) και αν δεν έβγαζα άκρη θα κατέβαζα και θα έκανα compile την τελευταία cvs (http://linuxdcpp.berlios.de/document.php?id=1 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...