Προς το περιεχόμενο

βοήθεια: ρυθμίσεις ktorrent


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου πείτε τι ρυθίσεις έχετε βάλει στο ktorrent?

Ή γενικά στον torrent client σας.

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω ένα torrent (έστω torrent down) το οποίο είναι παλιό. Οπότε δεν υπάρχουν άλλοι leechers και άρα δεν μου καταναλώνει καθόλου από το upload bandwidth.

Ταυτόχρονα είμαι ο μοναδικός seeder ενός άλλου torrent (έστω torrent up).

 

Όταν κατεβάζω το torrent down, το torrent up σέρνεται (παρ' ότι το torrent down επαναλαμβανω ΔΕΝ το seed-άρω γιατί δεν υπάρχουν leechers)

Όταν σταματάω το κατέβασμα του torrent down το torrent up πάει σφαίρα.

 

Σκέφτομαι ότι φταίνε οι ρυθμίσεις (μέγιστος αριθμός συνολικών συνδέσεων, slots available, κλπ)

 

Η σύνδεσή μου είναι 384/128 αλλά στο upload όταν δε μιλάω στο τηλέφωνο, χρησιμοποιείται και το upload του DSLphone οπότε καταλήγω να έχω σύνδεση 384/544. Δηλαδή στέλνω με 50+ kBps.

 

1) Τι ρυθμίσεις να βάλω? (Ανεξαρτήτως ποιον client χρησιμοποιείτε)

2) Μπορεί να φταίει κάτι άλλο? Πχ να είναι πρόβλημα του ίδιου του προγράμματος από κατασκευής του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε βάζεις azureus;

Εγώ το μόνο πράγμα που ρύθμιζα όταν κατέβαζα torrents ήταν το upload. Με μέγιστο 12kB/sec έβαζα 8-9kB/sec

Δοκίμασε να πειράξεις το μέγιστο αριθμό συνδέσεων ανά download

 

Όσο για το 544upload μήπως κάνεις κάποιο λάθος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DSLphone είναι υπηρεσία τηλεφωνίας. Το τηλέφωνο είναι voice over ip. Σαν να λέμε ότι η φωνή περνάει από το ίντερνετ.

 

Αζούρεους έχω μόνο για να φτιάχνω τα torrents. Είχα ακούσει ότι έπαιζε ένα πρόγραμμα που δεν ανεβοκατέβαζε αλλά μόνο έφτιαχνε. Το ξέρεις? Το χρησιμοποιούσα μέχρι πριν από κανα μήνα, αλλά το θεωρώ εξαιρετικά μαγάλη μαλακία ένα πρόγραμμα για τορρεντ να τρώει resources σαν να έτρεχα το Corel και το Photoshop μαζί. Πόσο μάλλον, όταν έχει αποδειχτεί ότι μπορεί και ένα μικρό προγραμματάκι (163ΚΒ πχ το utorrent) να κάνει την ίδια δουλειά χωρίς να υπολείπεται σε ΤΙΠΟΤΑ ουσιώδες.

 

Για το 544 δεν κάνω λάθος. Αυτή την τύχη την έχουν όλοι οι συνδρομητές Vivodi DSL + DSLphone full LLU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

Δε φτιάχνει;;; Εγώ δε φτιάχνω;;;

Τρέχεις και το azureus ταυτόχρονα;

Ρυθμίσεις σου είπα, το upload μόνο πείραζα. Γύρω στο 80% του συνολικού upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα. Ναι κακή διτύπωση. Σε μπέρδεψα.

 

Εννοώ ότι με το ktorrent δε μπορείς να φτιάξεις αρχείο τορρεντ. Τουλάχιστον δεν έχω βρει πως γίνεται. Δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

 

Ωχχχχχ. Τώρα που το έγραφα λέω, δε πάω να δω μπας και...

Και πράγματι βρήκα τέτοια επιλογή. Πάντως σίγουρα πριν μερικές εκδόσεις δεν υπήρχε τέτοια λειτουργία.

 

Ευχαριστώ φίλε μου.

 

Το azureus το κράτησα μόνο για να φτιάχνω τόρρεντς. Τώρα από ότι φαίνεται ήρθε ο καιρός του να πάρει πόδι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό αυτό που έγραψα πριν με το voip και μου ήρθε και pm από έναν φίλο που ρωτούσε, θα γίνω λίγο πιο σαφής:

 

Έχω κόψει τελείως τον ΟΤΕ, και έχω βάλει Vivodi full LLU (πλήρως αδεσμοποίητη πρόσβαση). Η Vivodi έχει ένα πρόγραμμα που σου δίνει (τότε που το είχα πάρει εγώ, γιατί πλέον θα υπάρχουν και καλύτερα) 384/128 και 2 γραμμές τηλεφώνου DSLphone. Αυτό σημαίνει ότι αντί να σου περάσει νέο καλώδιο για γραμμή τηλεφώνου, χρησιμοποιεί το χάλκινο καλώδιο του DSL και κάνει τη φωνή stream. Αυτό πηγαίνει σε ένα κέντρο της που εξασφαλίζει τη σύνδεση των χρηστών DSLphone με τα άλλα δίκτυα.

 

Για να δουλεύει αυτό με αξιοπρεπή ποιότητα ήχου και αξιοπιστία, πέρα από το 384/128 διαθέται στους χρήστες DSLphone κι άλλο bandwidth. Όταν τα 2 τηλέφωνα ΔΕΝ μιλάνε, τo bandwidth του DSLphone διατίθενται στο upload. Οπότε η σύνδεση αποκτά πλέον περισσότερο upload από ότι download. Αυτό δε ξέρω αν "το ξέρουν αλλά δε τους απασχολεί να κάνουν κάτι" ή "δεν μπορούν να κάνουν κάτι", αλλά μια φορά που τους είχα πάρει τηλ επειδή είχα ένα πρόβλημα με το DSLphone, με ρώτησαν αν είχα ανοιχτό κάποιο P2P, γιατί λέει χρησιμοποιείται το DSLphone για το upload. Πράγμα που σημαίνει ότι το ξέρουν και οι ίδιοι.

 

Εγώ το είχα φανταστεί με τα νούμερα που έβλεπα, αλλά δεν τους το έλεγα (καμία τύψη) μπας και ήταν κανα λάθος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...