Προς το περιεχόμενο

Θελω Linux, αλλα πως?


babyboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Θα εχει ξαναειπωθει, αλλα παιρνω το ρισκο να ρωτησω...

 

Εχω στο σπιτι lan με ενα pc-κατεβαστηρι, στο οποιο σκεφτομαι να βαλω linux.

 

Ειναι Pentium 3 στα 933, με 384 ram, 160 σκληρο, και Nvidia 5200.

 

Τι Linux να βαλω? (ααασχετος, θα ειναι η πρωτη μου εμπειρια)

Θελει ξεχωριστο partition φανταζομαι, ε? (καλο θα ηταν να αφησω στο μηχανημα τα windows για καλο και για κακο)

 

Drivers θα βρει η θα ψαχνομαι? Με το lan τι γινεται? Θα μπορει το Linux να επικοινωνει με τα XP των αλλων pc?

 

Και τελος, υπαρχουν προγραμματα για dc++, torrents, dvd rip?

 

Ααααυτα τα ολιγα, συγνωμη αν σας κουρασα! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε babyboy, αφού όπως λες δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία σε Linux και υποψιάζεσαι ήδη ότι καλό είναι να μην πειράξεις το partition των XP, η δική μου πρόταση είναι να κατεβάσεις μία καλή LiveCD διανομούλα σε μορφή iso, να τη γράψεις σε ένα CD και να αρχίσεις να πειραματίζεσαι για να μαθαίνεις κιόλας. Θες να ξαναμπουτάρεις στα Win? Restart, βγάζεις το δισκάκι, ούτε γάτα ούτε ζημιά!

 

Το μηχάνημά σου είναι πολύ σύγχρονο για να σου προτείνω διανομές του τύπου Damn Small Linux, Puppy Linux κλπ. Δοκίμασε ένα καλύτερα εξοπλισμένο LiveCD όπως SLAX : http://www.slax.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αλλα απο το cd φανταζομαι πως δεν μπορω να αλλαξω πραγματα στο λειτουργικο. Αν εφτιαχνα ενα partition για να εγκαταστησω εκει το Linux?

 

Exω ενα cd του Kubuntu, τι λες γι'αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φτιάξεις partition, απλά άσε λίγο χώρο αδέσμευτο (π.χ 20gb)

Τα partition που χρειάζονται θα τα φτιάξει το πρόγραμμα της εγκατάστασης. Καλό το kubuntu για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αλλα απο το cd φανταζομαι πως δεν μπορω να αλλαξω πραγματα στο λειτουργικο....

 

Αυτό εγώ για έναν πρωτάρη του Linux το θεωρώ πλεονέκτημα!

Και φυσικά πρότεινα τέτοια λύση για να εξοικειωθείς αρχικά με το GNU/Linux. Αν βλέπεις ότι έχεις όρεξη για παρακάτω, η μόνιμη εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο είναι μονόδρομος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπον, απλα βαζω το iso του Kubuntu, τρεχω το livε cd (μεχρι εδω εχω φτασει), και κανω εγκατασταση απο το εικονιδιο που εχει στο desktop?

 

Εχω ενα σκληρο 160 γιγα με 2 partitions (το ενα εχει xp, και το αλλο το εχω για τα αρχεια), θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...