Προς το περιεχόμενο

slackware και ήχος...?


ChPaNaG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ακολουθήσει τις οδηγίες στο UPGRADE.txt δε θα έχει κανένα πρόβλημα. Φυσικά θα πρέπει να περάσει τυχόν αλλαγές που έχουν γίνει σε configuration files προτού επιχειρήσει να δουλέψει το νέο σύστημα. Γενικά πάντως το slackware είναι από τις διανομές που αναβαθμίζονται σχετικά εύκολα (σε αντίθεση με τις διάφορες rpm-based). Σχετικά πρόσφατα έκανα ένα upgrade από slackware 9.0 σε slackware-current (post 10.2), με το μηχάνημα (router/server) να τρέχει live, και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις αυτό κοίταγα και εγώ τώρα. Αν και προβλέπεται μάχη λέω να το δοκιμάσω...

Πρέπει να κρατήσω κανένα conf αρχείο ή δεν θα βοήθησει καθόλου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα όλο το /etc (cp -R /etc /etc.bak). Αν κάνεις ό,τι λέει και περάσεις όλες τις αλλαγές από τα config αρχεία, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως δεν αισθάνεσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις, μην το διακινδυνεύσεις ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα εχουν ως εξής:

Η μόνη μου επαφή με linux μέχρι τώρα ήταν install friendly distro, κάποια σχόλια του τύπου "πλάκα έχει" και επιστροφή στα παράθυρα. Τώρα όμως θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με linux στο 2ο πισι και κάποια στιγμή να φύγουν τα παράθυρα και από το 1ο. Αρχικά θέλω να το κάνω πλήρως λειτουργικό, λέγοντας: ελληνικά, ήχος, βίντεο, lamp, samba, lan & internet share. Πιθανόν σε άλλες διανομές αυτά να γίνονται απροβλημάτιστα αλλά το slack το διάλεξα ακριβώς γι'αυτό το παίδεμα. Το μόνο μου πρόβλημα με ένα upgrade ή install from scratch είναι ότι παιδεύτηκα αρκετά με xorg.conf, για να παίξει το γραφικό περιβάλλον δοκίμασα όλες τις δυνατές επιλογές που είχε για κάρτα γραφικών, ανάλυση οθόνης κλπ κλπ με αποτέλεσμα να μην θυμάμαι τιποτα απ'οτι έκανα και δούλεψε.

Εν ολίγοις, δεν ξέρω, μήπως είναι προτιμότερο να μείνω όπως είμαι και να προσπαθήσω να λύσω ότι πρόβλημα μου εμφανίζεται (και μου εμφανίζονται αρκετά ;) )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις καμια παλιά CRT οθόνη πραγματικά είναι μάχη να βρεις σωστές τιμές Horiz/Vertical Sync. Όλα τα άλλα είναι απλά, αν βασιστείς στο sample xorg.conf που παράγεις με "X -configure". Θα βοηθήσουμε και στο forum όπου κολήσεις, stick with slack :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθόνη είναι της υπογραφής μου αλλά σε 2ο πισι με PIII 866 με tnt2 κάρτα γραφικών. Δυστυχώς έχασα μπόλικο χρόνο προσπαθώντας να το κάνω να παίξει με μια παμπάλαια 15αρα για να έχω ταυτόχρονα ανοιχτό to slackbook στο άλλο πισι. Τελικώς πείστηκα να περάσω το 11 αλλά πρέπει να κάνω επιπλέον ενέσεις υπομονής. Μιάς και το φερε η κουβέντα έχει κανείς ιδέα με τι τιμές να παίξω στο

Horiz/Vertical Sync ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. έχεις περάσει το nvidia module ?

2. τα modelines δεν είναι και τίποτα τρομερό, βρες τα specs τις οθόνης που η eizo σίγουρα έχει και ψάξε στο google. θα βρείς σίγουρα

3. ναι κάτσε με slackware να το λιώσεις να το μάθεις και ότι χρειαστείς ρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα είχα βρεί τελικώς τα specs τις οθονής. Όσο αφορά το module της nvidia, το μόνο που έκανα χωρίς να ξέρω αν έχει σχέση είναι να επιλέξω το τσιπάκι (riva tnt2) από στο σεταπ του xorg.

Τέσπα τελικώς δούλεψε, ελπίζω στην επόμενη απόπειρα με το 11 να πάνε όλα καλά με την μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ooooxi αν έχεις την NVIDIA Geforce4 MX 440 θα πας στην nvidia.com και θα κατεβάσεις τους linux drivers καμία σχέση με tnt

 

έχει και οδηγίες κλπ αλλααααααααααααααααά θα χρειαστείς να έχεις kernel source! xmxmxm έμπλεξες φίλεμ γιαυτό σε λέω στο arch θα έκανες

 

pacman -S nvidia

 

και θα ήσουν έτοιμος. αν όμως επιμείνεις στο slack θα μάθεις πιο πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...