Προς το περιεχόμενο

Amsn και .cam αρχεια


trizoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω εαν ειναι ο καταλληλος χωρος για το θεμα αυτο, αλλα επειδη χρησιμοποιω μονο linux ξεκιναω απο εδω. Εαν οι διαχειριστες κρινετε οτι ειναι σε λαθος forum τοτε ζητω συγνωμη και ας μεταφερθει εκει που πρεπει.

 

Λοιπον, χρησιμοποιω το Amsn σαν instant messenger ωστε να επικοινωνω με αλλους χρηστες msn messenger.

Το Amsn εχει μια επιλογη για "αποθηκευση ολων των συνεδριων webcam στο ιστορικο" και την οποια εχω ενεργοποιημενη. Πραγματι, οι συνεδριες αποθηκευονται στο φακελο με το υπολοιπο ιστορικο (σε μενα στο /home/kostas/.amsn/'user account'/webcam/) και σε μια μορφη αρχειων με καταληξη .cam.

Τα αρχεια αυτα αναπαραγονται κανονικα μεσα απο την αντιστοιχη επιλογη του Amsn για την προβολη του ιστορικου των συνεδριων webcam.

Μια αναζητηση μου στα διαφορα forum του internet δεν με βοηθησε να βρω τροπο μετατροπης του περιεργου αυτου video format σε καποιο αλλο που ειναι αναπαραγωγισιμο μεσα απο ενα κοινο player τυπου mplayer ή kaffeine.

 

Μηπως καποιος αλλος εχει ασχοληθει με το θεμα και γνωριζει κατι επ'αυτου?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε μια `file όνομα_αρχείου.cam' να δούμε τι πληροφορίες θα σου δώσει ;-).

 

/edit: Άκυρο, είναι όπως το φοβόμουν:

Q: How can I browse through my webcam logs and convert the .cam (cam recordings) to a movie file such as .mpeg?

A: The file format of those .cam files are a direct dump of the data received on the socket' date=' which means it's in the MS proprietary format. For this reason, no player can play those files, only amsn.

We have plans for a future version to include more advanced viewing capabilities to the webcam logs viewer (fast forward, seeking, choose specific session, etc..) and we also have plans in creating a converter that will convert these logs into a known format like .avi or .mpeg.

These features are not yet implemented but will probably be integrated in aMSN in the future, but please be patient until that time comes.

[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω αποικε

Και εγω αυτο φοβομουν!

Κριμα γιατι ειναι μια δυνατοτητα που ενσωματωνει το Amsn ενω οι msn users αναζητουν πολυπλοκες διαδικασιες για το αντιστοιχο αποτελεσμα.

Να σημειωσω (για οσους δεν το εχουν τεσταρει) οτι το αναπαραγωμενο μεσω του Amsn video ειναι πολυ καλης ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ενα προβλημα με το amsn τελειως ξαφνικα παω να συνδεθω και ολο ειναι στο σημειο συνδεομαι χωρις να γινεται η συνδεση ποτε

εχετε καμια ιδεα για πιο λογο συμβαινει αυτο?με το kopete συνδεομαι κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Που το ξέθαψα... Καλά θυμόμουν ότι κάποιος το είχε ζητήσει... Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω link. Μετατροπή των .cam σε .avi κ.τ.λ. Το δοκίμασα και δουλεύει.

 

http://www.amsn-project.net/forums/viewtopic.php?t=2954

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...