Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να κάνω share τους mount-ntfs δίσκους μου;


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται να κάνω share τους mount-ntfs δίσκους μου;

Έχω εγκαταστήσει Samba, κάνω κανονικά share φακέλους που βρίσκονται στον δίσκο με τα linux, αλλά με τους άλλους δεν τα έχω καταφέρει.

Γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν οι δισκοι ειναι σε υπολογιστη δικτυου τοτε χρεαζεσαι Samba, εαν ειναι δισκοι στον ιδιο υπολογιστη τοτε μπορεις απλα να τους κανεις mount και browse με τον Konqueror πχ., δεν ειναι απαραιτητο να χρησημοποιησεις Samba.

Ειναι σε δικτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δίσκοι βρίσκονται στον δικό μου υπολογιστή (kubuntu 6.06) και θέλω να τους κάνω share έτσι ώστε να τους βλέπουν απο τους υπόλοιπους υπολογιστές του σπιτίου μου.

Στους φακέλους που βρίσκονται σε linux κάνω απλά δεξί κλίκ και τους κάνω share, ενώ τους mount δεν μου επιτρέπει.

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Ούτε απο το system settings γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται όμως παραμετροποιόντας τον SAMBA server απευθείας. Είναι απλό αν θέλεις μόνο κάτι απλό όπως αυτό που είπες, όμως καλό είναι να ρίξεις μια ματιά στα δύο πρώτα κείμενα, εδώ, και στα man pages ξεκινόντας από "man samba".

 

Ένα απλό παράδειγμα που να κάνει αυτό που θέλεις, χωρίς οποιαδήποτε παράμετρο σχετικά με performance ή security (άλλη από το να χρησιμοποιεί user-password authentication και να αποθηκεύει τους κωδικούς σε κρυπτογραφημένη μορφή):

 

1) Ρυθμίζεις το smb.conf σύμφωνα με αυτά που θέλεις να κάνεις. Π.χ. ένα ελάχιστο config που να κάνει μόνο αυτό που ανέφερες:

 

>[global]

workgroup = "ena-workroup-proeretika"
netbios name = "ena-onoma"
security = user
server string = "mia-perigrafi-proeretika"
encrypt passwords = yes

[Downloads]
path = /home/koultouras/downloads
read only = No

 

2) Προσθέτεις έναν λογαριασμό:

smbpasswd -a koultouras

smbpasswd -e koultouras

 

3) Εκκινείς τον SAMBA server. Λογικά θα έχει ένα script ελέγχου στο /etc/init.d (π.χ. /etc/init.d/samba restart)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry alla den les polla re file na pw ki'egw thn apopsh mou. apo pou thes na kaneis mount ta ntfs partitions sou? apo allo Linux? egw edw ta exw ola me nfs kai mou douleuei apsoga. apla thelei ligo meleth giati uparxoun kapoia security issues me nfs. An to xeiristeis swsta omws ta kaneis mount apo opoiondipote upologisth trexei Linux, san na einai local. Mporeis na peraseis kai ta packets mesw ssh kai na ftiakseis kai ligo ta iptables gia na einai panta asfales h epikoinwnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, λοιπόν έχω ακολουθήσει την παρακάτω διαδικασία:

Now you need to configure them in /etc/fstab. We will also make a backup of this file. In a terminal, type:

 

sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.bak

gksu gedit /etc/fstab

 

locate the line of your NTFS partition. If they are there, just change them so it looks like that:

 

/dev/(your partition) /media/(mount point) ntfs-3g silent,umask=0,locale=en_US.utf8,no_def_opts,allow_other 0 0

 

If they are not there, first, create a directory where to mount your NTFS partition

 

sudo mkdir /media/(the name you want)

 

and add a line at the end of /etc/fstab like the one above.

 

Tips: you can change your locale option ( for ex locale=fr_FR.utf8 ). See /var/lib/locales/supported.d/local to know which one are supported.

και έτσι βλέπω απο τον υπολογιστή μου τους ntfs δίσκους μου που είναι επίσης στον υπολογιστή μου, ο οποίος έχει λειτουργικό Kubuntu 6.06.

Τώρα, για να μοιράσω στο εσωτερικό δίκτυό μου, που αποτελείται απο 4 υπολογιστές, κάποια αρχειά του δικού μου υπολογιστή (kubuntu), κάνω την παρακάτω διαδικασία.

Right click on folder -> Share folder

 

Shared folder -> Share with: Select "SMB"

Share properties -> Name: Specify the share name

 

Η οποία όμως πιάνει μόνο στους φακέλους οι οποίοι βρίσκονται στο linux λειτουργικό μου.

Πώς μπορώ να μοιράσω στο υποδύκτιό μου και αρχεία απο τους ntfs δίσκους μου που βρίσκονται στον υπολογιστή μου (kubuntu);

Ελπίζω τώρα να ήμουν ακριβής και να καταλάβατε τί ακριβώς θέλω να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SAMBA δεν κοιτάει τι filesystem είναι ένα partition, άπαξ και είναι mounted μπορείς να το παραμετροποιήσεις να παρέχει πρόσβαση μέσω SMB (που χρησιμοποιούν τα windows για filesharing) στο δίκτυο. Αν ακολουθήσεις αυτά που πρότεινα θα δουλέψει.

 

Ουσιαστικά είναι το ίδιο με αυτό που κάνεις από γραφικό περιβάλλον, αλλά πιο αξιόπιστο -διότι το να μη σου βγάλει τη επιλογή στο μενού ή να μη δουλέψει όπως πρέπει μπορεί να συμβεί για 1.000 λόγους, ενώ παραμετροποιόντας το SAMBA απευθείας τα πράγματα είναι συγκεκριμένα και απλά.

 

Στο linux, αντίθετα με τα windows, το γραφικό περιβάλλον δεν παρέχει εναλλακτικές λύσεις -τουλάχιστα σε θέματα δικτυακών υπηρεσιών και διαχείρισης συστήματος. Αντίθετα προσπαθεί να παρέχει απλουστευμένα interfaces για ήδη υπάρχουσες λύσεις οι οποίες κατά κανόνα χρησιμοποιούν εργαλεία κονσόλας και text αρχεία ρυθμίσεων. Είναι σημαντικό να το θυμάσαι αυτό, επειδή σημαίνει ότι αναγκαστικά τα γραφικά εργαλεία αυτού του είδους θα είναι λιγότερο αξιόπιστα και θα παρέχουν μειωμένη λειτουργικότητα από τα άμεσα interfaces των εφαρμογών, τα οποία ούτως η άλλως χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske κάνοντας αυτά τα βήματα που μου περιγράφεις παραπάνω, τί κάνω μετά για να μοιράσω π.χ τον φάκελο music που βρίσκεται στο path /media/Media1 (αυτός είναι ntfs δίσκος)/music/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πρόσθεσες χρήστη με την smbpasswd και ο χρήστης που πρόσθεσες έχει πρόσβαση στο συγκεκριμένο κατάλογο τοπικά;

Στη συνέχεια τα υπόλοιπα PC του δικτύου πρέπει να σου ζητήσουν user+password για να κάνουν login όταν πας να ανοίξεις την τοποθεσία.

 

Αν θέλεις δώσε τα αποτελέσματα της ls -l /media/Media1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χρήστης που πρόσθεσες έχει πρόσβαση στο συγκεκριμένο κατάλογο τοπικά;

Αυτό πώς το τσεκάρω;

Οτι δηλαδή αυτός ο χρήστης έχει πρόσβαση στους ntfs δίσκους;

 

Με ls -l /media/sdb5 μου βγάζει τα παρακάτω

drwxrwxrwx 1 root root 40960 2006-09-26 03:54 DC Downloads

drwxrwxrwx 1 root root 0 2006-09-26 02:37 Music

drwxrwxrwx 1 root root 4096 2006-09-26 02:37 Pictures

drwxrwxrwx 1 root root 0 2006-09-26 15:20 RECYCLER

drwxrwxrwx 1 root root 4096 2006-09-26 02:25 System Volume Information

drwxrwxrwx 1 root root 0 2006-09-26 02:36 Video

drwxrwxrwx 1 root root 0 2006-09-26 02:36 Φωτογραφίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πρέπει να πειράξω εδώ

/dev/(your partition) /media/(mount point) ntfs-3g silent,umask=0,locale=en_US.utf8,no_def_opts,allow_other 0 0

για να έχει πρόσβαση έτσι;

O user που έχω φτιάξει στο samba είναι ο ίδιος με τον χρήστη που κάνω login εγώ στον υπολογιστή μου.

Απλά του έχω δώσει άλλο κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνω δηλαδή κάπως έτσι;

/dev/sda8 /media/Games ntfs-3g silent,uid=christos,umask=0,locale=en_US.utf8,no_def_opts,allow_other 0 0

Δεν είδα διαφορά πάντως με αυτή την αλλαγή.

Πάλι δεν μπορώ να μπώ στον φάκελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...