Προς το περιεχόμενο

fedora ή ubuntu;


pctechgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρώτα αφού σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας , κατέληξα στο να ξεκινήσω με το debian.

Αυτό που θέλω να ξέρω, χρειάζομαι και τα 14!!! cd;

Ένα καλό βιβλίο για αρχή; το debian gnu/linux 3.1 bible αξίζει;

Mε βοήθησε πολύ στο να επιλέξω το debian και το ότι υπάρχει ελληνικό site για βοήθεια, το debian.gr

 

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα αφού σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας , κατέληξα στο να ξεκινήσω με το debian.

Καλή αρχή! :-)

Αυτό που θέλω να ξέρω, χρειάζομαι και τα 14!!! cd;

Όχι. Αν έχεις DSL ή κάποια άλλη γρήγορη σύνδεση, χρειάζεσαι μόνο το netinstall iso και τα πακέτα που χρειάζεται θα τα πάρει μέσω του internet αυτόματα.

Ένα καλό βιβλίο για αρχή; το debian gnu/linux 3.1 bible αξίζει;

Δυστυχώς δεν ξέρω για να σου πω. Υπάρχει πάντως υπερπλήρης τεκμηρίωση του Debian στο Δίκτυο, οπότε ίσως και να μη χρειαστείς βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάλι έχω βάλει το suse 10.1 kai KDE 3 αλλά το σύστημα σέρνεται.

Άκουσα για το ubuntu και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το suse με αυτό.

Θα δώ διαφορά; Ποιό είναι το καλύτερο για οικιακή χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοεί είναι ότι δεν υπάρχει κάποια διανομή η οποία να είναι η καλύτερη για όλους τους χρήστες και για όλες τις χρήσεις.

 

Γενικά το Linux είναι ένα λειτουργικό και ο ρόλος της διανομής υπερεκτιμάται, με την έννοια ότι δεν υπάρχει κάτι το οποίο να μπορεί να λειτουργήσει με την Α διανομή και να μη μπορεί με την Β, όμως στην τελική, με την οργάνωση, την ποικιλία/ποιότητα των πακέτων και τα εργαλεία της, είναι αυτή που θα κρίνει πόσο εύκολα και πόσο γρήγορα θα κάνεις τη δουλειά σου. Όμως επειδή διαφορετικοί άνθρωποί έχουν διαφορετικές αντιλήψεις περί εύκολου και γρήγορου, αναγκαστικά θα πρέπει να δοκιμάσεις μόνος σου και να βρεις τι σε βολεύει.

 

Η γνώμη μου είναι ότι, ειδικά για server, δε μπορείς να τη σκαπουλάρεις και να μην αναμιχθείς στα πάντα, γιατί θα καταλήξεις με ένα τρύπιο, προβληματικό και μη βελτιστοποιημένο μηχάνημα που μπορεί να σκάσει ανά πάσα στιγμή. Οπότε διανομές που δίνουν έμφαση στην αυτοματοποίηση των επιλογών χάνουν το όποιο πλεονέκτημά τους και διανομές που έχουν λιτά και ευκολονόητα εργαλεία τα οποία σου επιτρέπουν να παρέμβεις παντού και μπορείς να εμπιστευθείς ότι θα συμπεριφέρονται πάντα όπως πρέπει, αποτελούν καλύτερη βάση για να κτίσεις ένα σωστό server. Το θέμα είναι ότι μέχρι να εξοικοιωθείς με τα βασικά του Linux, την λιτότητα και την απλότητα είναι δύσκολο να τις διακρίνεις και εκτιμήσεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοεί είναι ότι δεν υπάρχει κάποια διανομή η οποία να είναι η καλύτερη για όλους τους χρήστες και για όλες τις χρήσεις. [...]

Ναι. Αλλά ο _filippos_ είπε ότι το θέλει για οικιακή χρήση. Πάνω-κάτω όλοι ξέρουμε τί σημαίνει αυτό. Άμα πει και:

 

* πόσο δυνατό/σύγχρονο είναι το μηχάνημα

* πόσο τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί

 

δεν μπορούμε να πούμε (μπορείτε να πείτε, για να ακριβολογώ) ποια είναι η καλύτερη; Τα κριτήρια είναι αρκετά ξεκάθαρα...

 

Μετά είναι και μια άλλη λύση (αυτό που έκανα, για να μη χρειαστεί να βάλω όλες τις διανομές μία-μία μέχρι να βρω ποια μου κάνει...). Πας στις σελίδες των διανομών στο DistroWatch.com και ακολουθείς τα λινκ προς τις παρουσιάσεις/κριτικές. Λινκάρει reviews σε πολλές γλώσσες.

 

* http://distrowatch.com/table.php?distribution=suse

* http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψε ο nske :)

Ωραία, για οικιακή χρήση...

Suse, ubuntu, kubuntu, debian, mandriva...

Ποια είναι η καλύτερη;;

Εγώ πάλι που κάνω οικιακή χρήση χρησιμοποιώ slackware και για μένα αυτήν την περίοδο είναι η καλύτερη διανομή. Αυτό εννοώ, οτι δεν υπάρχει καλύτερη διανομή, καλύτερη κάρτα γραφικών, καλύτερη γκόμενα:) Όλα υποκειμενικά είναι. Πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις αν σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αλλά ο _filippos_ είπε ότι το θέλει για οικιακή χρήση.

Όντως, δεν το πρόσεξα. Θυμόμουν ότι το αρχικό θέμα διευκρίνιζε ότι πρόκειται για server και εκεί απευθυνόμουν (αν και προσωπικά εκτιμώ την απλότητα διανομών όπως το slackware, το archlinux και το frugalware εξίσου και στο desktop μου -και απ' ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος :-)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...