Προς το περιεχόμενο

Δεν βλέπει τους Ελληνικούς mount φακέλους


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα mount τους ntfs δίσκους μου, σε kubuntu 6.06 και διαπίστωσα οτι, όποιον φάκελο τον είχα γραμμένο στα ελληνικά δεν μπορώ να τον δώ.

 

Γιατί αυτό;

 

Στο fstab έχω τα παρακάτω

 

/dev/hdc5 /media/hdc5 ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0

 

/dev/sda1 /media/sda1 ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0

 

/dev/sda5 /media/sda5 ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0

 

/dev/sda6 /media/sda6 ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0

 

/dev/sda7 /media/sda7 ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0

 

/dev/sda8 /media/sda8 ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0

 

/dev/sdb5 /media/sdb5 ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς LOCALE utf-8. Δοκίμασε να προσθέσεις ένα mount option "nls=utf-8" στο fstab, όπως έχεις προσθέσει και τα άλλα (gid, umask).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα οτι όταν ξεκκινάω τον υπολογιστή και γίνονται mount οι δίσκοι δεν αναγνωρίσζει τα ελληνικά.

 

Καπάκι στο καπάκι πηγαίνω σε κονσόλα και του λέω :

 

sudo modprobe fuse
sudo umount -a
sudo mount -a

 

Και μετά βλέπει και τα ελληνικά.

Γιατί αυτό;

Χωρίς να έχω πειράξει το fstab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ah τώρα διάβασα ότι ο fuse driver έχει διαφορετικά options από τον επίσημο (read only) driver. Σε αυτόν βάλε στη θέση της nls locale, δηλαδή:

>locale=utf8

 

 

Κάνει την ίδια δουλειά με την nls του ntfs driver, δηλαδή κάνει convert από την κωδικοποίηση που χρησιμοποιεί το ntfs για να αποθηκεύει τα filenames (η οποία σίγουρα δεν είναι utf-8 με την οποία προσπαθεί να τα αποκωδικοποιήσει το linux σου) σε ό,τι του πεις.

 

Το ότι παίζει όμως με remount λογικά οφείλεται στο ότι όταν γίνονται mount τα local filesystems του fstab δεν έχουν οριστεί κάποιες μεταβλητές περιβάλλοντος που ενδεχομένως να ελέγχει ο driver για να γνωρίζει σε τι θα κάνει translate τα filenames (π.χ. LANG/LC_*) ή δεν έχει φορτώσει κάποιο απαραίτητο kernel module (π.χ. nls) -αν και σε αυτή την τελευταία περίπτωση μάλλον θα χτυπούσε error-. Με το παραπάνω option στο fstab σου λογικά θα φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο fuse driver έχει διαφορετικά options από τον επίσημο (read only) driver. Σε αυτόν βάλε στη θέση της nls locale' date=' δηλαδή:

>locale=utf8

[/quote']

Έβαλα το

>locale=utf8

αλλά ενώ μου έκανε mount τους σκληρούς, πάλι δεν φαίνονταν τα ελληνικά.

 

Οπότε διαβάζοντας πιό προσεχτικά τις συμβουλές σου

Το ότι παίζει όμως με remount λογικά οφείλεται στο ότι όταν γίνονται mount τα local filesystems του fstab δεν έχουν οριστεί κάποιες μεταβλητές περιβάλλοντος

την έγραψα έτσι

>locale=en_US.utf8

και όλα παίζουν βαμβάκι.

Ευχαριστώ πολύ.

Με βοήθησες πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδειά και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ntfs εξωτερικό, συγκεκριμένα δίνω σε κονσόλα την εντολή:

 

>
sudo /dev/disk/by-label/LACIE /media/LACIE ntfs-fuse auto,locale=en_US.utf8,gid=1001,umask=0002 0 0

 

όπου LACIE το όνομα του εξωτερικού μου, μου ζητάει password, δίνω pass για τον root, μου λέει λάθος, δοκιμάζω το pass του account μου και μου λέει:

>
lomar is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

 

μετά δοκιμάζω:

 

>
sudo -u lomar

 

μετά την πιο πάνω εντολή και πάλι το ίδιο μήνυμα! κανείς καμιά ιδέα;

 

Mandriva 2008 είναι η διανομή μου.

 

thnks in advnc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι εντολή αλλά καταχώρηση στον πίνακα του αρχείου /etc/fstab.

 

 

Το /etc/fstab περιέχει έναν πίνακα με αντιστοιχίες filesystems (συστήματα αρχείων που τυπικά βρίσκονται σε κάποιο partition η σε καποιο φυσικο μεσο που αντιπροσωπεύεται ως block device, αλλα οχι απαραιτητα), παραμέτρους (options που καθορίζουν διάφορες λεπτομέρειες) και mount points (σημεία στην ιεραρχία του root filesystem, του /, στα οποία θέλεις να αντιστοιχιστούν τα περιεχόμενα του filesystem). Έχοντας ένα σωστά καθορισμένο /etc/fstab, μπορούν τα filesystems σου να γίνονται mount αυτόματα κάθε φορά που ξεκινάει το λειτουργικό, ή μπορείς εσύ να τα κάνεις mount/unmount δίνοντας απλά την εντολή mount/umount ακολουθούμενη από το όνομα της συσκευής που περιέχει το filesystem (π.χ. mount /dev/sda1) ή το mount point στο οποίο είναι αντιστοιχισμένη (π.χ. mount /mnt/cdrom).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fstab

man 1 mount

man 5 fstab

 

Θα μπορούσες λοιπόν να το προσθέσεις στο /etc/fstab και στη συνέχεια να δώσεις:

># mount /media/LACIE

για να γίνει mount το filesystem με τις επιλογές που όρισες.

 

Προσοχή μόνο στα δικαιώματα: για να τροποποιήσεις το αρχείο /etc/fstab και για να κάνεις mount (εφ' όσον δεν έχεις ορίσει την παράμετρο "user" στα options της καταχώρησης, στο fstab) θα πρέπει να τρέξεις τις σχετικές εντολές ως root. Αυτό μπορείς να το κάνεις δίνοντας σε μια κονσόλα:

>$ su -

 

ή ρυθμίζοντας το /etc/sudoers και χρησιμοποιώντας τη sudo (αν και δε βλέπω λόγο να χρησιμοποιήσεις sudo για οτιδήποτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυθηκε! με τη σχετικ βοηθεια του DIMITRISG μπηκα στο αρχειο fstub εγραψα τη σχετικη γραμμη αφου βρηκα το ονομα της συσκευης με το την εντολη df στη κονσολα, και αφου πρωτα κατεβασα καποιες σχετικες ενημερωσεις!

 

πλεον βλεπω τους ελληνικους μου φακελους!

 

mandriva ftw! πραγματικα μακραν καλυτερα απο ubuntu (no offence, αλλα για τον αρχαριο χρηστη - κ οχι μονο - ειναι :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...