Προς το περιεχόμενο

ζημιά με το $ ΗΟΜΕ/.dmrc


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα κάνει remote desktop και δε μπορούσα να επανέλθω στο pc μου. Ο απομακρυσμένος φίλος, θεώρησε χρήσιμο να σβύσει το pc του.

Έκανα κι εγώ μια επανεκίνηση στο γραφικό περιβάλον (alt+ctrl+backspace) και την επόμενη φορά μου έβγαλε όταν συμπλήρωσα τα username και password στο κουτί το παρακάτω μήνυμα:

 

το αρχείο $ HOME/.dmrc δεν έχει έγκυρα δικαιώματα ή αγνοείται. Αυτό παρεμποδίζει την αποθήκευση της προεπιλεγμένης γλώσας της συνεδρίας σας. Το αρχείο θα πρέπει να ανήκει στον χρήστη και να έχει δικαιώματα 644. Ο κατάλογος $ HOME πρέπει να ανήκει στον χρήστη και να μην είναι εγγράψιμος από άλλους χρήστες.

 

πατάω εντάξει σε αυτή την ειδοποίηση και το γραφικό περιβάλλον εκινά κανονικά σαν να μην τρέχει πρόβλημα. Παρ' όλα αυτά πράγματι το αρχείο .dmrc απουσιάζει από τα κρυφά αρχεία του userfolder.

 

Πως διορθώνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το αρχείο έχει αλλαγμένα permissions/ownership για κάποιον μυστήριο λόγο:

 

# chown -R g1annis /home/g1annis (τα πάντα για να μαστε σίγουροι, μήπως έχει αλλάξει το ownership και αλλού)

# chmod 644 /home/g1annis/.dmrc

 

(το # υποδηλώνει root access)

 

Αν πράγματι δεν υπάρχει καν:

$ touch ~/.dmrc

$ chmod 644 ~/.dmrc

 

(το $ υποδηλώνει user access)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το αρχείο επανήλθε αλλά το μήνυμα εξακολουθεί να το βγάζει στο log-in.

Παίζει να έχω γαμήσει τα permissions και τις ιδιοκτησίες.

 

Τι permissions έχουν τα πρακάτω, και ποιός είναι ο ιδιοκτήτης τους?

 

/home

/home/g1annis

/home/g1annis/.dmrc

 

Επίσης βρήκα κάτι στα UbuntuFormus αλλά δε πιστεύω πως μπορεί να με βοηθήσει. Δες εδώ. Νομίζω πως ο καθένας που είχε το πρόβλημα, το έλυσε με αλλον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ, αλλά από άλλο λόγο. Εγώ έχω εγκαταστήσει το KDE 3.5.4μέσω του MDE στο Mandriva μου. Το / και το /home το έχω σε ξεχωριστά partitions. Χρειάστηκε λοιπόν να κάνω format στο / και μετά όταν το εγκατέστησα ξανά το Mandriva, πέρασε το default 3.4.2 . Κάθε φορά που έκανα επανεκκίνηση, μου έβγαζε αυτό το μήνυμα. Όταν έκανα update στο KDE 3.5.4 του MDE, τότε το μήνυμα εξαφανίστηκε.

Και σε ρωτώ λοιπόν! Μήπως έκανες κανένα update στο γραφικό περιβάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

solution:

1. leave your permission as they are(see below).

 

2. in /etc/gdm/gdm.conf in section security insert:

"RelaxPermissions=1"

 

3. restart gdm by killing and starting it again from a real console([CRTL-ALT-F1] ->login->#killall gdm->#gdm)

 

Αυτό το δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Το δοκίμασα και δεν έκανε δουλειά.

Βασικά το ξεπέρασα. Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια ακριβώς ρύθμιση έκανα, αλλά το έφτιαξα πειράοντας τα permissions.

 

Δεν θυμάμαι που, αλλά κάπου βρήκα τα default permissions των φακέλων και τα διόρθωσα. Στο επόμενο restart μπήκα απροβλημάτιστα.

 

Πάντως το ζήτημα είναι ότι η λύση ήταν απλά επαναφορά των default ρυθμίσεων των ιδιοκτισιών και των δικαιωμάτων.

 

Λυπάμαι που δεν κράτησα σημειώσεις για τη λύση και να τις ποστάρω, αλλά δεν ξέρω ποια ακριβώς ρύθμιση ήταν αυτή που έδωσε τη λύση, γιατί έκαναν τις αλλαγές μαζικά και μετά επανεκκίνηση του γραφικού περιβάλλοντος και όχι επανεκκίνηση μετά από κάθε μια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...