Προς το περιεχόμενο

βοήθεια: hide IP


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πρέπει να κάνω για να κρύψω την IP μου από έξω?

Δηλαδή να μην εμφανίζεται η IP μου στα site που επισκέπτομαι, στους trackers που συνδέομαι, κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βγει σε Linux! Δεν γνωρίζουμε αν θα βγει...

 

Gentoo:

>
* net-misc/tor
    Available versions:  0.1.0.18 0.1.1.23
    Installed:           0.1.1.23
    Homepage:            http://tor.eff.org
    Description:         Anonymizing overlay network for TCP

 

Arch Linux:

>
extra/tor 0.1.1.23-1
   TOR Client

 

Υποθέτω αντίστοιχα και σε άλλες διανομές ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Στο Ubuntu βρίσκεις μόνο μια αρχαία έκδ., 0.1.0.16, νομίζω, που μάλιστα στο σάιτ του Tor λένε να μην τη χρησιμοποιείς και να πάρεις από τα δικά τους repositories.

 

Εδώ βλέπω ότι έχουν και οι δύο διανομές τα τελευταία. Γιατί αυτή η διαφορά; Ελέγχονται επαρκώς τα πακέτα; Ή δεν τους πειράζει να γίνει και καμιά στραβή, αφού οι χρήστες είναι έμπειροι; Ή απλά το Ubuntu αργεί πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Στο Ubuntu βρίσκεις μόνο μια αρχαία έκδ., 0.1.0.16, νομίζω, που μάλιστα στο σάιτ του Tor λένε να μην τη χρησιμοποιείς και να πάρεις από τα δικά τους repositories.

 

Εδώ βλέπω ότι έχουν και οι δύο διανομές τα τελευταία. Γιατί αυτή η διαφορά; Ελέγχονται επαρκώς τα πακέτα; Ή δεν τους πειράζει να γίνει και καμιά στραβή, αφού οι χρήστες είναι έμπειροι; Ή απλά το Ubuntu αργεί πολύ;

Απλά οι διάφορες διανομές έχουν διαφορετικές προτεραιότητες. Το Ubuntu π.χ. (θα ήθελε να) απευθύνεται σε χρήστες κατά κανόνα χωρίς μεγάλη επαφή με το ίδιο το λειτουργικό και τους υπολογιστές εν γένει. Ως εκ τούτου, οι χρήστες του κατά πάσα πιθανότητα δε θα θελήσουν ποτέ να ασχοληθούν με το Tor, και απλά το περιλαμβάνει επειδή το βρήκε κάποια στιγμή τα repositories του Debian. Από την άλλη πλευρά όμως παρέχει στους χρήστες του τις τελευταίες και πιο καλογυαλισμένες εκδόσεις των περισσότερων desktop προγραμμάτων που είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιήσουν.

 

Από την άλλη, το Gentoo και το Arch Linux απευθύνονται σε χρήστες με σαφέστερο προσανατολισμό, που ξέρουν τι θέλουν. Δεν είναι διανομές «desktop», ούτε διανομές «server», ή οποιουδήποτε άλλου χαρακτηρισμού. Είναι διανομές γενικής χρήσης, που μπορείς να τις φέρεις στα μέτρα σου ανάλογα με τις απαιτήσεις σου, και ως εκ τούτου έχουν πληρέστατες συλλογές πακέτων με (σχετικά) νέες εκδόσεις. Δεν είναι όμως καθόλου φιλικές προς τον άπειρο χρήστη, και ειδικά προς αυτόν που δεν ξέρει και δε θέλει να μάθει τους εσωτερικούς μηχανισμούς του ΛΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...