Προς το περιεχόμενο

Compile του Hal-0.5.8


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να κάνω εγκαταστήσω Hal-0.5.8 και το τελευταίο error του configure είναι το εξής:

>
checking for BLKGETSIZE64... no
configure: error: BLKGETSIZE64 is not defined

Τι μπορώ να κάνω;

Διάβαζα στη mailing list του freedesktop.org οτι κάποια headers που υπάρχουν στο σύστημα (glibc μάλλον στο δικό μου) είναι παλιά και χρειάζονται upgrade. Επειδή δεν έχω adsl μπορώ να κάνω δοκιμάσω τίποτα άλλο;

 

Μέσα στο configure script και μέσα στον έλεγχο που κάνει για το BLKGETSIZE64 υπάρχει ένα μικρό κομμάτι κώδικα, το εξής:

>
#include <sys/types.h>
#include <linux/ioctl.h>
#include <linux/fs.h>
int
main ()
{
int main(int argc, char *argv[])
{
   int fd = 0;
   unsigned long long int n;
   ioctl (fd, BLKGETSIZE64, &n);
   return 0;
}

 ;
 return 0;
}

Δοκίμασα να το κάνω compile αλλά αποτυγχανει στη γραμμή που υπάρχει το BLKGETSIZE64. Αλλάζοντας τα header αρχεία με αυτά του πυρήνα που έχω (2.6.17.11) το compile έγινε κανονικά. Πως μπορώ να ρυθμίσω το configure να τσεκάρει αυτά τα headers;

Εάν αντικαταστήσω αυτά που υπάρχουν στο /usr/include/linux με αυτά του kernel υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το [sOLVED] Ελληνικός ορθογραφικός έλεγχος σε KDE;)

UPDATE:

Χε χε είναι αστείο ότι σπας το κεφάλι σου πόσες μέρες και μόλις ξεφτιλιστείς δημοσίως σου έρχεται η θεία φώτιση.

 

Άστα να πάνε!!!!

Πάντως η θεία φώτιση μου ήρθε γράφοντας το topic, μάλλον από το συνειρμό των σκέψεων... :)

 

Αντικατέστησα τα headers του /usr/include/linux με αυτά του kernel και το configure δε μου ξαναπαραπονέθηκε:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα includes ήταν μάλλον επειδή η διανομή σου είναι αρκετά παλιά και έχει headers από πυρήνες της σειράς 2.4. Γενικά δεν πρέπει να αντικαθιστάς τα headers στο /usr/include/linux με δικά σου. Υπάρχουν στις περισσότερες διανομές ειδικά πακέτα kernel-headers από συγκεκριμένες εκδόσεις πυρήνα. Tα headers στο /usr/include/linux χρησιμοποιούνται για τα γενικά χαρακτηριστικά του συστήματος. Αν μια εφαρμογή θέλει τα χαρακτηριστικά του τρέχοντα πυρήνα, τότε χρησιμοποιεί το /lib/modules/`uname -r`/build/include.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι διαβάζω ακόμα στο slackware δεν ενσωματώνουν hal και dbus. Οπότε και οι εκδόσεις του kde που υπάρχουν στο slackware-current λογικά δεν έχουν γίνει compiled με υποστήριξη hal.

Άρα ο μόνος τρόπος να αποκτήσω υποστήριξη είναι να κάνω compile το kde μόνος μου έτσι;

Είναι έτσι όπως τα λέω ή μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας από το build-script του Patrick, είναι όπως τα λες. Βέβαια κάποιος έχει βγάλει kdebase package με support στο linuxpackages.net, όμως έχω δει τόσο φρικτές προχειρότητες στα πακέτα που κάνουν submit μερικοί που θα προτιμούσα να το κανω compile.

 

Ωστόσο δε χρειάζεται να κάνεις recompile όλο το kde, μόνο το kioslave που βρίσκεται μέσα στο kdebase tarball.

 

- Κάνε extract το kdebase-3.5.4.tar.bz2

- Για να κάνεις generate to makefile, κάνε ./configure με όσα options έχει βάλει ο patrick στο επίσημο package (δες τα από το script παραπάνω) αλλά απλά πρόσθεσε "--with-hal"

- κάνε cd στο kioslave και make; make install

 

Λογικά θα παίξει like a charm :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προτιμάς, πάντως αν κάνεις compile μόνο το kioslave φρόντισε να είναι της ίδιας έκδοσης με το εγκατεστημένο kdebase package σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...