Προς το περιεχόμενο

Resize ένα linux partition, πώς??


DeepFloyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω στο laptop δυο λειτουργικα, Win XP SP2, και SUSE, με boot loader τον GRUB. To πρόβλημα είναι ότι έκανα τη βλακεία και κατά την εγκατάσταση των SUSE τους έδωσα 40 GB, με αποτέλεσμα να μου μείνουν 20 για τα XP, και τώρα να μη μου φτάνουν. Προσπαθώ λοιπόν μέσω του YAST->partitioner να μικρύνω το partition του linux, αλλά δε με αφήνει, γιατί είναι mounted, και επίσης δεν μπορώ να το κάνω unmount.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα για το πώς μπορώ να μικρύνω το partition των SUSE, και μετά να δώσω τον ελεύθερο χώρο στα XP? Με όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται βέβαια, γιατί υπάρχουν σημαντικότατα πράγματα..

 

Ευχαριστώ πολύ, keep up the good work

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το ζωντανό σιντί του GParted.

 

Review: http://techgage.com/article/gparted_livecd_31-1

 

Για μέσα από τα Win, εκτός από το PM υπάρχει και το εργαλείο της Acronis -- το δοκίμασα τελευταία που είχα προβλήματα με το PM, και μου φάνηκε πολύ καλό.

 

btw, πρόσφατα έγιναν σημαντικές αλλαγές στο GParted:

 

Changes:

version 0.3.1 (2006-09-11)

New Features:

* perform a readonly testrun before actually moving a filesystem.

* rollback changes in case a move fails (this prevents filesystemcorruption/dataloss)

 

[...]

 

Changes:

version 0.3 (2006-09-04)

New Features:

* it is now possible to move the start of filesystems.

* much improved progressfeedback during move and copy

* you can now move and copy ntfs filesystems and still boot windows from them

* overall improved progressfeedback (more details you don't want to know about ;) )

 

ΥΓ.

 

Με όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται βέβαια, γιατί υπάρχουν σημαντικότατα πράγματα..

 

Όποιο κι αν διαλέξεις πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις αντίγραφα -- κι αν μπορείς να κάνεις είδωλα με ειδικό εργαλείο ακόμα καλύτερα -- ώστε μετά να μπορείς να επαναφέρεις τα λειτουργικά ακριβώς όπως ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Eusebius μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι είναι τα "είδωλα", πώς γίνονται και με ποιο εργαλείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Είδωλο» [image] είναι ένα ακριβές αντίγραφο ενός διαμερίσματος/partition αποθηκευμένο σε ένα αρχείο, το οποίο αρχείο μπορείς να το ξαναγράψεις μετά πάνω στον δίσκο και να έχεις το διαμέρισμα όπως ήταν πριν. Διαφέρει από την απλή αντιγραφή αρχείων επειδή αποτυπώνει και όλη τη δομή του partition. Συνήθως το είδωλο είναι και συμπιεσμένο, περίπου στο μισό του χώρου που πιάνουν τα αρχεία του partition.

 

Για εργαλεία σε Linux δεν ξέρω. Είμαι πρωτάρης. Απλά ξέρω ότι το Part Image θεωρείται πολύ καλό. (Το καλύτερο; Υπάρχει και μέσα στο ζωντανό σιντί του GParted.)

 

Στα Windows ξέρω τρία:

 

* GHOST της Symantec

* Acronis True Image

* Drive Snapshot

 

Τα πιο διαδεδομένα είναι τα δύο πρώτα. Προσωπικά, χρησιμοποιώ το Drive Snapshot επειδή είναι απλό και πανάλαφρο. Φτιάχνει είδωλα ακόμα και την ώρα που τρέχουν τα Win. Δεν μπορεί να γράψει το είδωλο απευθείας σε οπτικό μέσο, οπότε χρειάζεσαι ένα ακόμα partition σε FAT32 ή NTFS για να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέβασα το live του GParted, και έκανε τη δουλειά μια χαρά! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Απλό, εύκολο, γρήγορο, μικρό για κατέβασμα, μια χαρά!

 

Ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...