Προς το περιεχόμενο

Thelw na valw dvdrw sto laptop moy alla...


fits13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera sas. thelw na valw ena dvdrw sto laptop moy(HP COMPAQ NX9030) alla enw allaxa monos moy skliro disko kai mnimes to dvdrw den mporeis na to vgaleis me ena aplo diakoptaki opws einai sta perissotera laptops kai thelei mallon na anoixeis olo to laptop gia na valeis ena kalitero dvdrw apo to philips cdd 5263 cdrw/dvdrom. egw tha ithela apo esas an xeretai kapoio katastima poy me sxetika liga lefta na moy kanei afti ti diadikasia kai na moy valei ena nec h' pioneer h' plextor dvdrw gia laptop. an xerei kaneis kapoion h' kapoio katastima as moy pei. sas euxaristw poly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες να μπορείς να βρεις σε forum της HP service manual για το δικό σου μοντέλο. Θα δεις ότι δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου.

 

http://schwinger.harvard.edu/~motl/hp-keyboard/index-classical.html

http://schwinger.harvard.edu/~motl/hp-keyboard/manual4900.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε κοιτας μια λυση σε εξωτερικο κουτι και να βαλεις οποιο DVD-RW drive θελεις? Πιο οικονομικα θα σου ερθει και δε θα χρειαστει να ανοιξει κανεις το φορητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File vagpap se eyxaristw gia tin protasi soy alla ap' to til poy pira moy eipan oti den kathontai na lysoyn to laptop gia na valoyn ena dvdrw. an mporw na to vgalw egw to laptop poy exei kai na paw na parw apo aytoys ena allo tote moy vazoyn to neo alla an kataferw kai vgalw afto poy exei tote pistevoyn oti den tha mporw na valw to kainoyrgio????? kai sto katw katw an ixera na anoigw to laptop opws anoigw ena desktop tote den tha toys xreiazomoyna. tha to ekana monos moy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθα το service manual και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Χθες άλαξα πάλι δίσκο στον δικό μου και μάλιστα χρειάστηκε να λιμάρω την θήκη του για να χωρέσει (αυτό το +-0.2 που λένε στις διαστάσεις). Πριν από κανά μήνα άλλαξα (όπως είχα πει και σε άλλο θέμα) και το dvd-rom (Toshiba) του με dvd-rw (NEC).

 

Το μόνο που θα πρέπει να δεις είναι οι διαστάσεις και να είσαι έτοιμος να το "φας" ίσος λιγουλάκι σε περίπτωση που πχ δεν κλείνει εύκολα το συρτάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon to riskara kai ta katafera alla me voithise poio poli to manual toy dikoy soy laptop. parolo poy einai allo montelo einai akrivws ta idia vimata. twra exw ena allo provlima(an kai den einai akrivws provlima) to pliktrologio moy exei merika extra koympia opws (megenthitiko fako, to koympi i(information) loyketo, fakelaki(gia ta emails) kai erwtimatiko) alla den xerw ti drivers akrivws prepei na katevasw wste na ta kanw na doylevoyn. mporeite na voithisete sas parakalw poly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σελίδα 89(5-1) Κεφ.5 Removal and Replacement Procedures

1) 5.2-σελ91 => Με πια σειρά γίνεται η αποσυναρμολόγηση, στην 92(5-4) θα δεις ότι το Optical Drive έρχεται 11ο στην σειρά.

- Γενικός κανόνας για συναρμολόγηση σε φορητούς (για αλλαγή hardware) ακουλουθούμε συγκεκριμένη σειρά.

...

2) 5.11 - Optical drive. Εδώ λέει ακριβώς τι θα κάνεις. Αρχικά αναφέρει πια βήματα πρέπει να έχεις ακολουθήσει για να αρχίσεις να βγάζεις το rom

5.3 -> 5.7 ->5.8 και στην 5.25 βλέπεις τις τελικές οδηγίες και βήματα για το rom, βήματα 4, 5, 6.

 

 

--

- Ο δικός μου φορητός είναι ένα XE3-GC της HP, είχε αγοραστεί το 2000 και η σειρά εγκατάστασης hardware εναι αρκετά όμοια.

- Δεν έχω σχέση με service (ειδικός τεχνικός από σχολή) απλά το χέρι μου μάλλον πιάνει, τόσο σε σταθερά όσο και σε φορητά συστήματα. Στον δικό μου έχω αλλάξει 4 φορές δίσκο, αγόρασα ανταλλακτικό για το εξάρτημα όπου αρχικά βιδώνεται ο δίσκος και συνδέονται τα pin του (από on-line κατάστημα στην Αγγλία) και μάλλον γλύτωσα κόστος μεγάλο με αυτή την αγορά, αγόρασα 2η μπαταρία από εξωτερικό και πρόσφατα άλλαξα το dvd-rom του.

- Για όλα αυτά έχω απλά το service manual στα χέρια μου. Τους κωδικούς που έχει τους χρησιμοποιείς στην αναζήτηση ανταλλακτικών πχ σε on-line καταστήματα.

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στο συγκεκριμένο αρχείο: http://24.237.160.4/files/omnibook/ob_xe3/xe3_sm.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re file giati enw exoyn kanei toso eykoli tin allagi disko kai mnimwn na exoyn kanei toso diskoli tin allagi dvdrom. mlkia den einai. empasi periptwsi kanena magazi poy na kanei tetoia pragmata xereis giati fovamai min to xalasw kai den leei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε fits13 όλο γκρίνια είσαι και τα θέλεις όλα έτοιμα... Στο κάτω-κάτω δικό σου είναι το πρόβλημα, κουνήσου και λίγο... Σου έβαλε ο HamerZ το λινκ για το service manual και ούτε που μπήκες στον κόπο να το ανοίξεις. Έπρεπε το παλικάρι να σου βρεί ακριβώς την σελίδα... Μήπως θέλεις να έρθει και στο σπίτι σου να στο φτιάξει ο ίδιος κιόλας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti les poy den to anoixa to anoixa kai to eida alla to thema einai oti prepei na anoixw olo to laptop gia na allaxw apla dvdrom kai exigisa poio panw epeidi fovamai min to xalasw kai den leei na moy proteinei kapoios an xerei fisika kanena magazi poy na kanoyn afti ti doyleia.

alla mallon den diavases to proigoymeno minima moy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...