Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Suse σε Partition!


Steven1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2 σκληρούς ένα 40GB και ένα 250GB. Στο 40άρη έχω τα windows και στο 250άρη έχω διάφορα δεδομένα γύρο στα 100GB.

 

Αυτό που θέλω είναι να κάνω partition στο 250άρη, και το ένα διαμέρισμα να περιέχει τα δεδομένα που ήδη έχω και στο άλλο να βάλω το Suse. Αυτό που φοβάμαι είναι να μην κάνω καμιά βλακεία, μιας και δεν έχω κάνει ποτέ partition ούτε εγκατάσταση linux, και χάσω τα πάντα από το 250GB. Πόσο χώρο να δώσω στο partition για Suse?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. καλυτερα να αυξομειώσεις το μεγεθος του partition με ενα εργαλειο windows για να εισαι σε πιο γνωριμο περιβαλλον (πχ partition magic ή ενα που εχει η Acronis).

με αυτο το εργαλειο, απλα θα ΜΙΚΡΥΝΕΙΣ το windows/ntfs partition αφηνοντας κενο χώρο (free space) στο δισκο. δεν θα φτιαξεις linux parts.

 

μετα μπουταρεις με το linux cd και εκει που θα βρει τον ελευθερο χωρο θα φτιαξει τα δικά του.

 

Αφου ειναι η 1η σου εγκατασταση (αρα πειραματιζεσαι, δεν εισαι σιγουρος τι θα κανεις με το linux) ενα free space απο 10 ως 25 Gb ειναι ΟΚ.

Αν εχεις πραγματικες αναγκες, ο χωρος εξαρταται απο αυτές.

 

Το linux θα φτιαξει εκει ενα swap partition απο 200 mb ως 1 giga, και τα υπολοιπα θα πάρει το λειτουργικό + τα data σου αλλο 1 partition.

 

 

2. αν φοβασαι παρα πολυ για τα 100 giga σου, καλυτερα αντεγραψε οτι εχει ο 40αρης στα 250, και δωσε ολο το 40αρι στο λινουξ.

(ωπ!!! βλακεία εγραψα) στο 40αρι εχεις τα Win. θελει πάλι πειραγμα τα partition tou 250, και clone partition apo 40->250. οποτε το ιδιο επικυνδινο ειναι. προχωρα με την απλη λυση 1.

 

3. υπάρχει και το εντελως ακινδυνο vmware αν φοβασαι. Για γνωριμια με το Linux ειναι το καλυτερο. μονο παιχνιδια δεν θα παίζεις.

 

 

 

η αυξομείωση μεγεθους partition (με data μέσα), γινεται καθημερινα απο πολλούς, με επιτυχία.

αλλα, αν κοπεί το ρεύμα ή κολλήσει το pc (απο υπερθερμανση cpu ή κακες μνημες ή αλλο), στη μεση της διαδικασίας, θα εχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες λίγο με την επιλογή 1. Δεν ξέρω αν το είπα σωστά πριν. Έχω δύο ανεξάρτηστους σκληρούς 40 και 250, δεν είναι ένας χωρισμένος. Και δεν θέλω να βάλω το Linux στον 40άρη γιατί έχω εκεί τα win. Αυτό που θέλω είναι να κάνω ένα μικρό partition στο 250άρη για το linux!

 

Αυτό για το swap μου το είχανε ξαναπεί αλλά δεν ξέρω τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνα τα αλλα και μεινε σε αυτα

καλυτερα να αυξομειώσεις το μεγεθος του partition με ενα εργαλειο windows για να εισαι σε πιο γνωριμο περιβαλλον (πχ partition magic ή ενα που εχει η Acronis).

με αυτο το εργαλειο, απλα θα ΜΙΚΡΥΝΕΙΣ το windows/ntfs partition αφηνοντας κενο χώρο (free space) στο δισκο. δεν θα φτιαξεις linux parts.

 

μετα μπουταρεις με το linux cd και εκει που θα βρει τον ελευθερο χωρο θα φτιαξει τα δικά του.

 

Αφου ειναι η 1η σου εγκατασταση (αρα πειραματιζεσαι, δεν εισαι σιγουρος τι θα κανεις με το linux) ενα free space απο 10 ως 25 Gb ειναι ΟΚ.

Αν εχεις πραγματικες αναγκες, ο χωρος εξαρταται απο αυτές.

 

Το linux θα φτιαξει εκει ενα swap partition απο 200 mb ως 1 giga, και τα υπολοιπα θα πάρει το λειτουργικό + τα data σου αλλο 1 partition.

 

install pmagic

resize partition from 250 to 225 (leave free space at end)

τωρα εχεις ενα δισκο 250. με 1 partition ntfs 225 giga, και 25 giga ελευθερα.

boot apo linux cd,

ξεκινα install.

 

η μονη προσοχή ειναι να διαλέξεις σαν χωρο εγκαταστασης τα 25 free, αντι για ολοκληρο το δισκο.

για το swap dont worry θα τα κανονισει ο linux installer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...