Προς το περιεχόμενο

ΑΕΚ


kchoriano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσιάρτας: Αχάριστος και παρτάκιας ο Ντέμης

 

«Με είπαν μισθοφόρο επειδή ζητούσα τα δεδουλευμένα. Δηλαδή, κάποιοι άλλοι, που άφησαν την ομάδα που αγαπούσαν, δεν ήταν μισθοφόροι; Και για να μην αφήσω υπονοούμενα, εννοώ τον Νικολαΐδη, που παράτησε την ΑΕΚ και πήγε στην Ατλέτικο». Τάδε έφη Βασίλης Τσιάρτας, ο οποίος εξαπέλυσε επίθεση, εφʼ όλης της ύλης, στον πρόεδρο της ΠΑΕ ΑΕΚ.

 

Οι δυο άντρες ήταν επί πολλά χρόνια συμπαίκτες σε ΑΕΚ και Εθνική, ωστόσο η μεταξύ τους σχέση, δεν υπήρξαν ποτέ αρμονική. Χαρακτηριστικά, του μέχρι σήμερα διαταραγμένου κλίματος μεταξύ των δυο πρώην συμπαικτών, ήταν τα όσα είπε ο Τσιάρτας, σε τηλεοπτική αθλητική εκπομπή της ΕΡΤ χθες το μεσημέρι.

 

Ο πρώην διεθνής άσος, δε μάσησε ούτε στιγμή τα λόγια του.

Στο επόμενό του σχόλιο για τις σχέσεις Νικολαΐδη-οργανωμένων, ήταν το ίδιο καυστικός.

«Την ώρα που εγώ έδινα τον καλύτερό μου εαυτό για την ομάδα, ο Νικολαΐδης έκανε δημόσιες σχέσεις με τους οργανωμένους και πουλούσε οπαδιλίκι... Εγώ ποτέ δεν πούλησα οπαδιλίκι. Οι οργανωμένοι τον έκαναν ότι είναι σήμερα και τώρα αυτός του πουλά. Είχε μάθει να χαϊδεύει τους οπαδούς και τώρα, τα βρίσκει μπροστά του!».

 

«Καλός δε λέω... αλλά έπαιζε όποτε ήθελε»

 

Οι κατηγορίες για τη συμπεριφορά του προέδρου της «κιτρινόμαυρης» ΠΑΕ όσο ήταν ποδοσφαιριστής δεν σταμάτησαν.

Ο Τσιάρτας παραδέχεται την ποδοσφαιρική αξία του Ντέμη, αλλά δεν παραβλέπει το ιδιόμορφο του χαρακτήρα του.

 

«Ως παίκτης ήταν καλός ο Νικολαΐδης, αλλά έπαιζε όποτε ήθελε. Διάλεγε σε ποια παιχνίδια θα παίξει», όταν μάλιστα κλήθηκε να σχολιάσει τα επεισόδια που είχαν γίνει στους Θρακομακεδόνες, με τους φιλάθλους της ομάδας να επιτίθενται κατά των παικτών και να τους σπάνε τα αυτοκίνητα, ήταν χειμαρρώδης.

 

«Ο Νικολαΐδης ήταν ο ηθικός αυτουργός για τα όσα έγιναν εις βάρος των παικτών της ΑΕΚ.

Δε μας προφύλαξε, ενώ ήξερε τι θα γινόταν. Έπρεπε να μας πει να μην πάμε στην προπόνηση. Πριν φύγω για την Σεβίλλη η ΑΕΚ ήταν αθώα. Όταν γύρισα, ήταν διαφορετική, πιο ενοχική...».

 

«Μια ζωή ήταν αχάριστος και παρτάκιας...»

 

Αναφερόμενος στην τωρινή κατάσταση της Ένωσης, ο Τσιάρτας ήταν κατηγορηματικός.

«Δεν είναι η σημερινή ΑΕΚ αυτή που ονειρεύεται ο κόσμος της. Ήταν πολλά αυτά που είπε ο Νικολαΐδης όταν ανέλαβε την ΑΕΚ και δεν έκανε τίποτα ή έκανε ακριβώς τα αντίθετα. Σας έχει πουλήσει το παραμύθι της βίας, ότι και καλά είναι μπροστάρης για την καταπολέμησή της. Δεν υπάρχει αυτό. Ήταν μια ζωή αχάριστος και παρτάκιας» και πρόσθεσε:

«Όταν η ΑΕΚ χρωστούσε λεφτά σε όλους, αυτός ήταν ο μόνος που πληρωνόταν και μετά εγκατέλειψε την ομάδα και πήγε στην Ισπανία. Κανένας Ντέμης δεν έβαλε την ΑΕΚ στο άρθρο 44. Δεν ήταν επίτευγμα του Νικολαΐδη, αλλά άλλου».

 

«Κοροϊδεύει τον κόσμο με το θέμα του γηπέδου»

 

Στη συνέχεια μιλώντας για το ζήτημα του γηπέδου, αναφέρθηκε σε κοροϊδία.

«Δεν πρόκειται να γίνει το γήπεδο στον ΟΔΔΥ, εκτός αν έρθουν όλα τούμπα, αφού στην Ελλάδα ζούμε. Το γήπεδο πρέπει να γίνει στην Ν. Φιλαδέλφεια, εκεί που είναι συναισθηματικά δεμένος ο κόσμος της ΑΕΚ. Ο Νικολαΐδης κοροϊδεύει τον κόσμο με ότι κάνει και κυρίως, με το θέμα του γηπέδου» και συνέχισε:

 

«Ε, όχι και να αναγάγουμε τον Νικολαΐδη σε σημαία της ΑΕΚ! Σημαίες είναι ο Μίμης Παπαϊωάννου και ο Στέλιος Μανωλάς».

 

«Ο Φερέρ «έκαψε» τους παίκτες»

 

Από τα πυρά του Ναουσαίου δε ξέφυγε ούτε ο τεχνικός της Ένωσης, Λορένσο Σέρα Φερέρ. Ο Ισπανός έχει σύμφωνα με τον Τσιάρτα, μεγάλο μέρος ευθύνης στο θέμα των τραυματισμών, το οποίο παρουσιάζεται τη φετινή σεζόν ανεξέλεγκτο.

 

«Φταίει το ιατρικό τιμ, αλλά φταίει και ο Φερέρ. Δεν είναι δυνατόν να τους κάνει τόσο δυνατές προπονήσεις σʼ ένα άθλιο τερέν, όπως είναι αυτό στους Θρακομακεδόνες. Μέχρι τα Χριστούγεννα η ομάδα είχε ποιότητα στο παιχνίδι της, αλλά μετά κατέρρευσε. Και σε αυτό φταίει ο Φερέρ, που «έκαψε» τους παίκτες».

 

Τι συνέβη με Ρεχάγκελ

 

«Με τον Ρεχάγκελ, είχα συναντηθεί εγώ και η γυναίκα μου, η οποία μιλά άπταιστα γερμανικά και μου είχε πει για τον Νικολαΐδη ότι δημιουργεί προβλήματα και δεν προσφέρει στην Εθνική. Του είπα ότι δε με ενδιέφερε τι κάνει ο Νικολαΐδης και πως δε θα προκαλούσα κανένα πρόβλημα στην ομάδα. Μου είπε ότι με υπολογίζει, αρχικά με έβαζε βασικό και μετά, συνέχεια στον πάγκο. Του ζήτησα εξηγήσεις στη Λισσαβόνα και μου απάντησε ότι δε θα μου δώσει λογαριασμό για τις επιλογές του. Άλλα μου είπε στην αρχή και άλλα έκανε».

 

Μελλοντικά σχέδια

 

«Έλεγα πάντα αυτό που πιστεύω και είχα πάντα το θάρρος της γνώμης μου. Πάντα θέλω να βοηθώ το ελληνικό ποδόσφαιρο και στα σχέδια μου είναι να το κάνω αυτό από το πόστο του προέδρου της ΕΠΟ».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
ποίο κομπλεξικός άνθρωπος από τον τσιάρτα δεν υπάρχει

 

Αυτό είναι επιστημονικά βεβαιωμένο; :mrgreen:

 

Χωρίς αστεία, στη συνέντευξη που διαβάζουμε παραπάνω, λέει κάτι ανακριβές; Εννοώ, πέρα από την ιστορία για το Ρεχάγκελ, όπου μάρτυρες δεν υπάρχουν, πέρα από το δεδομένο ότι τον έστειλε στον πάγκο.

 

Ο Ντέμης, έφυγε πληρωμένος για Ισπανία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς δεν λέει ότι ο ντέμης είναι άγιος και φοράει φωτοστέφανο αλλά πράγματα που έχει κάνει αυτός δεν τα έχει κάνει άλλος και κυρίως ο βασιλάκης, ο οποίος γύρισε Ελλάδας μόνο λόγω του στρατιωτικού του (ο ίδιος το είπε στην ίδια συνέντευξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε λέω ότι είναι άγιος ή διάβολος. Απλά, ρωτάω αν λέει ψέματα ο Τσιάρτας ότι ο Ντέμης έφυγε απόλυτα εξοφλημένος, γιατί όταν πρωτοανέλαβε θυμάμαι ότι ζητούσε να "εξοφλήσει" παλιούς του συμπαίκτες με λιγότερα από τα δεδουλευμένα κτλ.

 

Νομίζω, πάντως, ότι για το θέμα "σημαίες" έχει δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι είναι άγιος ή διάβολος. Απλά, ρωτάω αν λέει ψέματα ο Τσιάρτας ότι ο Ντέμης έφυγε απόλυτα εξοφλημένος, γιατί όταν πρωτοανέλαβε θυμάμαι ότι ζητούσε να "εξοφλήσει" παλιούς του συμπαίκτες με λιγότερα από τα δεδουλευμένα κτλ.

 

Νομίζω, πάντως, ότι για το θέμα "σημαίες" έχει δίκιο.

 

 

Κοιτα, μπορει ο Νικολαιδης να εφυγε οπως λεει ο Τσιαρτας πουλοντας την ομαδα, χωρις αυτη να βαλει χρηματα στα ταμεια της, αλλα μηπως ηξερε ο Νικολαιδης οτι τα λεφτα απο μια μεταγραφη του δεν θα πηγαιναν στα ταμεια της ομαδας αλλα στην τσεπη του Μακαρου?

 

Ασε που ο Τσιαρτας, στα δυσκολα απειλουσε με εξωδικα και πως θα φυγει...

μπορει και ο Νικολαιδης να το εκανε αν και δεν το θυμαμαι...

 

Ο Νικολαιδης τοτε, οταν πρωτοανελαβε, ειχε πει στους παικτες, αν θελουν να μεινουν με λιγοτερα χρηματα και πως θα πληρωθουν για τους οφειλομενους μισθους τους κανονικα...ή να μεινουν ελευθεροι, πραγμα που οι περισσοτεροι προτιμησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι είναι άγιος ή διάβολος. Απλά, ρωτάω αν λέει ψέματα ο Τσιάρτας ότι ο Ντέμης έφυγε απόλυτα εξοφλημένος, γιατί όταν πρωτοανέλαβε θυμάμαι ότι ζητούσε να "εξοφλήσει" παλιούς του συμπαίκτες με λιγότερα από τα δεδουλευμένα κτλ.

 

Νομίζω, πάντως, ότι για το θέμα "σημαίες" έχει δίκιο.

 

Σε βρίσκω αδιάβαστο. Ναι ο ντέμης ήταν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ παίχτης που πληρωνόταν μέχρι τελευταίας δεκάρας αλλά όσον αφορά την ''εξόφληση'' θα πρέπει να σου θυμίσω ότι ζήτησε από τους παίχτες να συμφωνήσουν επίσημα σε λιγότερα χρήματα έτσι ώστε η ομάδα να έχει την δυνατότητα να μπει στο άρθρο 44 ΑΛΛΆ οι παίχτες θα εξοφλούνταν ΕΞ' ΟΛΟΚΛΉΡΟΥ στη συνέχεια. Κανένας δεν θα έχανε ή έχασε τελικά φράγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Σε βρίσκω αδιάβαστο.

 

Μα δεν ισχυρίζομαι πουθενά ότι ξέρω αν έγινε το ένα ή το άλλο. Ρωτάω.

 

Τώρα, αυτό με το "επίσημα" και το "ανεπίσημα" με μπέρδεψε λίγο, ομολογώ.

 

Αν εγώ συμφωνήσω "επίσημα" ότι από τα 10 ευρώ που σου δούλεψα μου χρωστάς τα 5, εσύ πώς θα με εξοφλήσεις τελικά; Από ποιους πόρους; Θα εμφανιστούν αυτά τα χρήματα, και ως τι; Κοντολογίς, πού θα βρεις τα επιπλέον 5 που σου χαρίζω "επίσημα" και ως τι θα μου τα δώσεις;

 

Εγώ θυμάμαι να συνέβη αυτό που λέει ο Nightwolf, αλλά όπως προείπα δεν είμαι σίγουρος.

 

Κουβέντα κάνουμε. Σκασίλα μου για τον Τσιάρτα και τις φιλοδοξίες του να γίνει πρόεδρος της ΕΠΟ. Χίλιες φορές ο χαιτέος Φάνης...που λέει ο λόγος, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ντεμης τοτε, ειπε στους παικτες

 

παλικαρια, ή συνεχιζετε να παιζετε με μειωμενους μισθους που να αντεχει η παε και σας πληρωνω τα δεδουλευμενα σας, ή μενετε ελευθεροι και σας πληρωνω παλι τα χρωστουμενα...

 

την μεγαλη μαλακια την εκανε ο ντεμης με τον κασαπη...

αν και δεν θυμαμαι τι ειχε παιχτει ακριβως μεταξυ τους, θυμαμαι μοναχα οτι ειχα δωσει φταιξιμο στον ντεμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΜΠΡΟΥΝΟ ΨΥΧΑΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΕΚΑΡΑ.Όλα τα λεφτά σήμερα στο γήπεδο ήταν ο αποχαιρετισμός του Τσιρίλο.Δυστυχώς επιβεβαίωθηκε ότι του χρόνου δεν θα είναι μαζί μας. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...