Προς το περιεχόμενο

Ελληνικός ορθογραφικός έλεγχος σε KDE;


coolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ εδώ και κάμπωσες μέρες να ρυθμίσω σωστά το aspell να παίξει σωστά με ελληνικά. Δεν μπορώ να βρώ κάποιες οδηγίες (μάλλων δεν ψάχνω σωστά :oops:) και πειραματίζωμαι με διάφορες ρυθμίσεις.

 

Η διανομή μου είναι Arch Linux. Έχω εγκατεστιμένα τα πακέτα aspell και aspell-el καθώς και το ispell μπας και χρειάζεται.

 

Στο KDE Control Center έχω ρυθμίσει στο Spell Checker

Dictionary : Greek

Encoding : ISO8859-7

Client : Aspell

 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να κάνω ορθογραφικό έλεγχο π.χ. στο Kate δεν γίνεται τίποτα ένώ όταν τρέχω Kate από κονσόλα μού βγάζει το μήνυμα

 

kspell (kdelibs): ERROR: charsets ISO-8859-4, -5, -7, -8, -9 and -13 not supported yet

 

Αν πειραματιστώ με άλλες ρυθμίσεις στο Control Center μπορεί να βγάλει μήνυμα ότι μπόρεσε να εκτελέσει το πρόγραμμα και αν είμα σίγουρος ότι είναι εγκατεστιμένο.

 

Επειδή δεν έχω ιδέα τι κάνω :confused: μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί τι ρυθμίσεις έχει στο Control Center και τι σημαίνει το παραπάνω μήνυμα;

 

Γιά να σας προλάβω ενημερώνω ότι ξέρω αγγλικά αλλά μου φαίνεται παράξενο που σε άλλες διανομές το παραπάνω δεν αποτελεί πρόβλημα και στο Arch δεν παίζει.

 

UPDATE:

Χε χε είναι αστείο ότι σπας το κεφάλι σου πόσες μέρες και μόλις ξεφτιλιστείς δημοσίως σου έρχεται η θεία φώτιση.

 

Λοιπόν η λύση είναι στο Control Center να επιλέξουμε Encoding : UTF8

 

Απαντώ αμέσος στο post μου μπας και το χρειαστεί κάποιος μελλοντικός ταλαίπωρος :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα πάντως το kspell παίζει κανονικά, σε όλες τις εφαρμογές, τουλάχιστον από το KDE 3.4.3 και πάντα με iso-8859-7. :confused: Για δώσε την έξοδο της `locale' και `locale -a'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έξοδος από locale

LANG=en_US.utf8

LC_CTYPE="en_US.utf8"

LC_NUMERIC="en_US.utf8"

LC_TIME="en_US.utf8"

LC_COLLATE=C

LC_MONETARY="en_US.utf8"

LC_MESSAGES="en_US.utf8"

LC_PAPER="en_US.utf8"

LC_NAME="en_US.utf8"

LC_ADDRESS="en_US.utf8"

LC_TELEPHONE="en_US.utf8"

LC_MEASUREMENT="en_US.utf8"

LC_IDENTIFICATION="en_US.utf8"

LC_ALL=

 

και locale -a

C

POSIX

el_GR

el_GR.iso88597

el_GR.utf8

en_US

en_US.iso88591

en_US.utf8

greek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με Arch κ KDE 3.5.4 εχω ακριβως τα locales του coolman κ για να λειτουργησει το kspell θελει UTF-8. Αν βαλω iso8859-7 παίρνω ακριβως το ιδιο μηνυμα με τον coolman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με Arch κ KDE 3.5.4 εχω ακριβως τα locales του coolman κ για να λειτουργησει το kspell θελει UTF-8. Αν βαλω iso8859-7 παίρνω ακριβως το ιδιο μηνυμα με τον coolman.

Απ' τη στιγμή που και οι δύο έχετε utf locale ορθώς πρέπει να γράφετε τα κείμενά σας σε UTF-8. Κανονικά βέβαια θα έπρεπε να λειτουργεί, αλλά φαίνεται ότι υπάρχει κάποιο bug που δεν επιτρέπει με UTF8 locale τον έλεγχο σε iso αρχεία. Σε εμένα υποθέτω ότι παίζει κανονικά επειδή έχω ISO locale.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To locales.gen υποδεικνύει ποια locales υποστηρίζει το σύστημα. Το ενεργό locale το ορίζει ο κάθε χρήστης κάνοντας export LC_ALL=κάτι ή export LANT=κάτι. Στη δική μου περίπτωση, απλά στο /etc/rc.conf έχω LOCALE=el_GR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...