Προς το περιεχόμενο

Crypto F200 σε Ubuntu 6.06(Need Help)!!!


psycho_dreams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται παιδιά!!

Παλεύω εδω και μέρες αυτό το modem να το συνδέσω αλλά τίποτα.. devil.gif

Ακολύθησα όλα τα βήματα που περιγράφονται εδώ:

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=69941&st=0

αλλά στο τέλος δίνοντας την εντολή sudo pon μου πετάει τα εξής errors:

1 )

/usr/sbin/pppd: /usr/lib/pppd/2.4.1/pppoatm.so: cannot open shared object file:Nosuch file or directory

2)

/usr/sbin/ppd: couldn't load plugin /usr/lib/ppd/2.4.1/pppoatm.so

Εκτός αυτό κατα την έναρξη έμφανίζει οτι υπάρχει 1 error στο package manager το οποίο αρχείο είναι αυτό:

cxacru--->installed version(0.0+CVS-2006...)---->description(firmware extracter for Conexant AccessRunner chipset)

 

Κατέβασα το pppd-2.4.4b1.tar.gz πιστεύοντας οτι τα error οφεόλονται σ'αυτο ου άκανα gunzip και make,όλα καλά!

Τρέχω στη συνέχεια sudo pon αλλά πάλι ακριβώς τα ίδια errors!

Κοιτάω μετά να δώ τι παίζει στο φάκελο /usr/lib/pppd και δεν παίζει καν1 φάκελο pppd 2.4.1!Παίζουν μόνο 3 φάκελοι 2.4.2 , 2.4.3 , 2.4.4b1!

 

Λοιπόν τρέχωντας την /usr/sbin/pppd --version εντολή μου εμφάνιζει ακριβώς το ίδιο με τα προηγούμενα errors!

 

Στη επόμενη εντολή μου εμφανίζει:

sudo apt-get install --reinstall ppp

Reading package lists... Done

Building dependency tree... Done

0 upgraded, 0 newly installed, 1 reinstalled, 0 to remove and 0 not upgraded.

Need to get 322kB of archives.

After unpacking 0B of additional disk space will be used.

Do you want to continue [Y/n]? y

Err http://security.ubuntu.com dapper-security/main ppp 2.4.4b1-1ubuntu3.1

Temporary failure resolving 'security.ubuntu.com'

Failed to fetch http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/mai...ntu3.1_i386.deb Temporary failure resolving 'security.ubuntu.com'

E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?

 

Καμμιά ιδέα τι να κάνω παιδιά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδί..LOL!

Μην απογοητεύεσαι απ'οτι εχω δει γίνεται απλά εγώ παίζει να έκανα καμία βλακεία τη οποία δε μπορώ να βρώ!Οτι λειτουργεί το crypto είναι stadar..Απλά ίσως να χρειαστείς τη βοήθεια κάποιου που ξέρει κατιτι παραπάνω όπως και γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω πρόβλημα δεν έχει σχέση με το crypto αλλά με το pppd.

Για αρχή απεγκατέστησε όλες τις εκδόσεις pppd που έχεις και μετά πάρε την τελευταία έκδοση (αυτήν που κατέβασες δηλαδή 2.4.4b1) και κάνε από την αρχή ./configure, make και make install

 

Δεν είναι τίποτα, θα τη βρεις την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε capthookb το έκανα αυτό κατέβασα το ppp_2.4.4b1-1ubuntu3.1_i386.deb

το εγκατέστησα κανονικά μετα...

1 )

/usr/sbin/pppd: /usr/lib/pppd/2.4.1/pppoatm.so: cannot open shared object file:Nosuch file or directory

2)

/usr/sbin/ppd: couldn't load plugin /usr/lib/ppd/2.4.1/pppoatm.so

 

οιπόν τρέχωντας την /usr/sbin/pppd --version εντολή μου εμφάνιζει ακριβώς το ίδιο με τα προηγούμενα errors!

 

Στη επόμενη εντολή μου εμφανίζει:

sudo apt-get install --reinstall ppp

Reading package lists... Done

Building dependency tree... Done

0 upgraded, 0 newly installed, 1 reinstalled, 0 to remove and 0 not upgraded.

Need to get 322kB of archives.

After unpacking 0B of additional disk space will be used.

Do you want to continue [Y/n]? y

Err http://security.ubuntu.com dapper-security/main ppp 2.4.4b1-1ubuntu3.1

Temporary failure resolving 'security.ubuntu.com'

Failed to fetch http://security.ubuntu.com/ubuntu/po...tu3.1_i386.deb Temporary failure resolving 'security.ubuntu.com'

E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ειμαι γνωστης των ενδοτερων του linux αφου ειμαι αρχαριος αλλα με το συγκεκριμενο οδηγο μπορω και συνδεομαι στο internet με το crypto μου χωρις προβληματα

θελω να σε ρωτησω κατι καθε φορα που ανοιγει ο editor προσθετεις οτι λεει ο οδηγος η σβηνεις οτι εχει και κανεις cut and paste απο τον οδηγο?

edit:vagos εσυ μαλλον εχασες που δεν εκανες την εγκατασταση αφου θα μπορουσες να δεις πως πρεπει να ειναι ενα συχρονο λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γινω λιγο ενοχλητικος τωρα

καθε φορα που ανοιγει ο editor του οδηγου γραφει τιποτα η ειναι κενος?

και απο τι θυμαμαι περα απο το user name και pass πουθενα δεν σου ζηταει το ip και δεν προσθετεις τιποτα περα απο οσα σου λεει στον οδηγο δηλαδη το pass και username

φανταζομαι οτι το modem σου συχρονιζεται με το που μπαινεις στο λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire όταν ανοίγει ο editor του οδηγού γράφει μέσα κάποια σχόλια!Αν θυμάμαι καλά σε όλα ισχύει αυτό..Ναι το modem αναβοσβήνει αρχικά και μετά συγχρονίζεται!

 

Αυτό που μου λες capthookb πως θα το κάνω?Αν μπορείς λίγο πιο αναλυτικά θα ήμουν υπόχρεως...Νέος είμαι ακόμα..:)

 

Λοιπόν guys έκανα format και έπιασα τον οδηγό για άλλη μια φορά!Τώρα πιστεύω οτι σε πολύ καλό δρόμο!Δίνοντας την εντολή

sudo pon μου εμφανίζει :

plugin pppoatm.so loaded

 

Το πρόβλημα μου είναι οτι πάω ν'ανοιξω το mozilla αλλά no net!Τι άλλο χρειάζεται να κάνω ρε παιδιά???

 

Α!Κατά την έναρξη του λειτουργικού μου εμφανίζεται 1 error (πάνω δεξια), το οίο αφορά το εξής πακέτο:

cxacrufw(package)-0.0+CVS-20060718-0ubuntu1(installed version)-0.0+CVS-20060718-0ubuntu1(latest version)-firmware extracter for Conexant AccessRunner chipset(Description)!!

Μήπως αυτό φταίει που δε μπορώ να συνδεθώ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Το ίδιο λάθος απ'ότι φαινεται εμφανίζεται και στο link του οδηγού που έδωσες στο πρώτο post. Για ρώτα εκεί να δεις πως το ξεπερασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok einai guys..Auto einai to prwto mou apo ubuntu6.06!Epitelous..H entoli sudo plog me boi8ise gia na brw to la8os..To paketo apla tou ekana unistall kai ola leitourgoun kanonika!

Euxaristw pantws gia tin wra kai tis idees sas...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...