Προς το περιεχόμενο

σκεπτομαι πρωτη φορα να ασχοληθω με linux.θελω....


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να φτιαξω ενα μηχανημα το οποιο θα ειναι FTP SERVER και θα εχει επανω προγραμμα για download, ουτος ωστε να μην το κλεινω ποτε.ακουσα οτι πολυ καλη δουλεια για αυτο που θελω να κανω ,κανουν τα linux.ποια ειναι η γνωμη σας και τι εχετε να μου πειτε σχετικα με αυτες τις εφαρμογες.να πω οτι θα ειναι η πρωτη μου εμπειρια σε linux.επεισης να πω οτι η εκδοση που μου εδωσε ενας γνωστος ειναι η "SUSE 10.1".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το SUSE 10.1 δεν ειναι linux.το ubuntu 6.06 τι ειναι.επισεις μιας και μου εχουν δωσει το SUSE 10.1 να μην το βαλω να δω πως ειναι.....

και κατι αλλο μεχρι να παρω απαντηση ξεκινησα και κατεβαζω το PC (Intel x86) desktop CD.αυτο δεν ειναι το σωστο αρχειο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux ειναι και τα 2. Το ubuntu ειναι πιο ειδικευμενο στο να χρησιμοποιειται για desktop.

Πιστευω οτι καλα θα κανεις να δοκιμασεις το Suse που σου δωσανε.

 

Ελπιζω να εχεις ορεξη για διαβασμα. Πραγματα τα οποια ειναι κοινοτυπα στα windows μπορει να γινονται με διαφορετικο τροπο το οποιο σημαινει οτι το λιγοτερο που πρεπει να κανεις ειναι να διαβαζεις προσεκτικα οδηγιες. Το installation θα ειναι ευκολο αλλα μην περιμενεις να εχεις το server να τρεχει απο αποψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afou to thes mono gia ftp giati den bazeis sta windows enan oraio filezilla server 2~3mb 100%freeware? kane ena search sto google gia sketo filezilla kai tha sou dwsei ena link se sourceforge site kai ekei exei kai to client alla kai to server....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να βαλω linux γιατι νομιζω οτι ειναι μια ευκαιρια να δω και τι ειναι Linux.τωρα για το ενα περιμενω απο σημερα να δουλεψει!δεν εχω τετοιες βλεψεις.ειμαι ρεαλιστης.κατι μου εχουν πει οτι για να τρεχεις ενα προγραμμα δεν εισαι σαν τα win.κατι μου λεγαν για βιβλιοθηκες κτλ......αλλα ειναι αυτα για αργοτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tote kalo einai gia arxarious sto linux kai to mandreak pou einai san ta windows peripou. Dld einai polu user friendly kai briskeis kai eukola drivers gia tis suskeves sou efoson den ths exei apo mono tou kai einai kai eukolo na mpoune oi drivers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, και επειδή είμαι λίγο άσχετος, πείτε μου μερικά συν στο να εγκαταστήσει κάποιος έναν FTP server στο pc του. Στην αρχή μου ακούστηκε ενδιαφέρον, βρήκα κάποια εύκολα configurations για το filezilla, αλλά ακόμα δεν έχω πεισθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To filezilla den fileserver...einai FTP Server gia to web alla kanei kai se lan! Egw prosopika peira enan disko WD 320GB me ethernet epano kai ton exw gia fileserver alla den kanei share sto net einai mono gia lan! Kai ta + tou einai ligotero reuma apo to na exeis ena pc on-line 24/24, ligoteros thoribos, ligoteri thermokrasia oste na mhn thes coolers ktlp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω την διαφορα.δηλαδη εαν το ιδιο μηχανημα εκανε την ιδια δουλεια αλλα για το net θα ειχε αλλη καταναλωση ,αλλο θορυβο...κτλ δεν καταλαβα κατι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To idio einai na kais 20v kai to idio einai na kais oso kaiei to psu tou pc??? Aplo den einai? :/

Gia na fantasteis pos einai...einai san usb 2.0 diskos alla se ethernet 100mbps kai to sundeeis sto router tou spitiou sou den einai pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σίγουρα καίει πολύ λιγότερο, όμως μη φανταστείς ότι ένα PC καίει τίποτα τρελά -δες π.χ. το PCάκι που έστεισε ο Cyberwalker εδώ. + το γεγονός ότι δεν συγκρίνεται η λειτουργικότητα του ενός και του άλλου, ειδικά όταν τίθενται ζητήματα όπως η ασφάλεια και ο περιορισμός της πρόσβασης και του bandwidth . Επίσης υπάρχουν οικονομικά pcakia χαμηλής κατανάλωσης και όγκου, π.χ. soekris

 

ΥΣ. "20v" εννοείς 20 wattes έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ομως οτι δεν το αφηνεις το μηχανημα ολη μερα και ολη νυχτα ανοιχτο.εγω μιλαω για ενα μηχανημα που θα ειναι συνεχεια ανοιχτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me to 20v ennow volts kai den einai oute tosa einai 12volts 3A(amber)

kai ksana lew den einai PC einai Net Center!!! to exw edw kai 2 mhnes 24/7 anoixto!!! einai omos file server kai oxi ftp! na brw ena link na sas dwsw gia na to deite!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oriste kai link gia tou logou to alithes! http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=243

Egw exw me ta 320GB. Exei epano tou kai 2 usb 2.0 gia na bazeis xtra hdd meso usb 2.0 h na baleis printers mias pou exei kai print server epano.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...