Προς το περιεχόμενο

HOW TO in 10 baby steps για wireless Broadcom 4318 se K/Ubuntu based distros


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν με την βοήθεια kai του capthookb τον οποίο και πάλι ευχαριστώ θερμά γιατί αυτό το παιδί με μια του κουβέντα μπορεί να σου πετάξει τα ματια έξω (γυναίκες του insomnia σπευσατε) ..... ανεβάζω αυτό το Ηοw to in 10 baby steps

 

πρώτα απ' όλα

αναφέρομαι σε ubuntu based distros και πιο συγκεκριμένα σε SimplyMepis 6.XX

δηλαδή σε 32 bit διανομή

to chip einai Broadcom 4318

ότι αρχίζει με # είναι κώδικας για console

ότι γράφω το γραφω για mepis οπότε προσαρμόστε ανάλογα π.χ το su καντε το sudo σε ubuntu κ.τ.λ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΠΡΟΣΟΧΗ δε χρησιμοποιούμε τους drivers που δίνει η HP τουλάχιστον για τα Pavilion dv5XXX.... οι μ@λ@κες δίνουν τον 64bit driver ακόμα και για 32 Windows και δε στο λενε και από πάνω, χρησιμοποιείστε τα αρχεία που δίνω ή κατεβάστε τα από τo URL που δίνω

 

1. ανοίγουμε Konqueror με ιδιοτητες root και μπαίνουμε σε /etc/modprobe.d/blacklist και προσθέτουμε στο τέλος του τη γραμμή blacklist bcm43xx.

 

2. κλείνουμε όσες κάρτες δικτύου π.χ. ethernet είναι ανοικτές (έτσι για του στραβού τα ματια βρε παιδί μου)

 

3. σε ένα φάκελο π.χ. σε εμένα στο /root/wlandrivers αντιγράφουμε τα δύο αρχεία που παραθέτω παρακάτω ή αλλίως τα κατεβάζουμε από

http://ndiswrapper.sourceforge.net/mediawiki/index.php/List

 

4. ανοίγουμε console δίνουμε στο mepis.... su για να έχουε δικαιώματα υπερχρήστη (ναι ρε εμειs έχουμε ακόμα su,..... ακούτε UBUNTαδες?????)

 

5. πηγαίνουμε μέσω console στο φάκελο με τα αρχειάκια π.χ. σε μένα #cd /root/wlandrivers και δώστε και #dir για να είμαστε και σίγουροι.

 

6. δίνουμε #ndiswrapper -l και βλέπουμε αν το bcmwl5 είναι εκεί.

 

7.αν είναι εκεί που θα είναι δηλαδή δίνουμε #ndiswrapper -e bcmwl5 για να παει στο καλό και μετα ndiswrapper -l για να επιβεβαιώσουμε ότι βγήκε.

 

8. δίνουμε #ndiswrapper -i bcmwl5a.inf για να εγκατασταθεί ο driver και μετά ndiswrapper -l για να επιβεβαιώσουμε ότι είναι εκεί. Αν δούμε ότι driver present, hardware present ας αρχίσει να γελάει το χειλακι μας).

 

9. δίνουμε #ndiswrapper -m (μπορεί να μη χρειασθεί, δε βλάπτει όμως)

 

10. δίνουμε #modprobe ndiswrapper κλείνουμε console kai κάνουμε REBOOT

 

 

Αυτό ήταν λογικά όλα θα δουλέψουν ρολόι. Εμένα τουλάχιστον δούλεψαν κανονικά. οπότε με ένα π.χ. kwifimanager για το ΚDE (εισεις του Gnome ....βρειτε κατι άλλο βρε παιδάκι μου LoL) επιβεβαιώνουμε ότι όλα πάνε καλά...

 

Αυτά.... ελπίζω να είναι καλό και να βοηθάει

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεύτερο αρχείο to bcmwl5.sys είναι πολύ μεγάλο (lol 360 kb) και δεν μου επιτρέπει να το ανεβάσω ακόμα και ζιπαρισμένο οπότε κατεβάστε το από το site

bcmwl5a.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...