Προς το περιεχόμενο

Eγκατασταση wnc-0301 wifi σε Ubuntu.


Forensick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγαπητε :-P capthookb, επανερχομαι μετα απο καιρο!

επιτελους εκανα εγκατασταση το ubuntu 6.10 και πιστευω οτι εχει καποια παραπανω πραγματα απο το 5.10.

τι κυριοτερο ειναι οτι αναγνωριζει το wifi. το προβλημα ειναι οτι εξακολουθω να μην μπαινω Internet. στο properties για το wifi το μονο που δεν εχω συμπληρωσει ειναι το gateway address. τι ειναι αυτο και που το βρισκω?

απο κει και περα οτι λεπτομεριες θελετε δινω, για το τι βηματα εχω ακολουθησει μεχρι στιγμης και δεν μπαινω internet.

οποιος μπορει να μου δωσει και τα βηματα για το πως να καταφερω να δω δυκτιο...

δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο, αλλα το wifi einai level1 wnc-0301(pci) kai to router telindus 1132.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδεθείς στο ίντερνετ χρειάζεσαι 3 πράγματα:

1) IP διεύθυνση: π.χ. 192.168.1.2 και την κατάλληλη netmask

2) DNS server(s): π.χ. αν έχει το router σου, βάζεις την ip του: 192.168.1.1 Επίσης μπορείς να βάλεις τους dns servers του provider σου.

3) Gateway: είναι η IP του router σου.

 

Αυτά χρειάζονται όταν δηλώνεις χειροκίνητα τις παραπάνω τιμές (καρφωτή ip). Υπάρχει και η επιλογή του αυτόματου τρόπου απόδοσης IP όπου δε δηλώνεις τίποτα από όλα αυτά αλλά επιλέγεις dhcp και το σύστημα παίρνει μόνο του τις απαραίτητες πληροφορίες από τον dhcp server του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

capthookb, το εκανα αυτο που λες, αλλα παπαλα. δεν μπαινει με τιποτα. βασικα μου εχει σπασει τα νευρα. ενω το αναγνωριζει, πρεπει να κανω ταμα τελικα για να μπω ιντερνετ. πραγματικα δεν ξερω τι να κανω...

 

edit:το αλλο περιεργο ειναι πως οταν παω να κανω επιλογη του wifi, και κλεισω το παραθυρο, τοτε αν το ξανανοιξω, δεν εχει επιλεγμενο το wifi, αλλα το μοντεμ(που δεν εχω). δεν μπορω να κανω δηλαδη κατι αντιστοιχο του "save" και να χρησιμοποιει ως default το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bardon? (=δεν ξερω για τι μιλας...:-P)

 

 

edit:

τωρα που το θυμηθηκα: τις επιλογες τις κανω μεσω των "networking" kai "network tools". σε ενα απο τα 2 λοιπον, μου εχει ποια συσκευη να διαλεξω για το ιντερνετ. εκει μου εχει ως επιλογες ενα μοντεμ(gia pstn), ethernet, ενα αλλο και το wifi, το οποιο εχω δει οτι ειναι αυτο μεσω του αντιστοιχου device manager(δεν θυμαμαι πως το λενε στο ubuntu). κανω λοιπον enable, αλλα save δεν εχει. οποτε κλεινοντας το παραθυρο και ξανανοιγοντας το, μου βγαζει οτι εχει κανει enable pali και το μοντεμ. το configuration το αφησα να το κανει μονο του. μεσω του αλλου απο τα 2, που εχει επιλογες για να κανεις ping κλπ, παω να κανω ping και απλα μενω με τα μπαλακια στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς ρυθμίζεται η σύνδεση στο internet με ubuntu (με τι εργαλεία gui δηλαδή) δεν ξέρω. Οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτά που μου λες. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος που έχει ubuntu μπορεί να σε βοηθήσει. Η route είναι μια εντολή που διαχειρίζεται με λίγα λόγια τις διαδρομές των πακέτων που ζητάς ή στέλνεις από κάποιο ή σε κάποιο δίκτυο. Αν γράψεις εδώ δηλαδή τι σου εμφανίζει θα ξέρουμε γιατί δε συνδέεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα γραφω route στη γραμμη εντολων και λεω τι μου βγαζει μετα? θα το κανω αυριο το απογευματακι, καθως τωρα δεν ειμαι στο pc μου.

Ναι αυτό κάνεις. Αν δεν σου τρέχει ως χρήστης δοκίμασε με δικαιώματα root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζιφος...δεν εμφανιζει τιποτα:

animae@animae-desktop:~$ route

Kernel IP routing table

Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface

 

ακριβως ετσι οπως το βλεπεις μου το βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δωσει ip. το προβλημα ειναι πως δεν ξερω αν τα κραταει, γιατι οπως ειπα παραπανω, αν παω και διαλεξω μια συνδεση, τοτε μολις κλεισω το παραθυρο που το κανω και το ξανανοιξω στα καπακια, μου εχει ξαναεπιλεξει το default. υποτιθεται πως στο wireless εχω δωσει ip και ιστοριες, αλλα επισης το εχω αφησει να κανει και configuration μονο του. και τα εχει βγαλει οκ. δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

κανεις που να ξερει πως να επιλεξω την συνδεση που θελω και να κανει κατι αντιστοιχο του save ωστε να συνεχισει το συστημα να την χρησιμοποιει? σε ubuntu ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...