Προς το περιεχόμενο

Eγκατασταση wnc-0301 wifi σε Ubuntu.


Forensick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω βαλει το ubuntu 5.10 κατεβασμενο απο πολυτεχνειο(αν λεει κατι αυτο στους γνωστες).οντας αρχαριος λοιπον(πραγμα που σημαινει οτι δεν εχω ΙΔΕΑ), για να μπορεσω να ψαχτω με την φαση, θα πρεπει να χω ιντερνετ. ομως το Linux δεν μου αναγνωριζει to wifi level1 wnc-0301(pci). ειχα ψαξει και μονος μου, μου δωσε και καποιος αλλοσ ενα λινκ τα οποια με βοηθησαν (μαλλον), αλλα δεν ελυσα το προβλημα. προσπαθω να εγκαταστησω drivers συμφωνα με αυτην την σελιδα: https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/RalinkRT2500?highlight=%28wifidocs%29

. δεν ξερω αν παιζει πολο αλλα το rt2500-1.1.0-b4 και το RutilTv0.12.tar τα εχω στην επιφανεια εργασιας και τα δουλευω απο κει.

 

ξεκιναω λοιπον την διαδικασια και απο την δευτερη εντολη(στο 3.3 του λινκ που εδωσα) μου βγαζει τα δικα του. συνεχιζοντας με την σειρα τις εντολες φτανω στο "make" οπου και μου βγαζει "rt2500.ko failed to build!" . οριστε και ολα τα βηματα που εχω ακολουθησει:

 

οποιος μπορει να βοηθησει...

 

υγ: δεν ξερω αν λεει κατι. μου αναγνωριζει την on board ethernet κανονικα στο connections η πως το λενε, οπως επισης και ενα αλλο μοντεμ το οποιο το εχει για dial up(γιατι? αφου δεν εχω...). οταν πηγαινω να δω τι εχω στο συστημα πανω και τι εχει ανγνωρισει και τι οχι, το wifi το βλεπει αλλα δεν το βγαζει με τιποτα στο connections.

a.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω οτι δεν έχεις ίντερνετ την ώρα που εκτελείς τις εντολές; ή έχεις;

Δεν είναι εγκατεστημένο στη διανομή σου το πακέτο ή πακέτα που είναι απαραίτητα για development (το gcc δηλαδή). Δεν ξέρω πως ονομάζεται στη διανομή σου και δε μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Πρέπει όμως να το εγκαταστήσεις πρώτα.

 

Eαν έχεις ίντερνετ τρέχεις και την εντολή

>apt-get update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι το εχω κανει, αλλα επειδη γιοκ ιντερνετ, παιρνω τα @@ μου. οποτε πρεπει να κατεβασω το gcc και μετα θα λειτουργησει ας πουμε και η εντολη make? επισης ενα αλλο ειναι οτι οταν γραφω το "sudo qmake -o Makefile raconfig2500.pro", μου λεει οτι δεν βρισκει εντολη qmake....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν υπάρχει στο cd/dvd εγκατάστασης;

Κατέβασέ το από εδώ

http://packages.ubuntu.com/breezy/devel/build-essential

 

και συγκεκριμένα από εδώ:

http://packages.ubuntu.com/cgi-bin/download.pl?arch=i386&file=pool%2Fmain%2Fb%2Fbuild-essential%2Fbuild-essential_11.1_i386.deb&md5sum=a08a59d3a8ed6c952300762bcb23ebb5&arch=i386&type=main

 

Για ψάξε πρώτα στο dvd όμως μήπως υπάρχει αρχείο παρόμοιο με αυτό:

build-essential_11.1_i386.deb

 

Από κάπου αλλού εννοείται (Windows π.χ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα καποια updates μεσα απο το cd, κατεβασα και το build-essential_11.1_i386.deb , αλλα το κακο ειανι πως δεν ξερω πως να το εγκαταστησω. μετα το update ακλουθησα τα βηματα αλλα otan φτανω στο:

desktop/ rt2500-1.1.0-b4/Module και του δινω make, μου λεει οτι δεν μπορεσε.....ααααργκ:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>$sudo dpkg -i build-essential_11.1_i386.deb

Θα εγκατασταθεί εκτός κι αν υπάρχουν dependencies.

Αν δεν υπάρχουν τα απαραίτητα εργαλεία λογικό είναι να μην γίνεται το make.

Εγώ πάντως έκανα compile και στο module και στο utility, αλλά δεν έχω κάρτα να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>$sudo dpkg -i build-essential_11.1_i386.deb

Θα εγκατασταθεί εκτός κι αν υπάρχουν dependencies.

Αν δεν υπάρχουν τα απαραίτητα εργαλεία λογικό είναι να μην γίνεται το make.

Εγώ πάντως έκανα compile και στο module και στο utility' date=' αλλά δεν έχω κάρτα να δοκιμάσω.[/quote']

 

τι εννοεις με το dependencies?

το make σαν εντολη το τρεχει, απλα μου λεει οτι δεν μπορει να δημιουργησει το

rt2500.ko failed to build!

make: *** [module] Error 1

ενω μεσα ο φακελος εχει makefile. τα απαραιτητα εργαλεια που λες, οπυ μπορεω να τα βρω και φυσικα πως να τα εγκαταστησω....thanx capthookb για το κουραγιο σου:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βλέπουμε που ακριβώς κολλάει και δεν καταφέρνει να κάνει build (όπως το κείμενο που είχες κάνει attach στην αρχή)

 

Το build-essential_11.1_i386.deb εγκαταστάθηκε κανονικά;

Πληροφοριακά: Dependencies είναι οι εξαρτήσεις. Με λίγα λόγια όταν πας να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή ίσως αυτή να χρειάζεται κάποιες άλλες βιβλιοθήκες ή εφαρμογές για να λειτουργήσει. Εξαρτάται δηλαδή από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα κατεβαζω το gcc απο το πολυτεχνειο οποτε θα το κανω σε λιγο αυτο οπυ λες. το build-essential_11.1_i386.deb, πως θα το εγκαταστησω?γιατι πηγα να κανω κατι, αλλα δεν μου φαινεται οτι το εκανα σωστα. αν μπορεις δωσε οδηγιες και για αυτο. μετα θα μπω λινουξ, θα κανω και τις 3 εγκαταστασεις και θα βαλω και τα 3 κειμενα για να δουμε τι γινεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα πως θα εγκαταστήσεις το essential πριν. Από κονσόλα γράφεις:

>$sudo dpkg -i build-essential_11.1_i386.deb

Δε χρειάζετια να κατεβάσεις gcc, θα μπλέξεις. Υπάρχει μέσα στο essential.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχεχε:-P

 

οχι, δεν το παρατησα. απλα δινω την τριτη μαθημα και ειπα να διαβασω αυτες τις μερες περισσοτερο:-). λοιπον, συμφωνα με το λινκ που χα δωσει παραπανω(που περιγραφει τις κινησεις, εκανα τα παρακατω.

 

τελος, μολις κατεβασα το ubuntu 6.06 και δεν ξερω αν ειναι καλο να απεγκαταστισω το 5.10 μπας και στο 6 αναγνωριζει κατευθειαν το wifi.

 

 

ps: μολις ειδα οτι ισως ακομα δεν μπορει καποιος να κανει attach, οποτε τα κειμενακια θα τα κανω πιο μετα σε αλλο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...