Προς το περιεχόμενο

Περι Firefox 2


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασα να πω ότι μερικές φορές όταν πατάς να ανοίξει κάποιο thread βγάζει το save dialog για το αρχείο showthread.php και δεν ανοίγει η σελίδα.
Ναι το γαμίδι... Και όχι μόνο στο showthread.php αλλά και preview.php και newpost.php και πάει λέγοντας. Εμένα με έχει κουράσει πάρα πολύ...

 

Πιο καλαίσθητα τα εικονίδια και οι tabs (η ενεργή tab είναι καλύτερα highlighted, το πλήκτρο κλεισίματος καρτέλας είναι πάνω σε κάθε μία και όχι τέρμα δεξιά - όπως στον Opera, κτλ.).
Αν δεν το λές μόνο από άποψη αισθητικής αλλά και λειτουργικότητας να σου θυμίσω ότι τα tabs κλαίνουν και με μεσαίο κλικ πάνω τους ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Αν δεν το λές μόνο από άποψη αισθητικής αλλά και λειτουργικότητας να σου θυμίσω ότι τα tabs κλαίνουν και με μεσαίο κλικ πάνω τους ;)

Πριν μεταπηδήσω σε Firefox χρησιμοποιούσα Opera, και το πλήκτρο κλεισίματος τέρμα δεξιά με είχε ξενίσει ιδιαίτερα. Το μεσαίο κλικ το γνωρίζω, αλλά η δύναμη της συνήθειας με έχει αποτρέψει από το να το χρησιμοποιώ (άσε που το ποντίκι μου έχει το μεσαίο κλικ μαζί με την ροδέλα - την πιέζεις μέσα - και κάθε φορά που το έχω επιχειρήσει κλείνει 3-4 tabs μαζί). Στον προηγούμενο Firefox είχα βρει extension που έβαζε το πλήκτρο κλεισίματος σε κάθε καρτέλα ξεχωριστά για να βολεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μεταπηδήσω σε Firefox χρησιμοποιούσα Opera, και το πλήκτρο κλεισίματος τέρμα δεξιά με είχε ξενίσει ιδιαίτερα.

Τα gestures του opera σκίζουν ιδιαίτερα σε τέτοια πράγματα! Π.χ. κρατώντας το δεξί κλικ σε οποιοδήποτε μέρος της σελίδας και κάνοντας κάτω-δεξιά το mouse κάνεις αυτό που λες χωρίς να χρειάζεται να χάσεις χρόνο για να σημαδέψεις κανένα πλήκτρο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, για να τελειώνουμε και με τον Opera, τον άφησα γιατί δεν έχει AutoComplete (ξέρεις, αυτόματη καταχώρηση στα ελληνικά - στον IE). Έχει αποθήκευση συγκεκριμένων στοιχείων από φόρμες (όνομα, επίθετο, e-mail, κτλ.) αλλά δεν θυμάται τι έχεις πληκτρολογήσει σε πλαίσια αναζήτησης και άλλα πεδία, πράγμα που δεν είναι καθόλου πρακτικό, τη στιγμή μάλιστα που όλοι οι υπόλοιποι browsers το έχουν χρόνια τώρα. Μάλιστα, στα φόρα της Opera όλοι οι χρήστες γκρινιάζουν γι' αυτό, και το ζητάνε επίμονα σαν feature στις wishlists, αλλά σε κάθε νέα έκδοση απουσιάζει. Κάποιοι λένε ότι είναι γραμμένος έτσι ο Opera που δεν γίνεται εύκολα η προσθήκη. Όπως και να έχει πάντως, είμαι ευτυχής γιατί έτσι ανακάλυψα τον Firefox (στο μεγάλο του ξεπέταγμα τότε), ο οποίος έχει ραγδαία ανάπτυξη και βελτίωση, και απίστευτη προσαρμοστικότητα λόγω extensions. Πραγματικά μπορείς να του βάλεις ό,τι feature θες, και ό,τι χρησιμοποιούσα στον Opera το βρήκα και στον Firefox (μέχρι και sidebar και extended statusbar). Αυτά όσον αφορά το αιώνιο battle Firefox vs. Opera.

 

Ας κλείσουμε κάπου εδώ το offtopic για τον Opera ωστόσο. Αν θέλετε να συζητήσουμε για Firefox vs. Opera, ευχαρίστως να ανοίξουμε άλλο θέμα ή να ανασύρουμε ένα από τα πάρα πολλά που έχουν ανοιχτεί στο παρελθόν.

 

Γυρνώντας στον Firefox, να πω ότι όσο χρησιμοποιώ την Beta 2 της έκδοσης 2.0, δεν έχει κρασάρει ούτε μία φορά! Όσα tabs και αν έχω ανοίξει. Μάλιστα, θυμάμαι την τελευταία έκδοσή του (1.5.0.6) που είχα πριν να έχει κρασάρει ουκ ολίγες φορές. Σε κάνει να αναρωτιέσαι ποια είναι η beta έκδοση :-).

 

Αν και εμφανισιακά είμαι καλυμμένος, ίσως να έπρεπε η ενεργή tab να φαίνεται και ένα επίπεδο πάνω στον χώρο απ' ό,τι οι υπόλοιπες ανενεργές (είναι λίγο flat τώρα). Παρ' όλα αυτά, είναι πολύ πιο ευανάγνωστο το ποια είναι η ενεργή καρτέλα, ακόμα και έτσι.

 

Μεγάλη βελτίωση ο ορθογραφικός έλεγχος. Βάλτε τον όλοι από τώρα, να γλιτώσουμε τα μάτια μας από τα πολλαπλώς ανορθόγραφα ποστ ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...