Προς το περιεχόμενο

ubuntu kai egatastasi ( 2 )


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το / είναι το διαμέρισμα δεδομένων, το /swap διαμέρισμα για χρήση παράλληλα με τη RAM. Το swap να είναι όσο η μνήμη RAM σου ή και διπλάσιο αν έχεις την ευχέρεια και το / να είναι όσο θες (αλλά να χωράει τη διανομή σου και τα αρχεία που πρόκειται να βάλεις, ε?).

Αυτό ίσχυε παλιά που η ποσότητα μνήμης συνήθως ήταν περιορισμένη, ή και σήμερα για κάποιον που έχει λίγη μνήμη. Προσωπικά με 512 και 768 ΜΒ Ram το swap μου δε χρησιμοποιείται ποτέ.

 

Εγω θα σου πρότεινα να φτιάξεις 3 partitions:

1)512 MB (για το swap έτσι να υπάρχει να κάθεται)

2)15 GB (για το / ή root - θα μάθεις τι είναι αυτό εν καιρώ)

3)Όλα τα υπόλοιπα GB (για το home directory)

 

 

Το /home είναι ο "φάκελος" που περιέχει όλα τα αρχεία των χρηστών εκτός του root (κάτι σαν το Documents And Settings σε Windows) και ο κατάλογος / (ή root) είναι ο αρχικός κατάλογος πάνω στον οποίο χτίζεται ολόκληρο το σύστημα αρχείων, συσκευών κτλ του Linux.

 

Αν θες να μάθεις παραπάνω για το τι ειναι το / το /home κτλ διάβασε στα αγγλικά εδώ:

http://www.tldp.org/LDP/Linux-Filesystem-Hierarchy/html/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή εγώ με 1gb μνήμη μπορώ και να μην έχω κανένα?

 

ευχαριστώ για το link, θα το διαβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να εχεις ενα swap διαμερισμα την πρωτη φορα που ειχα κανει εγκατασταση και ειχα κανει τα απιστευτα λαθη δεν ειχα φτιαξει και swap

δεν ξερω αν οφειλετε σε αυτο αλλα ολο το συστημα αργουσε σε οτιδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afiste to pedia... telika den ta vazo ta linux... apogoiteftika apo tin asimvatotita me to pc mou... mpori na eftega ago alla... den tha paro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...