Προς το περιεχόμενο

ubuntu kai egatastasi ( 2 )


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ubuntu... olo problimata mou emfanizontai !!! :evil:

 

enw vrika tin lisi sto provlima pou legetai crypto f200 ksafnika to ubuntu den theli me tpt na egkatastahi se ena 8gb partition pou eixa gia downloads... :?

 

sto en logw part ixa mesa ola ta downloads mou apo toys explorers kai ta downloading progs mazi me ta temp. internet files... :) ekana format mesa apo ta windows alla exei afisei ena kryfo arxeio pou leei system volume information kai mpourdes... otan pao na to diagrapso den mporo oute kai me to unloacker... ( to xrisdimopoioi leei to svghost... vevea ego den exo norton ghost sto pc mou an afto ine.... mono acronis... :oops: )

 

an fteei afto peite mou to na proxoriso se format... Geniko... :|

 

thanx prokatavolika... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις υπ΄όψην σου πως για να εγκατασταθεί το ubuntou, θα πρέπει τα partition /root και /swap να είναι primary και όχι logical. Δεν είσαι σαφής στο πού ακριβώς αντιμετωπίζεις το πρόβλημα. Δοκίμασες να εγκαταστήσεις το ubuntu στο συγκεκριμένο partition και δεν σε αφήνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις υπ΄όψην σου πως για να εγκατασταθεί το ubuntou, θα πρέπει τα partition /root και /swap να είναι primary και όχι logical. Δεν είσαι σαφής στο πού ακριβώς αντιμετωπίζεις το πρόβλημα. Δοκίμασες να εγκαταστήσεις το ubuntu στο συγκεκριμένο partition και δεν σε αφήνει?

To root (/) και το swap δε χρειάζεται να είναι primary partitions. Μπορούν να είναι κάλλιστα logical

 

@x_vagos_x: Προφανώς και δεν μπορεί να εγκατασταθεί εκεί το ubuntu, αφού εξακολουθεί να είναι ένα NTFS partition. Πρέπει να διαγράψεις τελείως το partition (είτε μέσω του setup του ubuntu είτε μέσω κάποιου win προγράμματος) και να αφήσεις το ubuntu να δημιουργήσει τα partitions του στον κενό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den iksera oti eprepe na ine fat tha to dokimaso kai tha sas po...

 

to prob ine oti sto intall apo to live-cd kollai sto vima pou anixnevi ta partitions... ine se anamoni sinexeis xoris na diavazi apo to cd kai den kani tpt...

 

ps. sorry gia tin asafeia toy #1 ... isos xreiastw ligi akomi voitheiaa... thanx kai pali...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To root (/) και το swap δε χρειάζεται να είναι primary partitions. Μπορούν να είναι κάλλιστα logical

 

@x_vagos_x: Προφανώς και δεν μπορεί να εγκατασταθεί εκεί το ubuntu' date=' αφού εξακολουθεί να είναι ένα NTFS partition. Πρέπει να διαγράψεις τελείως το partition (είτε μέσω του setup του ubuntu είτε μέσω κάποιου win προγράμματος) και να αφήσεις το ubuntu να δημιουργήσει τα partitions του στον κενό χώρο.[/quote']

 

 

to formara mesw win se fat32 alla kai pali kollai... peripopu posi wra theli re pedia na vrei toys ''παρακάτω δίσκους''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To root (/) και το swap δε χρειάζεται να είναι primary partitions. Μπορούν να είναι κάλλιστα logical

 

@x_vagos_x: Προφανώς και δεν μπορεί να εγκατασταθεί εκεί το ubuntu' date=' αφού εξακολουθεί να είναι ένα NTFS partition. Πρέπει να διαγράψεις τελείως το partition (είτε μέσω του setup του ubuntu είτε μέσω κάποιου win προγράμματος) και να αφήσεις το ubuntu να δημιουργήσει τα partitions του στον κενό χώρο.[/quote']

 

ma giati den vriskei katholou diskous??? kollai ekei pou toys vriskei... san na min kanei tpt stamatai i anagnosi toy cd kai twn diskwn san se anamoni t na kanw ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν φταιει αυτο...

Για να σβησεις το "system volume information" :

απενεργοποιείς το System Restore (ειτε εντελώς, ειτε για το συγκεκριμενο δισκο/partition),

δεξι κλικ πανω στο φακελλο, Properties / Security / add group or user,

προσθετεις το group Everyone, και με permissions Full control,

 

και τον σβηνεις (αν ομως ενεργοποιηθει το system restore θα στον ξαναφτιαξει στην πρωτη ευκαιρεια).

 

--------------

 

 

παντως, οπως γραφτηκε, για να μπει linux πρεπει πρωτα να σβησεις τα partition, οχι τα data που ειναι μεσα. ασχετο τι filesystem ειναι.

 

 

το εργαλειο που εχει το ubuntu sto manual edit partitions πιθανον μπορει να το κανει,

εγω θα το εκανα με οποιοδηποτε αλλο τροπο. cd/floppy απο partition magic, Hiren's, κλπ.

 

το kubuntu μου εσκαγε πριν μπει στο manual edit partitions,

kai οταν μπηκε, εκανα μια πατατα (replace fat table), και δεν ειχε undo/commit changes, και εφυγε ολος ο δισκος!

ευτυχως εχω το Hiren's και τα εσωσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to formara mesw win se fat32 alla kai pali kollai... peripopu posi wra theli re pedia na vrei toys ''παρακάτω δίσκους''?

 

Γιατι να το φορμάρεις? απλα σβησε ολα τα partitions (αυτα που δεν εχουν data poy θελεις).

to ubuntu θα σου φτιαξει partitions (αν δεν εχει τιποτα ο δισκος)

, και θα τα φορμαρει.

απο windows/dos/resue cd θελει απλά delete τα επιλεγμενα partitions. οχι φορματ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάρτε κι ένα πόστ στα ελληνικά γιατί έχει αρχίσει να με μπερδεύει και γράφω αντί για ελληνικά, γκρίκλις... :mrgreen:

 

Αποφάσισα πως το πισί μου θέλει το φορμάτ του... :-? και σκέφτομαι αντι για παραθύρια αυτή τη φορά να δοκιμάσω να τρέξω μόνο λίνουξ... :-D Ξέρει κανείς πώς μπορώ να φορμάρω τον δίσκο έξω από τα παραθύρια; Έχω όπως είπα τρια παρτίσιονς και θέλω να τα κάνω δύο... Με έναν 160άρη τι χωρητικότητες μου προτείνετε; Πόσο χρειάζεται για να τρέχουν κανονικά τα ουμπουντού; Το υπόλοιπο θα χρησιμεύσει ως ντάτα στόρατζ... :twisted:

 

Ρωτάω γιατί τόσο καιρό φορμάρω τους δίσκους μέσω της εγκατάστασης των παραθυριών... :evil: Δεν θέλω το πισί μου να έχει ούτε ένα ίχνος των παραθυριών, γίνεται; :confused: Αν ναι θα με ευχαριστούσε πάρα μα πάρα πολύ... :mrgreen:

 

Το λάπτοπ πάει σφαίρα, τώρα είναι όλα οκ... :mrgreen: να ρωτήσω κάτι άλλο... μιας και είναι σε άλλο πισί τώρα... :oops: τον εξωτερικό δίσκο μου που είναι σε ΕνΤιΕφΕς θα μου τον βρει; :confused: Τα μιλένιουμ δεν τον έβρισκαν... :cry:

 

υ/γ : έκανα είκοσι ώρες με να τελειώσω το παρών πόστ... μαζί με τις διορθώσεις... Άντε να ξανασυνηθίσω τα ελληνικά... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να φορμάρω τον δίσκο έξω από τα παραθύρια;

 

έχει έτοιμα εργαλεία το ubuntu όταν κάνεις την εγκατάσταση για να φτιάξεις partitions

 

Έχω όπως είπα τρια παρτίσιονς και θέλω να τα κάνω δύο... Με έναν 160άρη τι χωρητικότητες μου προτείνετε; Πόσο χρειάζεται για να τρέχουν κανονικά τα ουμπουντού; Το υπόλοιπο θα χρησιμεύσει ως ντάτα στόρατζ...

 

 

δε λειτουργεί ακριβώς έτσι το πράγμα στο λίνουξ... κάνε ένα partition για / και ένα partition για /home το τελευταίο να ναι μεγαλύτερο, εκεί είναι που θα σώζονται τα αρχεία των χρηστών σου. χώρια το swap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πές το μου λίγο πιο αναλυτικά γιατί δεν έχω ιδέα για τι μου μιλάς... ξέρεις δεν έχω δουλέψε ποτέ ξανά με λίνουξ...

 

όταν λες ''/'' και ''/swap'' τι εννοείς...

 

μπορείς να μου πεις ακριβείς χωρητικότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πές το μου λίγο πιο αναλυτικά γιατί δεν έχω ιδέα για τι μου μιλάς... ξέρεις δεν έχω δουλέψε ποτέ ξανά με λίνουξ...

 

όταν λες ''/'' και ''/swap'' τι εννοείς...

 

μπορείς να μου πεις ακριβείς χωρητικότητες?

 

Το / είναι το διαμέρισμα δεδομένων, το /swap διαμέρισμα για χρήση παράλληλα με τη RAM. Το swap να είναι όσο η μνήμη RAM σου ή και διπλάσιο αν έχεις την ευχέρεια και το / να είναι όσο θες (αλλά να χωράει τη διανομή σου και τα αρχεία που πρόκειται να βάλεις, ε?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...