Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Apatewna, καλώς ήρθες στο Insomnia!

 

Για τα KVM switches είχα ακούσει απίστευτες ιστορίες τρόμου: προβληματικά, κατά την εναλλαγή σκουπίδια στην οθόνη κ 1002 άλλα. Τελικά πήρα τον Ιούλιο ένα για 20κάτι ευρώ και δουλεύει άψογα! Πραγματικά lifesavers τα KVMs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για τα KVM ίσως να είχατε ακούσει κακά λόγια επειδή όταν πρωτοξεκίνησαν δούλευαν με μηχανικούς εναλλάκτες, σε μια εποχή που η ιδέα του PnP δεν είχε εφαρμοστεί, και τα I/O των μηχανημάτων ήταν από PS2 controllers που 'κόλλαγαν'...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γειά σας και πάλι!

 

Aνανεώνω το thread για να σας παρουσιάσω αυτή τη φορά (και κατ' επέκταση να σας προτείνω να κάνετε κι εσείς) μια κατασκευή που έφτιαξα σήμερα για να υποστηρίξω το 'κατεβαστήρι' αλλά και όχι μόνο! B) :idea:

 

Την παρουσίαση μαζί με τις φώτος θα την βρείτε >εδώ< που πιστεύω ότι αρμόζει καλύτερα.

 

EDIT :

Επίσης, να προσθέσω πως στον όσο καιρό μεσολάβησε το κατεβαστήρι αποδείχθηκε αντάξιο των όποιων προσδοκιών, καθότι ήταν απόλυτα σταθερό και μόλις προχτές κατέρριψε το ρεκόρ των 29ημερών και 21ωρών συνεχούς λειτουργίας. Και θα κατέρριπτε και το 'ψυχολογικό' του ενός μήνα αλλά η ΔΕΗ φαίνεται είχε άλλα σχέδια! Έκανε μια 6ώρη+ μεσημεριανή διακοπή και... το UPS το καημένο ό,τι μπορούσε έκανε αλλά δεν άρκεσε! Και μάλιστα για μικρή χρονική διαφορά με την επαναφορά του ρεύματος! (Εδώ στα Κουνουπιδιανά που μένω οι πτώσεις τάσης είναι συχνές και το ίδιο και οι διακοπές ρεύματος). Μήπως υπάρχει κανένα firewall για τα attacks της ΔΕΗ; :mrgreen:

 

Α! Και μιας και αναφέρθηκα σε αυτό, δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά η >ewido< προσφέρει και δωρεάν antispyware scan στο pc μας μέσω ActiveX. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pragmatika exeis kanei foveri douleia. Sou aksizoun suxaritiria! Ego sto diko mou molis evala ksana debian (net install rules!) kai exo kanei home network me to iBook. Ola auta me minimal install sto IBM (aka The Brick). Pragmatika einai apithano ti mporeis na kaneis me toso palia mixanimata. To PDA mou exei polu kaluteri CPU apo to The Brick!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, CyberWalker. Είσαι πραγματικά πολύ μερακλής!

 

doomx, απίστευτη σύμπτωση! Αυτή τη στιγμή περνάω Debian από netinstall στο 3o PC μου, έναν PIII-600άρη που προορίζεται για file server/downloader. Εντάξει, σε σχέση με αυτά που παίζετε εσείς είναι θηρίο, αλλά ήθελα κάτι που μπορώ να το φορτώσω σιγά-σιγά με SATA δίσκους. Έχω κι έναν AMD K6-64ΜΒ RAM διαθέσιμο, αλλά δεν παίζει καθόλου σταθερά και με φοβίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To net install tou debian einai fovero kai i moni lusi gia to cdrom-less The Brick. Sti thesi sou tha evaza debian kai ston AMD. Otan sou zitisei ti paketa na valei, epelekse manual, kai meta vale Xfree86 (i X.org an eisai tharaleos), meta vale xfce gia desktop manager, netutils gia na vevaiotheis oti ola kala kai etoimos. Valto kai monima stin toualeta gia TPserver!

 

 

 

 

TP=toilet paper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω με φοβίζει, εννοώ όχι για Debian αλλά ότι το μηχάνημα είναι γενικότερα ασταθές στη λειτουργία του. Μητρική; CPU; RAM; Δεν ξέρω! Τα έχει φάει τα ψωμιά του, από το '97 που πρωτοάναψε, έχει δουλέψει τις άπειρες ώρες. Ένας P-90 που έχω δουλεύει πιο σταθερά, αλλά δεν είναι καθόλου επεκτάσιμος πλέον, αλλιώς θα του είχα φορτώσει ήδη κανένα παλιό Slackwar-άκι. Θα μείνει ως ενθύμιο πλέον: να ανάβει μία φορά κάθε 5 χρόνια και να τερματίζω και από ένα adventure της Lucasarts ή της Sierra εν είδει ιεροτελεστίας... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...