Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεθάβω αυτό το thread για να προσθέσω τα εξής!

 

Το COAST ήρθε και αναγνωρίστηκε μια χαρά από την mobo αλλά τα TinyXP τρώνε κόλλημα και κάνουν restart! ( προφανώς επειδή βλέπουν αλλαγή της σύστασης του συστήματος, κάτι που δε θα έκανε ένα Linuxάκι... :neutral: )

Ο PROMISE Ultra 100 TX2 δούλεψε μια χαρά! Δέχτηκε πάνω τους δύο σκληρούς και στο άλλο κανάλι πήρε και το DVD-ROM απροβλημάτιστα κι ας είναι ATAPI!

Δυστυχώς τα dimmάκια που είχα για αναβάθμιση της μνήμης δεν αναγνωρίστηκαν σωστά... δεν ξέρω γιατί. Ίσως το ψάξω κάποια άλλη στιγμή. Προς το παρόν τα 56MB ΕΥΤΥΧΩΣ αρκούν για να σηκώσουν μέχρι και java εφαρμογές όπως ο Agent του Winpower. Το τελευταίο είναι το πρόγραμμα για net monitoring του Mustek UPS. Παρόλο που το πρόγραμμα μιλάει για 128ΜΒ μνήμης (ως minimul requirements και αναφέρει τα 256MB ως προτεινόμενα) τα 56ΜΒ φάνηκαν ικανοποιητικά! Ο επεξεργαστής αναλώνει περίπου ένα 11-12% της ισχύος του στον agent ενώ το GUI τον στέλνει στο 100%! Ωστόσο το GUI έτσι κι αλλιώς το τρέχω από άλλο pc στο LAN, οπότε όλα ΟΚ! Μάλιστα είναι πολύ αναλυτικό και αρκετά αναλυτικό!

 

Κάνοντας μια παρένθεση να πω ότι το net monitor αναφέρει load 8%, δηλαδή ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στη δική μου μέτρηση με αμπερόμετρο & βολτόμετρο (8% * 600VA = 8% * 480W = 38,4W) < Εγώ είχα μετρήσει 39W χωρίς τους λαμπτήρες στρογγυλεύοντας σκοπίμως προς τα πάνω !!! Δεν την περίμενα τέτοια ακρίβεια! (<1/1000 στην κλίμακα των 480!) :o :!: B)

 

Τέλος να αναφερθώ και στον λόγο που με έκανε να επιστρέψω ενθουσιασμένος και να ξεθάψω το παρόν thread! Βγήκε beta έκδοση WebUI για το μTorrent! :mrgreen: Και είναι πολύ όμορφη, απίστευτα ελαφριά και για να λειτουργήσει απλά αντιγράφετε ένα .zip σε ένα φάκελο και τρέχετε το νέο .exe !!! Απίθανη δουλειά! Και το έχω ήδη δοκιμάσει και δουλεύει απροβλημάτιστα! :-D

:arrow: Link για να ξεκινήσετε > εδώ <

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γειά σου ρε CyberWalker πατεντιάρη!!! Είμαι σίγουρος ότι αυτό το thread, όπου περιγράφεις τόσο παραστατικά το project σου, έχει εξάψει τη φαντασία και την εφευρετικότητα πολλών insomniacs. Τη δική μου σίγουρα πάντως.

 

Λοιπον, η εξεταστική τελείωσε και ο ελεύθερος χρόνος άπλετος και πάλι. Ξεκινώ μία μικρή αναβαθμισούλα κ χάρις σε προσφάτως υλοποιημένη υποτυπώδη δικτυακή/διαδικτυακή υποδομή κ προοπτική αποδέσμευσης 2 160άρηδων HDD IDE, σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα παρόμοιο project. Λοιπόν, εντελώς δημοκρατικά, κατοχυρώνω από τώρα τον τίτλο thread: "Θέλω να κάνω NAS/FTP/Web Server έναν AMD K6-233/64MB"!

Ευελπιστώ σε αδελφοποίηση κ ανταλλαγή τεχνογνωσίας με το παρόν thread του φιλτάτου CyberWalker and friends, so stay tuned everyone!

 

***(Edit) Διάβασα ξανά απ' την αρχή όλο το thread, αλλά δεν το είδα πουθενά: Έχεις USB modem ή router? Γιατί αν είναι USB, σίγουρα η αγορά ενός router θα απελευθερώσει RAM και κυρίως CPU cycles από το PCάκι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

 

Το project φυσικά δεν σταμάτησε εδώ. Συνέχεια έχει μια εξωτερική LCD οθόνη 4*20 CHRs (με ενσωματομένο τον controller HD44780 σε συνδεσμολογία parallel interface) για την άμεση και άνετη εποπτεία του download status κτλ... Αυτό σε ότι αφορά το hardware κομμάτι.

 

Τώρα σε ότι αφορά το μέρος του software, η δημιουργία ενός Web / FTP server με απασχολεί κι εμένα ήδη για το συγκεκριμένο κουτάκι, οπότε θα χαρώ πολύ να δω προτάσεις και σε αυτούς τους τομείς! Αν θες μπορείς να φτιάξεις και το σχετικό thread που λες και να θέσουμε ένα link έκαστος για να διατηρήσουμε και την απαραίτητη συνοχή. :-D

 

Δύο θέματα που αρχίζουν ήδη να με απασχολούν, και δεν τα έχω ψάξει αρκετά, είναι αυτά της ασφάλειας και της ταχύτητας (αιτήσεις / sec). Σε αυτό σίγουρα θα μπορέσει να βοηθήσει πολύ ένα thread σαν το δικό σου, οπότε σου εύχομαι καλή επιτυχία και θα το στηρίξω όπως μπορώ. Έχεις σκοπό να το κάνεις σε linux ή Windows ;! Γιατί για linux ξεκίνησα κι εγώ αλλά κατέληξα στα TinyXP και ακόμα ψάχνομαι μπας και φτιάξω άλλη μια εναλλακτική λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το project φυσικά δεν σταμάτησε εδώ. Συνέχεια έχει μια εξωτερική LCD οθόνη 4*20 CHRs (με ενσωματομένο τον controller HD44780 σε συνδεσμολογία parallel interface) για την άμεση και άνετη εποπτεία του download status κτλ... Αυτό σε ότι αφορά το hardware κομμάτι...

 

Εντάξει, εδώ αρχίζει να ξεφεύγει το πράγμα. Απίστευτος ερασιτέχνης (εραστής της τέχνης) κ προσκυνώ! Αυτοδίδακτος στις ηλ/νικές ιδιοκατασκευές ή καμμία σχέση με Ηλ/νικούς Μηχ/κούς? Είδα και Κρήτη κάπου...

 

... Έχεις σκοπό να το κάνεις σε linux ή Windows ;! ...

 

Χμμμ, θα κάνω πως δεν το διάβασα! Ειδάλλως, το avatar μου θα "τα πάρει" και θα με κάνει σουρωτήρι!!!

 

...Τώρα σε ότι αφορά το μέρος του software, η δημιουργία ενός Web / FTP server με απασχολεί κι εμένα ήδη για το συγκεκριμένο κουτάκι...Δύο θέματα που αρχίζουν ήδη να με απασχολούν, και δεν τα έχω ψάξει αρκετά, είναι αυτά της ασφάλειας και της ταχύτητας (αιτήσεις / sec). Σε αυτό σίγουρα θα μπορέσει να βοηθήσει πολύ ένα thread σαν το δικό σου, οπότε σου εύχομαι καλή επιτυχία και θα το στηρίξω όπως μπορώ...

 

Ως πληροφορικάριος, θα χαρώ να το ψάξω παραπάνω κ να βοηθήσω! Σε πρώτη φάση κ με μία εντελώς εμπειρική εκτίμηση, αν πρέπει να τρέχουν όλοι αυτοί οι δαίμονες ταυτόχρονα (Apache/ftp server/ssh/torrent client) θέλεις προσθήκη +64MB για να αποφύγεις οπωσδήποτε το swapping. Φυσικά, εκκίνηση σε runlevel 3, ο Χ Server θα είναι περιττός αν επιτευχθεί πλήρες administration μέσω ssh και Web Interface. Αν ικανοποιηθούν αυτά, το bottleneck σχεδόν σίγουρα θα προέλθει από την ADSL σου, που είναι κ το ζητούμενο. Αν τώρα έχεις κανένα SDSL πακέτο με UL speed > 2048Κbps, το ξανασυζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ξεκίνησα αυτοδίδακτός και όταν ήρθε 'η ώρα' κατέληξα στο ΠΚ στους ΗΜΜΥ (Ηλ/νικούς Μηχ/κούς στα Χανιά)...

 

Χαχαχ! ΟΚ λοιπόν, tux has spoken!

 

Για να μη σηκώνουμε X-Server θα κάνουμε απλά μια επικοινωνία μέσω ssh και θα τρέχουμε screens, έτσι;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για να μη σηκώνουμε X-Server θα κάνουμε απλά μια επικοινωνία μέσω ssh και θα τρέχουμε screens, έτσι;!

 

Με ssh θα έχεις απομακρυσμένη κονσόλα, το login αλλά και ολόκληρο το ssh session διεξάγεται με μία διαφανή στο χρήστη αμφίδρομη κρυπτογράφηση και με απόλυτη ασφάλεια (είπαμε, φροντίζουμε να βάλουμε και ένα δύσκολο password για τον root!). Θα μπορείς να κάνεις ότι θα έκανες τοπικά σε μία κονσόλα με δικαιώματα υπερχρήστη...δηλαδή τα πάντα! Η αποφυγή του X Server έχει να κάνει με εξοικονόμηση πόρων κυρίως...

 

*** (edit): Για κάποια από αυτά που έγραψα παραπάνω κ σε προηγούμενα posts, επιφυλάσσομαι μέχρι να στήσω απόλυτα απροβλημάτιστο κ το δικό μου κουτάκι. I'll be back κάποια στιγμή, με link σε νέο thread...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραθέσω τη δική μου σύνθεση server.

Πήρα ένα παλιό HP Brio (PIII 1000 με 384ΜΒ και 20GB δίσκο)

έβγαλα τα περιττά από μέσα (μόντεμ), το ξεσκόνισα ακόμα και το PSU, και του πέρασα Win 2003 Standard.

Λόγω του μικρού δίσκου που είχε, πρόσθεσα ένα 200ρη από το σύστημά μου, τον οποίο έβλεπε ως 136 στο BIOS (αλλά ΟΚ στα Win).

Η μητρική υποστηρίζει ΑΤΑ 66 μόνο, αλλά έτσι και αλλιώς το δίκτυο είναι 100ρι (προς το παρόν). Μετά το setup, αφαίρεσα το CD-ROM, και τοποθέτησα το 200ρη με τα "μαξιλαράκια από λάστιχο" ανάποδα, οπότε παίρνει αέρα από κάτω, χύμα στην μεταλλική επιφάνεια κάτω από την θέση των CD.

Το λειτουργικό "τρώει" γύρω στα 100ΜΒ, αναγνώρισε τα πάντα (σιγά τα πολλά που είχε!) και δουλεύει απροβλημάτιστα. Μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μπροστά στα μηχανάκια που "παίζουν" εδώ, αυτό είναι Ferrari!!! Πάρα πολλές από τις σελίδες που βλέπουμε στο Web σερβίρονται από τέτοια PCs και όχι κατ' ανάγκη από Hosts με θηριώδη datacenters...

 

Χμμμμ, λέτε να επιστρατεύσω κ έναν P3-600/256MB που έχω? Ή θα χάσει το νόημά του το project? (CyberWalker, μη μασάς, θα το κρατήσουμε simple και low-resources-required...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai mia erwtisi apo mena.....

vazw dsl, ypothetoume avrio, k o palios PC einai PIII 667MHz me 512 RAM.

loipon ti mporw na to kanw,me slackware:

proxy,ftp,nfs,web(.....mallon oxi) torrent,samba,DHCP....SERVER.

ola mazi i oxi ???

poia proteinetai k einai kalytero???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση ?

Δουλεύω σε μία εταιρία από την οποία περισσεύουν καμμιά 50αριά τέτοια μηχανήματα PII500, C466, C600 και τα οποία περιμένουν σε μία αποθήκη το αναπόφευκτο πέταμα.

Μόνο 8-10 είναι κομπλέ, όλα τα υπόλοιπα τους λείπει είτε δίσκος είτε Ram και σε κάποιες περιπτώσεις τροφοδοτικό (5-6).

 

Αντί να τα πετάξω λέω μήπως ενδιαφέρεται κανείς να φτιάξει τίποτα ...

 

Υπάρχουν και καμμιά 40αριά 15άρες CRT (λίγο θολές μερικές αλλά φτιάχνονται με άνοιγμα και ρύθμισμα).

 

Κανονικά θα έπρεπε να ανοίξω ένα καινούργιο thread αλλά θέλω να αποφύγω τους πολύ άσχετους, που θα τα πάρουν και θα τα πετάξουν (μπορώ και μόνος μου :-) ) και να τα πάρουν κάποιοι που θα τα θέλουν πραγματικά και μπορούν να τα αξιοποιήσουν.

 

Αν ενδιαφέρεται κανείς ας γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα σίγουρα ένα.

Αθήνα είσαι;

Μπορείς να ποστάρεις εδώ : http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=104228

 

Θα υπάρχουν κι άλλοι που θα θέλουν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, Νέα Σμύρνη είναι η εταιρία.

 

Τώρα που το σκέφτομαι με το thread λιγο καλύτερα ίσως έπρεπε να ανοίξω άλλο γιατί θα καταστρέψω το υπάρχον το οποίο είναι πολύ καλό.

 

Ανοίγω άλλο....

 

 

EDIT:

Το νέο thread βρίσκεται εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα παλιό HP Brio (PIII 1000 με 384ΜΒ και 20GB δίσκο)

 

Να πας γρήγορα να βρεις εναν P133... εδώ είναι κλειστό club :-D

 

πέρα από την πλάκα, στον δικό μου P200mmx, 128MB Ram, έχω στήσει ενα cms (το mambo) και σκέφτομαι να το βγάλω στο δίκτυο με μια προσωπική σελίδα και γενικά πληροφορίες. Το μηχάνημα συμπεριφέρεται άψογα μέχρι τώρα, το ξεσκόνισα κ λίγο :-D Παράλληλα θα τον κάνω κ κατεβαστήρι για torrent.

 

Το ερώτημα μου: να στήσω lamp server σε περιβάλλον chroot και torrent το ίδιο ή να μην είμαι τόσο παρανοϊκός σε θέματα ασφαλείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρήκα, να πω κι εγώ για το δικό μου κατεβαστήρι.

 

Βρήκα ένα από εκείνα τα τερματικά που έχουν oι ταμειακές μηχανές POS στα σουπερμαρκετ. P233 / 96RAM (δέχεται SDRAM 133ΜΗz) /Onboard VGA (shared mem) / Lan100-Realtek8139 / PS2 ποντίκι και πληκτρολόγιο / 2 PCI 1 ISA / Floppy / Onboard CF socket to IDE / 2 USB. Το αγόρασα για 30 ευρώ :)

 

Του έβαλα ένα δίσκο 40GB και φόρτωσα το Damn Small Linux. Πάει καλά για τα χρόνια του μπορώ να πω. Για απομακρυσμένη διαχείριση, επειδή βρήκα την ευκαιρία, αγόρασα ένα KVM Linksys για 25 ευρώ και έτσι ελέγχω τον κύριο υπολογιστή καθώς και το κατεβαστήρι, από ένα πληκτρολόγιο-ένα ποντίκι-μία οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...