Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κονσερβοκούτι έτρεξε συνολικά 3 μέρες MemTests, κάτι που αποδείχθηκε πολύ χρήσιμο και σας προτείνω να το κάνετε κι εσείς αν έχετε σκοπό να στηρίξετε όλες τις ελπίδες σας σε παλιότερες μνήμες! Τα αποτελέσματα των test με βοήθησαν στο να προσέξω κάποιες λεπτομέρειες στα BIOS settings σχετικά με την cache, το shadowing και τον χρονισμό του BUS σε σχέση με του CPU.

 

Μετά από ελάχιστες δοκιμές κατέληξα να φτιάξω ένα σύστημα σταθερότερο και έτσι αποφάσισα να πάω ένα βήμα παραπέρα και να ρισκάρω να αγοράσω με 10,5 μόλις ευρώ (σιγά το ρίσκο!) μια επέκταση cache (>COAST<) από εξωτερικό. Πρόκειται για μια κάρτα που φιλοδοξεί να ανεβάσει την CPU cache από τα 256Kb στα 512Kb. Πάντα ήθελα να αγοράσω μια τέτοια εξωτική καρτουλα! Ήρθε η ώρα!

 

Παράλληλα με αυτό, σκέφτομαι να κάνω αυτό που με ρώτησε ο AGka8I, δηλαδή να αναβαθμίσω τη μνήμη και να βάλω ένα 128MB / 133MHz dimm. Για να γίνει αυτή η αναβάθμιση ΝΟΜΙΖΩ ότι χρειάζεται να αυξηθεί και η cache της CPU (λόγω του addressing). Πρόκειται για ένα θέμα αρχιτεκτονικής που δυστυχώς στο manual δεν αναπτύσεται αρκετά και έτσι δεν είμαι σίγουρος για το αν το COAST είναι υποχρεωτικό στην αναβάθμιση της μνήμης από τα 64MB στα 128ΜΒ ή όχι. Θα δοκιμάσω όμως και θα σας πω. Το dimm υπάρχει ήδη τσαμπέ από παλιότερο pc. Οπότε αναμένουμε για το COAST και ..βλέπουμε!

 

Αφού τελείωσα με τα περί μνήμης, σκέφτηκα να προσθέσω άλλον έναν ολόιδιο με τον προηγούμενο σκληρό (WD 80GB και αυτός που περίσσεψε από την ίδια αναβάθμιση με τον προηγούμενο) πάνω σε ειδικό controller (που επίσης έχω από ένα παλιό pc του πατέρα μου). Έτσι και σταθερότερο αλλά και γρηγορότερο θα γίνει το κονσερβοκούτι. Μέχρι όμως να μου'ρθει ο controller έκατσα και έφτιαξα και μια 'χούφτα' που αξιοποιεί τον αέρα του CPU Fan (έστω αυτόν τον ελάχιστο) και τον ανεβάζει προς τον πρόσθετο σκληρό. Όχι πως αυτό θα δείξει καμιά τραγική μείωση θερμοκρασίας, αλλά όπως και να'χει θα βοηθήσει σίγουρα... η χούφτα είναι από χαρτόνι που διαμορφώνεται εύκολα και δεν μεταφέρει/ενισχύει τους ηχητικούς 'κραδασμούς'. Αυτό που με δυσκόλεψε ήταν το κόψιμο του κουτιού εκεί κάτω που 'πατάει' ο σκληρός ώστε να περνά ο αέρας. Με δυσκόλεψε γιατί δεν ήθελα να ξεμοντάρω τίποτα. Να'ναι καλά το dremel και η υπομονή μου! Εκεί που βιδώνει ο σκληρός πρόσθεσα ενδιάμεσα λαστιχένιες 'φλάτζες' από λάστιχο αυτοκινήτου (!) επίσης για ηχομόνωση... Αυτά! :)

 

IRIS_COAST.jpg

 

IRIS_cool.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όχι, δεν είπα microATX αλλά miniATX, αναφερόμενος φυσικά στον form factor. Τα microATX δεν έχουν καμία σχέση με τα AT και μάλιστα δεν θεωρούνται καν κατηγορία case form factor αλλά ένα motherboard standard. Ωστόσο, εύστοχη η παρατήρησή σου, αφού από τη στιγμή που έχει altered τα I/O, χωρίς template, ανήκει στα Baby AT και όχι στα mini ATX. :-D

 

Σε ότι αφορά το PSU, μια χαρά θα αντέξει ό,τι και αν προσθέσω! Ρε'συ εδώ μέτρησα (αν διάβασες πιο πάνω) λιγότερα από 50W κατανάλωση! Το μόνο που προστέθηκε τώρα είναι ο σκληρός και αργότερα μια επιπλέον PCI. (άντε και το COAST) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια CyberWalker,

έχω κι εγώ ένα ίδιο κουτί με το δικό σου με τα περιεχόμενα του μέσα. Λες να αρχίσω κι εγώ τα mods;Όσο σκέφτομε ότι πρέπει να μένουν αναμμένα όλη νύχτα τα σύγχρονα pc που εχω για downloading, τόσο πιο πολύ ψήνωμε να το βάλω σε λειτουργία.Thanx man για την ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antreass νωρίς νωρίς κι εσύ για ύπνο (το πρωί) σαν εμένα, ε;! Χε!

 

Καλά, η ιδέα δε φαντάζομαι να είναι μόνο δικιά μου αφού με τον ερχομό της DSL στην Ελλάδα όλοι θα πρέπει να έχουμε αρχίσει σιγά σιγά αυτές τις σκέψεις... :)

Το μόνο που προσπαθώ να κάνω εγώ εδώ είναι να διαπιστώσω τι παίζει με το σύγχρονο διαθέσιμο συνοδευτικό λογισμικό (κυρίως linux θα ήθελα) για ένα τόσο παρωχημένο hardware.

 

Πρόκειται πάντως σκόπιμα για ένα μηχανηματάκι που θέτει αρκετά χαμηλά τον πύχη των minimul απαιτήσεων, και έτσι εκτιμώ ότι τα τελικά συμπεράσματα θα είναι πράγματι πολύ χρήσιμα για τους περισσότερους! :)

 

:idea: :arrow: Ωστόσο, πράγματι έχω μια ιδέα, αρκετά πρωτοποριακή θέλω να πιστεύω, που σύντομα θα μοιραστώ και μαζί σας... Προς το παρόν απλά θέλω να το ψάξω λίγο περισσότερο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε ρε παιδιά τα 133 ανασταίνονται?

πριν ανοιχτεί το συγκεκριμένο τόπικ πήρα από ένα φίλο μου έναν 133.

Το δικό μου project έχει να κανει με μεταμόρφωση του 133 σε router με στόχο την αντικαταστάση του speedtouch μου. Προς το παρών το θέμα βρίσκεται στο ψυγείο. Το αντίστοιχο τόπικ 8α το ανοίξω αρχές οκτώβρη με το τέλος της εξεταστικής. Σας θέλω διαβασμένους γιατί θα χρειαστώ πολύ βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ChPaNaG, το πιο εύκολο να να στήσεις ενα μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας κ όλα να τρέξουν ρολόι... τις περισσότερες φορές δηλ... το να κάνει όμως κανείς τη δουλειά του με αρχαίο εξοπλισμό κ μάλλιστα με αξιώσεις, αυτό είναι επιτυχία...

 

φαντάζομαι ότι κάποιος χρήστης win δε μπορεί να τρέξει word σε 133 !!! εμείς όμως μπορούμε να κάνουμε δουλειά με abiword... ούτε ν'ακούσει mp3 αφού το winamp έχει γίνει τραγικό σε μέγεθος, εμείς έχουμε όμως το xmms...

 

κατεβάζω τώρα το puppy 2.02, είχα μείνει στο 1.0.8 (αν θυμάμαι καλά)... θα κάνω μετρήσεις, όχι benchmarking (δε μου λένε πολλά, εάν το μηχάνημα δεν είναι usable λόγω ταχύτητας), αλλά τι χρόνους θέλει το μηχάνημα να σηκωθεί, να τρέξει τα προγράμματα κοκ...

 

θέλω κάποια στιγμή να περάσω σε λύση thin client στο σπίτι, γιατί το γραφείο μου, έχει κατακλυστεί από κουτιά, scanners, εκτυπωτές κοκ... μια τέτοια λύση είτε στη δουλειά είτε στο σπίτι είναι σωτήρια... κ άσε τον σέρβερ σου κάπου που να μη πιάνει χώρο, σε ενα μικρό δωμάτιο λχ... ούπς, παρασύρθηκα... επανέρχομαι...

 

ΖΗΤΩ τα 133-200 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μόλις πριν 10 μέρες μου χάρισαν 1 cyrix 266 me 64mb sdram!!!!

μετά το τέλος της εξεταστικής λέω να τν χρησιμοποιήσω σαν κατεβαστήρι... πιστεύω πως με 1 μνήμη ακόμα θα είναι οκ... :P...

 

ε.να μην έχουμε το "θηρίο" {από πλευράς κατανάλωσης :P} 24/7 ανοιχτό...ελπίζω να μην χρειαστούν τόσες επεμβάσεις οπως στον φίλο cyberwalker ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 128ΜΒ RAM ο Cyrix θα είναι άρχοντας! Βέβαια, προσωπικά θα με προβλημάτιζαν λίγο κάποια bugs που έχουν ακουστεί κατά καιρούς, που προκαλούνται από ατελή συμβατότητα με το x86 instruction set

 

...ελπίζω να μην χρειαστούν τόσες επεμβάσεις οπως στον φίλο cyberwalker ^^

 

Ε, καλά και ο CyberWalker το παράκανε λίγο. Ειδικά με την ψύκτρα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ! Ναι όντως! Αλλά από το να πήγαινε χαμένη, καλύτερα πάνω σε pc, να δικαιολογεί και τα λεφτά της. :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to IBM Thinkpad 770 einai etoimo!! Ekana boot apo debian floppies (boot,root,net drivers) kai meta afou eixe anagnorisei tin PCMCIA ethernet karta mou, ekana ta upoloipa apo to net. To Aptitude mou ekane polu eukoli ti zoi kai tora exo ena Xfce WM, me SAMBA, torrent client, dillo kai ton palio file manger tou Xfce. To mono pou menei einai na energopoiithei i DSL epitelous kai na einai up and running synexeia.

 

Alitheia gia torrent clients poion protinete?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

CyberWalker thanks για το thread. Με βοηθησε πολυ να δημιουργησω το κατεβαστηρι που ηθελα. Και ολα αυτα χωρις επιπλεον κοστος... Τελικα οτι κρατας σου χρησιμευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ powersky : Πολύ χαίρομαι που το thread φάνηκε τόσο χρήσιμο!

 

Για όποιον έχει σκοπό να πειραματιστεί, υπάρχει ακόμα μια έκδοση Linux που αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει. Αυτή είναι το DeLi Linux (current version 0.7).

 

'Deli', όπως παρατηρεί ο δημιουργός του, στα τούρκικα σημαίνει 'crazy' or 'wild', κάτι που του άρεσε ως σύμπτωση. Ωστόσο το 'DeLi' είναι συντόμευση των λέξεων 'Desktop Light'. O ίδιος πάντως δεν είναι Τούρκος, μαλλον Γερμανός είναι.

 

"DeLi Linux stands for "Desktop Light" Linux. It is a Linux Distribution for old computers, from 486 to Pentium MMX 166 or so. It's focused on desktop usage. It includes email clients, graphical web browser, an office package with word processor and spreadsheet, and so on. A full install, including XOrg and development tools, needs not more than 350 MB of harddisk space.

 

The trick is, that DeLi Linux uses only "lightweight" alternative software..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...