Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

skeftomai na kanw to idio gia enan P233mmx/64MB

 

exw mia linux suse 6.1 agorasmeni prin xroooonia. aksizei na to valw mia pou to xw etoimo se cd klp h na katevasw allh neoteri dianomi? (px. themata asfaleias klp)

thimame to mixanima to sikone ok apla den eixa xrono tote na asxolithw...

Προσωπικά πιστεύω πως αν έχεις μια καλή γραμμή ADSL αξίζει να κατεβάσεις και να κάψεις ένα δισκάκι από μια ελαφριά και πιο σύγχρονη διανομή. Καμία σχέση το τότε με το σήμερα, ειδικά στη SuSE! Στους drivers (υποστήριξη συσκευών) πάντως έκανε ότι μπορούσε!

Βέβαια, μπορείς να κάνεις ένα συγκριτικό και να μας πεις και τα αποτελέσματα! Αυτό θα βοηθήσει και στο στόχο του παρόντος thread. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επ' ευκαιρίας, δείτε εδώ για τί παλαιολιθικό αντικείμενο μιλάμε :

 

(στην πρώτη εικόνα φαίνεται και η ψύκτρα που έπρεπε να αφαιρέσω! Ακόμα αναρωτιέμαι με τι υλικό την κόλλησαν πάνω στο chip! Ήταν θερμοαγώγιμο, πάρα πολύ δυνατό και κράτησε άθικτο χρόνια!)

 

 

Intel Pentium-S / P54C

Intel Pentium 133MHz CPGA Boxed (BP80502133)

 

cpu1.jpeg cpu2.jpeg

 

The Pentium-133 was probably the most typical pentium-classic chip of all. Equipped with 16k of L1 cache and 66MHz bus speed this chip is still a good workhorse even today for non-CPU intensive tasks like text processing, web browsing or serving static web pages. Like the other boxed Pentium chips that I showed you some days ago, the Pentium-133 had a boxed variant as well. This particular boxed Pentium was made in January 1997, around the same time when the first MMX Pentium CPUs appeared.

 

Processor Speed: 133.00 MHz

Bus Speed: 66.00 MHz

L1 Cache: 16 kByte

FPU: yes

Introduction: 6/1995

Mfg. date: week 1/1997

 

Performance:

doombench / doom 1.9s1

 

________full screen________|________small screen_______

..(High Detail) 65.1 fps...|...(High Detail) 80.7 fps..

..(Low Detail) 107.6 fps...|...(Low Detail) 121.4 fps..

 

Οι πληροφορίες είναι από το http://cpu-museum.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CyberWalker, έχω στην αποθήκη μου έναν ίδιο ακριβώς, με ίδιο fan!!! Στη μητρική του έχει 2 EDO x 8MB. Βέβαια με 16MB RAM, μόνο καμμία floppy διανομή Linux θα σηκώνει, υπερβολικά φτωχά πράγματα δηλαδή. Ακόμη και το Slackware, στο setup θέλει νομίζω 24MB RAM.

 

+Ότι για ένα παρόμοιο project με το δικό σου, αυτόν τον καιρό προετοιμάζω το αμέσως προηγούμενο σύστημά μου (P3-600+256MB RAM) να υποδεχθεί μία φοιτητική DSL και να μετατραπεί σε firewall/gateway. Σε τέτοιο hardware υπάρχει σαφώς μεγαλύτερη δυνατότητα για κάπως πιο "βαριές" διανομές. Βέβαια, για λύση τύπου Win2K-XP δε θα το σκεφτόμουνα, αφού το βλέπω σαν μία καλή ευκαιρία να θυμηθώ λίγο Linux και να συμβαδίσω με τις νεότερες εξελίξεις. Tο Mandrake 6.1 απέχει πολλά χρόνια από το σήμερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon, prin apo 1 vdomada peripou agorasa ena metaxeirismeno IBM Thinkpad 770 (MMX 233, 96MB, 4Gb, PCMCIA Lan) xoris power adaptor kai me teleiomeni battaria! Eida perimeno adaptor apo ebay kai tha einai mia xara.

 

Vasikos mou stoxos einai na ginei print server, kai meta vlepoume (ftp, http server klp).

 

Tora exei epano Win 95, kai den eimai sigouros ti na valo. Episis na toniso oti DEN EXEI CDROM, mono floppy!!!

 

Idees os tora:

1. Skeftika na to valo sto diktuo meso tis PCMCIA kai na kano upgrade se Windows 2000 meso diktuou.

 

2. Na valo ta installation arxeia gia Win2000 se ena usb stick kai na kano upgrade apo ekei (?)

 

3. Na kano boot se debian kai meta to upoloipo tou install apo internet (kapou exo vrei ena guide)

 

To thema einai oti o USB printer mou den ksero an tha doulepsei OK se linux print server.

 

IBM CDROM apo ebay vrisko me $19, alla den thelo na mpo se tosa eksoda!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 2000 εκεί πάνω; πολύ βαριά, δε θα ανοίγει κάν! φαντάζομαι ότι δε θα κάνει εκκίνηση από usb... κάνε εκκίνηση με δισκέτα που να ξεκινάει μετά από usb με μια εξωτερική μονάδα cd-dvd rom κ ρίξε ενα puppy μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αντίστοιχο θέλω να κάνω κι εγώ με ένα Laptop Pressario 700 (με καμένη οθόνη) το οποίο έχει AMD 1.2 G και 20 GB Δίσκο.

Θέλω να το κάνω Media Server / Downloader. Εχω 3-4 Δίσκους εξωτερικούς USB 2.0 και θέλω να τους κάνω Access από το Home Lan - WiFi Lan.

Εχει σηκωμένα XP αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω σε Linux για ταχύτητα και αξιοπιστία (και για να αποκτήσω άποψη).

Υπάρχει κάτι σε Media Server για το Linux?

Αν ναι, τι διανομή προτείνεται να του σηκώσω.

Εχω εγκαταστήσει κανα 2 φορές Linux (RedHat) πριν 5-6 χρόνια αλλά δεν έχω σοβαρή άποψη για το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς με media server? εαν εννοείς ενα μηχάνημα που θα έχει mp3, ταινίες, οικογενειακές φωτογραφίες κοκ, θα χρειαστείς κάτι παραπάνω από 20GB (υπόψη ότι οι εξωτερικοί σκληροί ακόμα κ σε usb2 είναι πολύ αργοί).

 

εαν απλά θέλεις ενα μηχάνημα που να κατεβάζει από το δίκτυο κ να διαθέτει στους υπόλοιπους υπολογιστές του σπιτιού σου αρχεία χρειάζεσαι file server... όπως κ να χει, θα σου πρότεινα κάτι σε ubuntu ή xubuntu... έχουν κ τα 2 πολύ καλή τεκμηρίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ (Photos, Mp3, DIVX, DVD) ... και η αλήθεια είναι ότι το θέμα της ταχύτητας δεν το είχα σκεφτεί ...

Πάντως συνδέοντας το υπάρχον PC που έχει τους USB 2.0 δίσκους με την TV πάιζω κανονικά DVD και DIVX χωρίς πρόβλημα ταχύτητας.

Αλλά το Laptop υποστηρίζει μόνο USB 1.1 άρα οι δίσκοι μου θα είναι πιο αργοί κι απ'τον θάνατο ....

Σκοπός μου είναι να φτιάξω κάτι που να έχει λειτουργικότητα σαν τα Windows Media Edition, αλλά να παίξω με το Linux.

 

Όντως τα 20GB δεν φτάνουν ούτε για ζήτω ... μόνο οι Photos μου είναι 30GB (χωρίς να ξεκινήσω να ψηφιοποιώ παλιές φωτογραφίες) απλά για λειτουργικό και προσωρινή αποθήκευση θα χρησιμοποιηθεί ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 2000 εκεί πάνω; πολύ βαριά, δε θα ανοίγει κάν! φαντάζομαι ότι δε θα κάνει εκκίνηση από usb... κάνε εκκίνηση με δισκέτα που να ξεκινάει μετά από usb με μια εξωτερική μονάδα cd-dvd rom κ ρίξε ενα puppy μέσα!

 

Ekkinisi apo USB den tha kanei, alla den exo skopo na kano. Tha eimai se Win 95 kai tha kano upgrade se Win 2000 apo arxeia pou tha einai se USB stick (no boot needed).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός μου είναι να φτιάξω κάτι που να έχει λειτουργικότητα σαν τα Windows Media Edition' date=' αλλά να παίξω με το Linux.

[/quote']

Για αυτό κοίτα στο http://www.mythtv.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό κοίτα στο [url']www.mythtv.org[/url]

 

δε νομίζω να χει αυτό ακριβώς υπόψη του... εξάλλου για το mythtv θέλει κάρτα τηλεόρασης κ έξοδο svideo στην κάρτα γραφικών του που θα εξαρτηθεί από τι εξόδους του δίνει το laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται tvtuner για να δουλέψει. Άλλο που το όνομα είναι mythtv.

Τι άλλο εννοεί δηλαδή λειτουργικότητα Windows Media Center; Να μπορεί να βλέπει από το pc φωτογραφίες, video, μουσική κτλ. Ε αυτά γίνονται με το mythtv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα το αντίθετο... σαφέστατα κ το mythtv είναι από πολλές απόψεις καλύτερο από το media center... ακόμα έχω την εντύπωση ότι θέλει file server :-) doomx, τι θα θελες να κάνεις σήμερα; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλα εκανες αν και εγω μαλον θα το κανω εναν μικρο σερβερ για να σηκοσω κανα Southcast κανα Psybnc και να χονω κανα αρχειο να το τραβαει κανεις φιλος ;P εχω την πολητελεια να στησω και αλλο μηχανημα π κλοκαρει στα 450mhz :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, για λύση τύπου Win2K-XP δε θα το σκεφτόμουνα, αφού το βλέπω σαν μία καλή ευκαιρία να θυμηθώ λίγο Linux και να συμβαδίσω με τις νεότερες εξελίξεις. Tο Mandrake 6.1 απέχει πολλά χρόνια από το σήμερα!!!

Πολύ σωστός! Μα κι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν αυτόν τον καιρό, πως αξίζει τον κόπο να βάλω παράλληλα και κάποια διανομή linux, ώστε και να παίξω για να μάθω αλλά και να μη χάσει το pc τη λειτουργικότητά του τα βράδια (που προφανώς θα κοιμάμαι...). :-D

 

Idees os tora:

1. Skeftika na to valo sto diktuo meso tis PCMCIA kai na kano upgrade se Windows 2000 meso diktuou.

2. Na valo ta installation arxeia gia Win2000 se ena usb stick kai na kano upgrade apo ekei (?)

3. Na kano boot se debian kai meta to upoloipo tou install apo internet (kapou exo vrei ena guide)

Είμαι υπέρ της 3ης λύσης αν συνδιαστεί με μια γρήγορη σύνδεση, όχι όμως κατ'ανάγκη με boot σε debian. Ότιδήποτε που να ξεκινάει μια bootstrap διαδικασία στησίματος είναι ό,τι πρέπει.

Μιας και ανέφερες όμως τα 2000 να προσθέσω στα λόγια του k_antoni ότι πράγματι θα είναι αργά αλλά θα ξεκινάνε. Εδώ τα 2000 ξεκινούσαν ακόμα και στο κονσερβοκούτι, δε θα ξεκινάνε στον 233 MMX (που είναι και σε laptop) με τα 96MB;! Πράγματι όμως θα σέρνονται! Anyway, αν θέλεις μπορεί να δοκιμάσεις μια 'light' έκδοση των 2003, από τους eXPerience και αυτή. Πρόσφατα την είδα. Επίσης έχει βγει η 'light' έκδοση Vista (απίστευτο;!) και μια καινούργια έκδοση Extreme TinyXP η οποία και σύντομα θα αντικαταστήσει την υπάρχουσα εγκατεστημένη στο κονσερβοκούτι...

( Να 'μαστε καλά, να χορτάσει το μάτι μας δοκιμές! :razz: )

 

Εχει σηκωμένα XP αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω σε Linux για ταχύτητα και αξιοπιστία (και για να αποκτήσω άποψη).

Υπάρχει κάτι σε Media Server για το Linux?

Αν ναι, τι διανομή προτείνεται να του σηκώσω.

Εχω εγκαταστήσει κανα 2 φορές Linux (RedHat) πριν 5-6 χρόνια αλλά δεν έχω σοβαρή άποψη για το αντικείμενο.

jimpanos, πολύ σωστή η επιλογή σου να στραφείς προς Linux! Αν θες να βρεις κάτι ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ σε αυτό που ψάχνεις ρίξε μια ματιά σε προηγούμενό μου post που δίνω δύο URL με λίστες και πληροφορίες για κάποια από τα πάρα πολλά (300+) είδη linux που κυκλοφορούν. Αυτό που σίγουρα υπάρχει είναι διανομή που να σου κάνει το μηχάνημα Media Center και διανομή που να σου κάνει το μηχάνημα File/Mail/Printer Server γενικότερα... Αν στον δεύτερο βάλεις μόνο media τότε είσαι ΟΚ... Αλλά και πάλι, δες τις λίστες και βρες αυτό που ταιριάζει στα μέτρα σου.

 

Όπως όμως λες και ο ίδιος, ΔΥΣΤΥΧΩΣ το bottleneck στην όλη σου απόπειρα θα είναι μάλλον οι δίσκοι λόγω του USB 1.1. Ωστόσο θα σου πρότεινα να αγνοήσεις για λίγο αυτό το πρόβλημα μιας και προς το παρόν είναι εικασία και μια εικασία δε θα'πρεπε να είναι αρκετή για να ναυαγήσει το εγχείρημα πριν ακόμα γίνει πράξη. :-D

 

To mythTV που πρότεινε ο capthookb φαίνεται πολλά υποσχόμενο και είναι ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ σε αυτό που ζητάς! Δες το, αν και φαντάζομαι πως για να αξιοποιήσεις την πλήρη λειτουργικότητά του θα χρειαστείς ένα μηχάνημα με αρκετή μνήμη! (πέρα από τη χωρητικότητα και σχετική ταχύτητα των σκληρών που ήδη αναφέραμε)

 

 

 

Τον καιρό που μεσολάβησε, έκανα κάποιες πρόσθετες 'μοντιφιές' στο κονσερβοκούτι (αλλά και στο pc από το οποίο σας γράφω). Ακολουθούν φώτος! Αφορμή στάθηκε η ερώτηση του aGka8I περί μνήμης...! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...