Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια.

Κι εγώ είμαι υπέρ των linux λύσεων γενικότερα, αλλά επίσης είμαι και fan των πρακτικών λύσεων γενικότερα! Άλλωστε, το project δεν έχει τελειώσει ακόμα, απλά πέρασε το πρώτο του milestone! Μπορούν να γίνουν πολλά ακόμα!

 

Η κατανάλωση του PC είναι :

 

1. (χωρίς λαμπτήρες) 0.156mA (στα 250V του οικιακού δικτύου μου) : 39 Watts

2. (με λαμπτήρες) 0.169mA (στα 250V του οικιακού δικτύου μου) : 42 Watts

 

Αυτές μάλιστα οι καταναλώσεις παρατήρησα ότι ήταν άσχετες από τη δραστηριότητα σκληρού δίσκου και επεξεργαστή.

 

Έστω, ας πούμε προσεγγιστικά 45 Watts (maximum)

 

Σε ότι αφορά το πόσο μου στοίχισε όλο αυτό :

 

TVM οθόνη 14" : free (ας είναι καλά τα 'σκουπίδια' της σχολής!)

Κουτί : free

Mobo : free

PSU : free

Floppy : free

Πληκτρολόγιο / Mouse : free (δώρο)

VGA card : free (δώρο)

LAN card 10/100 : free

USB plate : free (αξεσουάρ άλλης αγορασμένης mobo)

EDO RAM [32ΜΒ] (αγορασμένη πριν 3 χρόνια περίπου) : 40 ευρώ

Σκληρός δίσκος (σαν διαφορά χρημάτων από αναβάθμιση) : 50 ευρώ

DVD-ROM Toshiba (σαν διαφορά χρημάτων από αναβάθμιση) : 5 ευρώ

Fan controller (2xLM317, διακόπτες, ποτενσιόμετρα, καλώδια κτλ) : 4 ευρώ

Polypack : 8 ευρώ

Λαμπτήρες (σχεδόν free) : 5 ευρώ από φίλο.

SoundCard : 12 ευρώ (δεν χρειάζεται αλλά την έβαλα μιας και μου περίσσευε. Ενδεχομένως την αντκαταστήσω με HDD controller για να προσθέσω και άλλον έναν σκληρό. Η τιμή του controller είναι συμπτωματικά η ίδια!)

-------------------

ΣΥΝΟΛΟ : 124 ευρώ, δηλαδή προσεγγιστικά 130 ευρώ (μαζί με βενζίνες, κόλλες, και άλλα αναλώσιμα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
[...]

 

Σε ότι αφορά το πόσο μου στοίχισε όλο αυτό :

 

TVM οθόνη 14" : free (ας είναι καλά τα 'σκουπίδια' της σχολής!)

Κουτί : free

Mobo : free

PSU : free

Floppy : free

Πληκτρολόγιο / Mouse : free (δώρο)

VGA card : free (δώρο)

LAN card 10/100 : free

USB plate : free (αξεσουάρ άλλης αγορασμένης mobo)

EDO RAM [32ΜΒ] (αγορασμένη πριν 3 χρόνια περίπου) : 40 ευρώ

Σκληρός δίσκος (σαν διαφορά χρημάτων από αναβάθμιση) : 50 ευρώ

DVD-ROM Toshiba (σαν διαφορά χρημάτων από αναβάθμιση) : 5 ευρώ

Fan controller (2xLM317' date=' διακόπτες, ποτενσιόμετρα, καλώδια κτλ) : 4 ευρώ

Polypack : 8 ευρώ

Λαμπτήρες (σχεδόν free) : 5 ευρώ από φίλο.

SoundCard : 12 ευρώ (δεν χρειάζεται αλλά την έβαλα μιας και μου περίσσευε. Ενδεχομένως την αντκαταστήσω με HDD controller για να προσθέσω και άλλον έναν σκληρό. Η τιμή του controller είναι συμπτωματικά η ίδια!)

-------------------

ΣΥΝΟΛΟ : 124 ευρώ, δηλαδή προσεγγιστικά 130 ευρώ (μαζί με βενζίνες, κόλλες, και άλλα αναλώσιμα).

 

 

Το να βλέπεις να ζωντανεύει ένα pc που δεν είχε στον ήλιο μοίρα,

Αξία: ΑΝΕΚΤIΜΗΤΗ :P :D

 

Καλή φάση πάντως ;) well done! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε! Όντως! :)

 

Apoikos, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, θα τις ψάξω σίγουρα (αρχικά σε ένα γρηγορότερο pc που έχω για να εκμετταλευτώ θέματα ταχύτητας) και αν μείνω ικανοποιημένος θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω και στο κονσερβοκουτάκι! :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyberwalker, εκρεμεί κ το θέμα του λειτουργικού που θα βάλεις... για να μη σου στείλουμε κανα σμήνος από πιγκουίνους.... :-) κ μη μου πεις ότι δεν πετάνε... στο μηχάνημά μου πετάνε κ μάλλιστα πολύ ψηλά...

 

κ εγώ έχω ενα μηχανάκι (P200MMX, 128MB Ram, 20GB) με puppy... χρόνος boot 25' !!! αυτό κ μόνο...

 

μπράβο για την προσπάθεια πάντως, μου άρεσε το modding που έκανες

 

αναρρωτιώμουν εαν εκτός από υδρόψυξη μπορούμε αλλιώς να κρατήσουμε χαμηλά τις θερμοκρασίες, με μια ψύκτρα ίσως μεγαλύτερη κ χωρίς ανεμιστηράκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είναι κατάσταση αυτή με ένα κατεβαστήρι TinyXPοιημένο! Ωστόσο, προς το παρόν, το θέμα λειτουργικού δεν εκκρεμεί ακριβώς... :roll: ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ (και ελπίζω αυτό το παρόν να αποδειχθεί αρκετά μεγάλο!) είμαι αρκετά ικανοποιημένος με αυτό που εγκατέστησα (δες προηγούμενα post). :rolleyes:

ΩΣΤΟΣΟ, επειδή ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο έχω σκοπό να κάνω αρκετές δοκιμές ακόμα, σε ένα πιο γρήγορο pc όμως πρώτα. (πιθανότατα σε αυτό από το οποίο σας γράφω).

 

Μπορείς να μου πεις λίγα (ΛΙΓΑ!) εισαγωγικά για το Puppy;! Αφού το δούλεψες και είσαι ευχαριστημένος, τότε θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία! Έχω σκοπό να δοκιμάσω σύντομα το Slackware 10.1. (Και το Xubuntu αλλά το τελευταίο πιο πολύ από περιέργεια παρά από ανάγκη...)

 

Το modding δεν ήταν τίποτα τρελό (τουλάχιστον από αισθητικής πλευράς :oops: ) σε ευχαριστώ όμως για τα καλά σου λόγια. :-D

 

Σε ότι αφορά την ψύκτρα, σίγουρα όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερη, αλλά ήδη αυτή που του έχω φορέσει δουλεύει μιας χαρά και fanless. Την ακουμπώ με το χέρι και μοιάζει κρύα, άρα είναι κανα δυό βαθμούς πιο ψηλά από τη θερμοκρασία δωματίου. Ενδεχομένως αργότερα να προσθέσω έναν ακόμη διακριτικό διακόπτη πίσω για να ελέγχει το fan της.

Ήδη αντιμετοπίζω το (πολύ όμορφο & καλοδεχούμενο) πρόβλημα να μην ξέρω πότε το pc είναι ανοιχτό και όταν κάνω δοκιμές πρέπει να βλέπω το πράσινο φωτάκι ή ένα άσπρο LED που πρόσθεσα μέσα στο τροφοδοτικό (πολύ αχνό).

 

Στα σημερινά updates αυτό που σκέφτηκα να κάνω ήταν να αφαιρέσω το (Video Caching από το BIOS) για να μη βρεθώ αργότερα προ εκπλήξεων (!) και να τρέξω ένα MemTest (από δισκέττα) για να εξασφαλίσω ότι η μνήμη εξακολουθεί να δουλεύει σταθερά ακόμα και μετά από σχετικό φόρτο.

Μετά τις 5+ ώρες κάπου χτύπησε unexpected interrupt αλλά ενδεχομένως να το προκάλεσε μια κίνηση της κοπέλας μου. ( επειδή ουσιαστικά ο χώρος της βρισκόταν υπό την κατάληψή μου, δεν της είπα τίποτα! :mrgreen: ).

 

IRIS_MEM.jpg

 

Τουλάχιστον μέχρι το πρώτο 'brake', δούλεψε χωρίς errors. Τώρα ακολουθήσει και δεύτερο test πιο εξονυχιστικό γιατί όπως και να'χει ανησύχησα! :neutral:

 

Επίσης σήμερα πρόσθεσα κάποια registry tweaks που πρότειναν οι eXPerience και φρόντισα λίγο και το θέμα ασφάλειας βάζοντας τα : NOD32Antivirus (που έχω και στο άλλο PC), Ad-Aware SE και CWShredder. Επίσης έβαλα και το K-Lite Codecpack και το 7-Zip. Αύριο το πρωί θα σταματήσω το MemTest και θα αφήσω το pc να τρέξει σελίδες για να δω πόσο ευάλωτο είναι (και κατά πόσο αυτές οι εγκαταστάσεις επηρρέασαν την ταχύτητά του).

 

Ελπίζω για το καλύτερο! :-D

 

ΥΓ : Χρειάζομαι όλη την υποστήριξη και όλες τις ιδέες που είστε πρόθυμοι να μοιραστείτε μαζί μου, και γι' αυτό, ο όποιος βομβαρδισμός από τους συμπαθέστατους Πινγκουίνους καλοδεχούμενος!

( Όλα τα proprietary αντίμετρα θα είναι κλειστά! :razz: )

Όχι τίποτα, αλλά εκτός των άλλων θα ήθελα να έχω κολλημένο απ' έξω απ'το κουτί ( και; ) ένα tux λογότυπο!

( σοβαρός λόγος! :razz: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις λίγα (ΛΙΓΑ!) εισαγωγικά για το Puppy;!

 

ότι κ να σου πω είναι λίγα... πολύ γρήγορο και σταθερό' date=' πολύ παραμετροποιήσημο... το μόνο πρόβλημα ήταν η ελληνική υποστήριξη, δηλ εαν θέλεις ελληνικό περιβάλλον, ορθογράφους, πληκτρολόγιο, δε νομίζω να γίνεται! αλλά ποτέ μη λές ποτέ! ενας δικός μας, έλληνας, ρώτησε στο φόρουμ τους για ελληνικό πληκτρολόγιο κ τον παρέπεμψαν στις οδηγίες για εγκατάσταση γαλλικού... ίσως κάτι αντίστοιχο να γίνεται κ με εμάς!!

 

 

Έχω σκοπό να δοκιμάσω σύντομα το Slackware 10.1.

 

δοκίμασε καλύτερα το Slax, αλλά χωρίς kde!! υπάρχει με xfce!

 

(Και το Xubuntu αλλά το τελευταίο πιο πολύ από περιέργεια παρά από ανάγκη...)

 

το xubuntu το χω στον φορητό μου, Athlon1800, 256MB! είναι πολύ γρήγορο και λειτουργικό, σκεφτόμουν τις επόμενες μέρες να το στήσω στον P200MMX... οκ, προτείνω το εξής, στήσε slax, στήνω xubuntu να δούμε πως συμπεριφέρονται τα μηχανήματα κ το ξανασυζητάμε

 

 

Σε ότι αφορά την ψύκτρα, σίγουρα όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερη, αλλά ήδη αυτή που του έχω φορέσει δουλεύει μιας χαρά και fanless.

 

Περίμενε: είδα υδρόψυξη στις φωτογραφίες σου κ όχι κοινή ψύκτρα που βάζουμε σε έναν ενισχυτή πχ... κ παρόλαυτά διατηρείται κρύος ο επεξεργαστής σου;! με ρυθμιζόμενο ανεμιστηράκι βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rixte mou mia pliroforia.....

ta tinyXP poies diafores exoun apo ta kanonika XP???

Apoti ktlva einai ta idia pairnoun exe apo8ikeyoun klp etsi??

Aplws einai pio elafria e??

8a zitisw kt trelo alla....pou xereis se ayti ti zoi!! :P

{mipos mporw na mpw apo allo pc se pc me tinyXP me remote desktop?}

KALA NTE MI VARATE!!! :lol:

 

 

PS: katevasa ena vista version apo ekei p katevasa kai to XP rev 03!!!!!!!!twra ec ti mou les... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε: είδα υδρόψυξη στις φωτογραφίες σου κ όχι κοινή ψύκτρα που βάζουμε σε έναν ενισχυτή πχ... κ παρόλαυτά διατηρείται κρύος ο επεξεργαστής σου;! με ρυθμιζόμενο ανεμιστηράκι βέβαια!

 

Οι φωτογραφίες που έχω βάλει σε αυτό το topic αφορούν μόνο το project του PentiumS (κατεβαστήρι). Σε αυτές εμφανίζεται μόνο η Freezer64 (που είναι για 64μπιτο AMD κανονικά). Δεν έχω υδρόψυξη στον PentiumS. Ωστόσο' date=' ανέφερα ότι την έβγαλα από μηχάνημα που φορούσε έναν AMD Athlon XP και την είχα περάσει πάλι με παρόμοιο τρόπο. Ίσως, γι' αυτό να μπερδεύτηκες, [b']γιατί λίγο παρακάτω λέω ότι αυτό το PC τώρα (εννοώντας τον Athlon XP) έχει υδρόψυξη[/b]. Επιφυλλάσομαι μάλιστα κάποια στιγμή να ανεβάσω φωτογραφίες και αυτού, που μάλιστα είναι πολύ πιο αξιόλογος από αυτή την άποψη. ( Αυτό θα γίνει στο ανάλογο section του insomnia φυσικά, δηλαδή κάπου >εδώ< ( #389 ) ). Το ίδιο θα κάνω και για αυτό το PC από το οποίο σας γράφω τώρα, έναν Pentium4 που επίσης έχει φάει τα τρελά μονταρίσματα!

 

Ελπίζω τώρα να μη σας μπέρδεψα περισσότερο! :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta tinyXP poies diafores exoun apo ta kanonika XP???

Apoti ktlva einai ta idia pairnoun exe apo8ikeyoun klp etsi??

Aplws einai pio elafria e??

Ναι' date=' είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ πιο ελαφριά, καμία σχέση!!!

Αν πάντως θες να δεις τι έχουν και τι όχι, ψάχνοντας λίγο στο συνοδευτικό τους 'documentation' (?!) θα βρεις τα πάντα.

{mipos mporw na mpw apo allo pc se pc me tinyXP me remote desktop?}

Ναι, γιατί να μη μπορείς; Αν κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις (και έχεις δυνατά pc ή αρκετή υπομονή) όλα γίνονται.Αν δεν το έχουν (που δεν το έχουν νομίζω) αρκεί να το εγκαταστήσεις εσύ από πάνω, αφού κυκλοφορεί και stand alone.

PS: katevasa ena vista version apo ekei p katevasa kai to XP rev 03!!!!!!!!twra ec ti mou les... :P

Ναι, νομίζω ξέρω για ποιες εκδόσεις μιλάς. Για την πρώτη unreleased (και καλά) έκδοση των Vista και για τα XP 'SP3', όπου SP3 = SP2 + last updates hotfixes, σωστά; Δεν έχω βρει όμως ακόμα το χρόνο να τις δοκιμάσω! Πάντα έτσι γίνεται! Έχω χρόνο να τις βρω, αλλά όχι για να τις χρησιμοποιήσω! :razz: Με αφορμή όμως όλο αυτό το ξεσκόνισμα, θα τους ρίξω μια ματιά...

...κάπου, κάπως, κάποτε! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Οι φωτογραφίες που έχω βάλει σε αυτό το topic αφορούν μόνο το project του PentiumS (κατεβαστήρι). Σε αυτές εμφανίζεται μόνο η Freezer64 (που είναι για 64μπιτο AMD κανονικά). Δεν έχω υδρόψυξη στον PentiumS. Ωστόσο' date=' ανέφερα ότι την έβγαλα από μηχάνημα που φορούσε έναν AMD Athlon XP και την είχα περάσει πάλι με παρόμοιο τρόπο. Ίσως, γι' αυτό να μπερδεύτηκες, [b']γιατί λίγο παρακάτω λέω ότι αυτό το PC τώρα (εννοώντας τον Athlon XP) έχει υδρόψυξη[/b]. Επιφυλλάσομαι μάλιστα κάποια στιγμή να ανεβάσω φωτογραφίες και αυτού, που μάλιστα είναι πολύ πιο αξιόλογος από αυτή την άποψη. ( Αυτό θα γίνει στο ανάλογο section του insomnia φυσικά, δηλαδή κάπου >εδώ< ( #389 ) ). Το ίδιο θα κάνω και για αυτό το PC από το οποίο σας γράφω τώρα, έναν Pentium4 που επίσης έχει φάει τα τρελά μονταρίσματα!

 

Ελπίζω τώρα να μη σας μπέρδεψα περισσότερο! :oops:

Eυχομαι να υπαρχουν και αλλα τοσο"χαλια"topic με τοσο "μπερδεμενες"απαντησεις..:wink:

Μπραβο κ απο μενα CyberWalker!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα μαν καταπληκτικη δουλεια!εχω και εγω το ιδιο soyo και εναν cyrix 120mhz επισης εχω και 32mb edo ram να σου πω μπορω παραληλα να εχω ενα ντιμακι sd ram και τις edo μαζι?

εδω καποια απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα μαν καταπληκτικη δουλεια!εχω και εγω το ιδιο soyo και εναν cyrix 120mhz επισης εχω και 32mb edo ram να σου πω μπορω παραληλα να εχω ενα ντιμακι sd ram και τις edo μαζι?

Αν έχεις το ίδιο mobo με το δικό μου, τότε ΝΟΜΙΖΩ πως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skeftomai na kanw to idio gia enan P233mmx/64MB

 

exw mia linux suse 6.1 agorasmeni prin xroooonia. aksizei na to valw mia pou to xw etoimo se cd klp h na katevasw allh neoteri dianomi? (px. themata asfaleias klp)

thimame to mixanima to sikone ok apla den eixa xrono tote na asxolithw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναιιι πφ ξενερωσα ;P ε 8α στησω εναν print server τοτε ;P

Λοιπόν, άσε με να το ψάξω λίγο ακόμα. Ενδεχομένως να παίρνει μια 'SDRAM' σε εκείνο το BANK πάνω πάνω. Αυτό ήταν ήδη τοποθετημένο (αν θυμάμαι καλά) και πρέπει να τσεκάρω τι σόι bank ήταν εκείνη την εποχή. Πρέπει δηλαδή να δω αριθμό pins και να εξασφαλίσω ότι το manual που έχω στα χέρια μου (από internet φυσικά) αναφέρεται με σαφήνεια στο συγκκριμένο μοντέλο και όχι σε μια σειρά της Soyo. Θα το τσεκάρω και θα σου πω αύριο με μεγαλύτερη σιγουριά! :)

 

Edit : Λοιπόν, το έψαξα και διαπίστωσα ότι στην ερώτησή σου όπως την διατύπωσες η απάντηση είναι : ΝΑΙ!

* Supports Fast-Page Mode, EDO, and Synchronus DRAM both symmetrical & asymmetrical addressing

* Supports 8MB, 16MB, and 32MB Unbuffered DIMM memory.

 

Αυτά λέει εισαγωγικά στη μέση της σελίδες 5 απο 37 του pdf που σου δίνω >εδώ<

Εν συνεχεία, στις σελίδας 14,15 απο 37 (αγνόησε την αρίθμηση των σελίδων και κοίτα του viewer) δείχνει το "Memory Configuration"

Εγώ προσωπικά από τους διαθέσιμους τότε συνδυασμούς που είχα στα χέρια μου κατέληξα να αξιοποιήσω και τα 2 ζευγάρια των BANKS αλλά και τη μία Dimm Slot.Σε αυτήν μάλιστα έχω ένα από τα dimmάκια SDRAM για τα οποία με ρώτησες. Έχει 168pin και μάλλον τρέχει στα 66MHz (λόγω BUS), παρόλο που η mobo υποστηρίζει και 100 και 133 MHz.

 

Το κορυφαίο είναι αυτό που λέει εδώ : The mainboard supports from 4 to 128Mbytes with no other restrictions on memory configuration. Άρα αν έχεις ένα 168pin dimm των 128MB (στα 133MHz το πολύ) καθάρισες! :-D

 

Αν βάλεις το dimmάκι ΠΡΟΣΕΞΕ την τάση της mobo (3.3 / 5V). Αυτό το καθορίζουν τα JP37 & JP38. Αλλά καλύτερα δες τα κι ο ίδιος από το 5VA22.pdf που σου δίνω πιο πάνω.

 

Καλά έκανες που με ρώτησες και με υποψίασες, γιατί μου φαίνεται πως πλέον σήμερα αξίζει τον κόπο να ψάξω για μια μικρή φθηνή αναβάθμιση! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...