Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
kai alli mia erotisoula : ta tinyxp ine live version i theli egkatastasi ipoxreotika???

Όχι, νομίζω δεν έχει τρόπο να τρέξει Live. Είναι ωστόσο unattended = το ξεκινάς, του λες μόνο ΠΟΥ να εγκαταστήσει το λειτουργικό και το αφήνεις να τελειώσει. Όταν πλέον ολοκληρώσει μπορείς να αφιερώσεις 15-20 λεπτά να κάνεις τις παραμετροποιήσεις που τυχόν επιθυμείς ή να εγκαταστήσεις όποια πρόσθετη εφαρμογή θεωρείς απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού τελείωσα με το στήσιμο του software και έκανα όλους τους απαραίτητους ελέγχους, αυτό που ακολούθησε σήμερα ήταν ένα μικρό retouch / modding στο κουτί. Ακολουθούν μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες που τράβηξα και επεξεργάστηκα σήμερα. :)

 

Το συνολικό μέγεθος των εικόνων είναι 156Kb, λογικό ακόμα και για ένα 56άρι μοντεμάκι. (λέμε τώρα!) :mrgreen:

Προσπάθησα να διατηρήσω το μέγεθός τους όσο το δυνατόν μικρότερο για να παραμείνει το browsing στη σελίδα σχετικά ελαφρύ αλλά ταυτόχρονα να διατηρήσω μια καλή αισθητική στο post.

 

IRIS_side.jpg

 

Εδώ βλέπετε το κον-σερβοκούτι, (ένα mini ATX) με μια τεράστια Freezer64 στο κέντρο... (εντάξει, σχεδόν κέντρο!) :razz: Το μαύρο κουτί στα δεξιά της, κολλημένο με σιλικόνη, είναι ένα polypack για την τροφοδοσία ενός αυτοσχέδιου fan controller. Το άλλο μαύρο κουτί πάνω αριστερά, επίσης κολλημένο με σιλικόνη, είναι το κύκλωμα (starter) που οδηγεί δύο μπλε λαμπτήρες. (έτσι, για εφέ!) :razz:

Η μητρική είναι σχετικά καλή και βολική (για την εποχή της) και η διάταξη των υλικών πάνω της με βοήθησε αρκετά. Έχει 1 AGP, 4 PCI και 4 ISA εκ των οποίων η πρώτη (AGP) έχει την VGA card. Πρόκειται για μία S3Trio64V (764 chipset) του 1MB τελικά, με εγκατεστημένα τα 512Kb μόλις! Και εγώ που νόμιζα αρχικά ότι ήταν 2MB!

 

Δείτε και σχετική φώτο παρακάτω! :

 

IRIS_VGA.jpg

 

Τα TinyXP φόρτωσαν από μόνα τους τον driver που αντέχει μέχρι τα 75Mhz στα 16bit χρώμα με ανάλυση 600x800! Πιο πολύ και απ'όσο αντέχει το παλιό CRT που θα οδηγήσει! Και να σκεφτείτε ότι η S3 δεν προβλέπει driver για τα XP για τη δεδομένη κάρτα! Ας είναι καλά οι ανεξάρτητοι προγραμματιστές που δίνουν στο ιντερνετ τον σχετικό οδηγό και μάλιστα freeware! (δεν συμβαίνει πάντα αυτό). Τα συγχαρητήρια και στη Microsoft που τον συμπεριλαμβάνει στα πακέτα της (μαζί με τόοοοοσους τόσους άλλους!)

 

IRIS_Freezer.jpg

 

Παραπάνω φαίνεται η λεπτομέρεια της εφαρμογής της Freezer64 πάνω στον PentiumS! Ακόμα θυμάμαι τις πρώτες μου αντιδράσεις όταν πρωτοεγκατέστησα (πριν δυόμιση χρόνια) αυτήν την ψύκτρα σε έναν AthlonXP Barton 2500+ (πάλι με παντέντα)! Σήμερα πλέον είναι υδρόψυκτος. Η θερμοκρασία τότε είχε πέσει 11 βαθμούς κελσίου και αμέσως κατάλαβα το πόσο συνετή αγορά είχα κάνει! Σήμερα αυτή δεν αξίζει να την πουλήσω και έτσι αποφάσισα να την αξιοποιήσω εδώ! Κάνει άριστη δουλειά, αφού λειτουργεί άριστα ακόμα και fanless. Το ανεμιστηράκι μπήκε απλά για προληπτικούς λόγους. Δηλαδή για τη μέρα που θα αποφασίσω να πάω ταξίδι και να αφήσω το pc ανοιχτό με μια τεράστια λίστα να κατεβάζει... Στην παρόυσα φάση το έχω βάλει στις χαμηλότερες δυνατές στροφές, δηλαδή στη χαμηλότερη δυνατή τάση, λίγη παραπάνω απ' όση χρειάζεται για να υπερπηδά την ίδια του την αδράνεια ώστε να στριφογυρνά. Φυσικά δεν ακούγεται ΚΑΘΟΛΟΥ!

 

ΥΓ : Το CPU είχε αρχικά άλλη ψύκτρα πάνω του (κολλημένη μάλιστα με περίεργο τρόπο, κατευθείαν πάνω στο chipset!!!) την οποία και αφαίρεσα γιατί σφύριζε! Το μέγεθός της ήταν πάρα πολύ μικρό, σαν δίευρω! Η εφαρμογή της Freezer είναι αρκετά στέρεα και σε αυτό βοήθησε η πρότερη εμπειρία μου από την τοποθέτησή της πάνω στον Barton. Το πεπιεσμένο χαρτόνι (γκρι αν διακρίνεται) είναι μια δική μου πατέντα για να ρυθμίζω κατά βούληση τη δύναμη (και την σχετική ελαστικότητα) με την οποία πιέζει το έζασμά της το CPU.

 

IRIS_front.jpg

 

Σε αυτή την εικόνα βλέπετε το απεχθέστατο 'LINE' logo που πολύ σύντομα έχω σκοπό να αντικαταστήσω με αυτό το συμπαθητικούλι μελισσάκι μTorrent. :mrgreen: Απλά περιμένω από το eshop τα μελάνια. Α! Επίσης παρήγγειλα ένα MUSTEK UPS των 56ευρώ. Περιμένω με ανυπομονησία να μετρήσω το πόσα λεπτά θα αντέχει με μια τόση μικρή κατανάλωση! Αύριο θα μετρήσω και πόσο ρεύμα καίει αυτό το pc.

 

Στα αριστερά του λογότυπου διακρίνονται τα δύο ποτενσιόμετρα που κανονίζουν τις στροφές των συνολικά 2 ανεμιστήρων του κουτιού (CPU και PSU). Σε αυτόν του PSU (τροφοδοτικό) έχω ακολουθήσει ακριβώς την ίδια τακτική. Έχω μειώσει τις στροφές στο ελάχιστο δυνατό!

 

Επίσης το κουμπί του Turbo, το έχω αντικαταστήσει και το έχω βάλει να μου αναβοσβήνει το LCD στα αριστερά. Το LCD το έχω ρυθμίσει να δείχνει '133'. Τα MΗz του CPU φυσικά!

 

IRIS_HDD.jpg

 

Επειδή το μόνο πράγμα που θα μπορούσε πλέον να ακούγεται ήταν ο σκληρός, διάλεξα και έβαλα τον πιο αθόρυβο που έχω συναντήσει ποτέ μου (έχω αναφερθεί σχετικά με αυτό σε άλλο topic) και του πρόσθεσα και κάτι 'μαξιλαράκια' που μου περισσεύανε από τον Barton. Στους 3 σκληρούς του τελευταίου έβγαλα αυτό το mod που είχα κάνει (μια αλουμινένια ψύξη που στηρίζονταν σε αυτά τα λαστιχένια μαξιλαράκια) και του έβαλα ένα 12άρι fan πάλι πάνω σε αυτοσχέδιο fan controller. Ο σκληρός δεν ακουγόταν έτσι κι αλλιώς, πόσο μάλλον τώρα! (Δεν ακουμπάει κατω, στα σίδερα, για να μεταφέρει τον ήχο) και ευτυχώς δεν ζεστένεται καθόλου! Ο HDD είναι ο WD800JB (8MB cache) - η παρτίδα made in Thailand (15/03/05) και είναι όλη μαύρη.

 

IRIS_back.jpg

 

Εδώ είναι η πίσω πλευρά του PC, όπου διακρίνονται :

 

:arrow: ο ένας PS2 converter γιατί η έξοδος του πληκτρολογίου ήταν από εκείνες τις αρχαίες, :razz:,

:arrow: μια πρόσθετη σειριακή έξοδος ενός UART (που αν και δεν το περίμενα λειτουργεί ακόμα!),

:arrow: μια τρύπα που διαμόρφωσα για να περάσω τον διακόπτη δύο λαμπτήρων (που επίσης μου περίσσευαν από χάρισμα ενός φίλου) και, το σημαντικότερο,

:arrow: δύο USB έξοδοι που προέκυψαν από το πουθενά, όταν αξιοποίησα τον τότε νεοτερισμό της Soyo (1995) να προβλέπει μια κατάλληλη επέκταση (των μόλις 5 pin)! Σαν αυτή της UART ένα πράμα! Και αυτές δουλεύουν! Αυτό και αν ήταν έκπληξη! [Το USB plate ήταν στα extra μιας MSI μητρικής. Ενδεχομένως αργότερα να βγάλω αυτές τις USB μπροστά. Απλά προς το παρόν προσπάθησα να χρησιμοποιήσω μόνο υλικά που υπήρχαν στο σπίτι κι να μην μπω σε καινούργια περιττά έξοδα]

:arrow: Επίσης διακρίνονται οι έξοδοι της κάρτας ήχου (Creative SBLive 5.1) και η είσοδος της κάρτας δικτύου 10/100 αλλά αυτές έτσι κι αλλιώς δεν παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον.

:arrow: Τέλος διακρίνεται ο PCI serial/parallel controller που όταν το πρωτοεγκαθιστούσα με είχε παιδέψει λίγο στα jumper settings του, (λόγω conflicts με BIOS) τα οποία τελικά βρήκα από το internet.

 

Με το μηχάνημα αυτό είχα πρωτοασχοληθεί πριν 3 χρόνια. Αρχικά είχα δοκιμάσει πάνω του εφαρμογές και παιχνίδια DOS, μετά του εγκατέστησα Win2000, μετά RedHat 6 (που έτρεχε αρκετά καλά, σχεδόν με την ταχύτητα που έτρεχαν και τα Win2000) και μετά... τον παράτησα και ανά διαστήματα πειραματιζόμουν με την παράλληλή θύρα του και με προγράμματα για mail και file serving.

 

Ξέχασα να σας πω πως το κουτί, το τροφοδοτικό, τη mobo, το CPU και μέρος της μνήμης (τα 16MB από τα 64MB) τα βρήκα από φίλο που του τα έδωσε η σπιτονοικοκυρά του όταν μια μέρα ένας γείτονάς του φοιτητής άφησε το διαμέρισμα (και μαζί με αυτό και τα σκουπίδια του!). Ευτυχώς το κράτησε η σπιτονοικοκυρά και του το παρέδωσε άθικτο. Εν συνεχεία μου το έδωσε το παλικάρι (να'ναι καλά!) και τελικά αξιοποιήθηκε! :!: Credits to Giannis2001 :!: :)

 

IRIS_EDO.jpg

 

Παραπάνω βλέπετε τα 5 chips που αποτελούν την EDO RAM, το πιο ακριβό κομμάτι όλου του υπολογιστή! Μαντέψτε πόσο πλήρωσα για 32 MB από αυτήν! 40ευρώ! (τα υπόλοιπα τα βρήκα από κάτι άλλες παλιές μητρικές που είχα μαζέψει πριν πολύ καιρό από τα σκουπίδια του μηχανογραφικού της σχολής! Σήμερα πλέον οι σχολές δεν πετάνε τα παλιά τους μηχανήματα αλλά τα κάνουν δωρεές σε σχολεία και οργανισμούς.)

 

IRIS_LM317.jpg IRIS_glow.jpg

 

Στις παραπάνω δύο εικόνες έχω φωτογραφίσει μέρος του αυτοσχέδιου controller των ανεμιστήρων, και συγκεκριμένα το σημαντικότερο κομμάτι του, τα 2 ολοκληρωμένα LM317 πάνω σε μια ψύκτρα κολλημένη με σιλικόνη (όχι θερμοαγώγιμη, απλά θερμική) στην πάνω πλευρά του PSU. Αυτό έγινε για να μονώνονται από το υπόλοιπο σώμα του PC ώστε να μην έχουν κοινές τάσεις το πρόσθετο polypack με το PC παλμοτροφοδοτικό. Η δεύτερη εικόνα δείχνει πως φαίνεται η ψύκτρα στο σκοτάδι με αναμμένους τους λαμπτήρες. Δεν είναι UV, απλά μπλε είναι. Το κουτί από πάνω είναι βαμμένο μαύρο και κομμένο με τρόπο ώστε να ξεπροβάλλει η ψύκτρα και δίπλα του οι χαραμμάδες ψύξης του τροφοδοτικού.

 

IRIS_LCD.jpg

 

Η τελευταία εικόνα είναι απλά μια κοντινή λήψη του LCD. Συνήθως το έχω σβηστό (όπως και την CRT εννοείται, όπως και τους μπλε λαμπτήρες) μιας και το προτιμώ κάπως πιο διακριτικό όταν κοιμάμαι. (1,5 μέτρο από το ράφι της βιβλιοθήκης μου το 'κρέμασα!') :twisted: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pou ine oi fwto oeo?

 

edit: ok kalws... ipame fimizomai gia tin ipomoni mou...

 

Δεν φταις εσύ! Άργησα κι εγώ μερικά δευτερόλεπτα γιατί κόλλησα στην τηλεόραση που έδειχνε την ΤΑΜΤΑ να τραγουδά (!) :mrgreen:

 

Ακόμα εκκρεμούν :

 

:arrow: Υπολογισμός των συνολικών εξόδων.

(Θα είναι αρκετά φαντάζομαι παρόλο που στήθηκε από spare κομμάτια που βρήκα ή μου περισσέψανε)

 

:arrow: Να μετρήσω την κατανάλωση του PC.

 

:arrow: Αναζήτηση για script που να με ενημερώνει (μέσω email ή μέσω HTML publishing) τη θερμοκρασία του σκληρού και το STATUS του downloading. Αυτό θα χρειαστεί πολύ ψάξιμο!!!

 

:arrow: Οι ρυθμίσεις του UPS (ανάλογα με τη συνδεσιμότητα της USB και τις επιλογές που μου δίνονται)

 

:arrow: Η προσθήκη του λογότυπου και ενδεχομένως το κόψιμο του πλαινού παραθύρου σε σχήμα της φράσης που έχω τώρα ζωγραφισμένη πάνω του. (Γράφει IRISNET με μια ιδιαίτερα περίεργη προσωπική γραμματοσειρά!) :razz:

Πιστεύω ότι αν το κόψω και μεταφέρω τον ένα λαμπτήρα στην ανάλογη θέση' date=' το εφέ του μπλε χρώματος που θα ξεπηδάει μέσα από τις γρύλιες θα είναι πολύ εντυπωσιακό, ειδικά το βράδυ! Προς το παρόν πάντως δε θα φτιάξω κάτι γιατί στη θέση που έχω το pc η πλευρά προς κόψιμο κρύβεται!

 

:arrow: Το πολυαναμενόμενο WebUI του μTorrent.

 

:arrow: [b']Ένα ακόμη πράγμα που σκέφτομαι να κάνω με αυτό το pc, είναι να του βάλω σε ένα δεύτερο ίδιο σκληρό ΟΛΑ μου τα freeware προγράμματα ώστε να έχουμε όλοι πρόσβαση σε αυτόν και να κατεβάζουμε κατά βούληση![/b] Θα μπορώ επίσης να βάζω επάνω του ότι θέλω να μοιραστώ με φίλους και απλά θα τους δίνω έναν κωδικό και θα μπαίνουν! Ωραία πράματα! :mrgreen: !!! Επίσης θα ήθελα να διατηρώ σε αυτόν όλα μου τα 'have to do' και τα καθημερινά notes (ώστε να έχω ένα κοινό reference όποιο από τα άλλα δύο pc του δικτύου και αν ανοίγω), καθώς και να διατηρώ backups διάφορων φακέλων των άλλων δύο pc που θα ανανεώνονται με κάποια sychronization τεχνική ή script που ακόμα ΔΕΝ έχω ανακαλύψει!

 

Είναι γεγονός πως ένα linuxάκι θα βοηθούσε πολύ σε όλα αυτά! Άντε τώρα να βρω freeware υλικό ή να ξεκινήσω να γράφω κώδικα!!! :o

 

Αν πάντως κάποιος έχει καμιά καλή ιδέα, σε κάτι από τα παραπανω, please ας βοηθήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:arrow: Οι ρυθμίσεις του UPS (ανάλογα με τη συνδεσιμότητα της USB και τις επιλογές που μου δίνονται)

 

Για το UPS (αν το υποστηρίζει βέβαια) προτείνω την σύνδεση του με το πισί σειριακά...

 

Πολύ λιγότερα προβλήματα από το usb και ποιό σίγουρο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι προτεινω καθολου συνδεση και θα εισαι αρχοντας. Δε χρειαζεται και μονο προβληματα εχω δει οταν τα συνδεουν ειτε σεριακα ειτε USB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαφωνώ με την επιλογή των TinyXP (πέρα από ιδεολογικούς και για πρακτικούς λόγους), θα σου γράψω λύσεις για Linux :P

 

:arrow: Αναζήτηση για script που να με ενημερώνει (μέσω email ή μέσω HTML publishing) τη θερμοκρασία του σκληρού και το STATUS του downloading. Αυτό θα χρειαστεί πολύ ψάξιμο!!!

Θες το hddtemp και καλό είναι να έβαζες και τον smartd (από το πακέτο smartmontools) να παρακολουθεί το S.M.A.R.T. του σκληρού και να σε ενημερώσει με e-mail σε περίπτωση αστοχίας.

 

:arrow: Οι ρυθμίσεις του UPS (ανάλογα με τη συνδεσιμότητα της USB και τις επιλογές που μου δίνονται)

Το NUT θα σου έκανε κατά πάσα πιθανότητα

 

:arrow: Το πολυαναμενόμενο WebUI του μTorrent.

MLDonkey: Κάνει eDonkey' date=' Bittorrent και (πειραματικά) 3-4 p2p δίκτυα ακόμα. Έχει ενσωματωμένο web interface και υπάρχουν και GUI's που τα τρέχεις στο Desktop σου (Win, *NIX ή Mac) και συνδέονται δικτυακά με τον πυρήνα του

 

:arrow: Ένα ακόμη πράγμα που σκέφτομαι να κάνω με αυτό το pc, είναι να του βάλω σε ένα δεύτερο ίδιο σκληρό ΟΛΑ μου τα freeware προγράμματα ώστε να έχουμε όλοι πρόσβαση σε αυτόν και να κατεβάζουμε κατά βούληση! Θα μπορώ επίσης να βάζω επάνω του ότι θέλω να μοιραστώ με φίλους και απλά θα τους δίνω έναν κωδικό και θα μπαίνουν! Ωραία πράματα! :mrgreen: !!!

Με έναν ftpd (π.χ. vsftpd ή glftpd αν δε θες authentication μέσω συτήματος) ή/και μία samba θα ήσουν ΟΚ.

 

Επίσης θα ήθελα να διατηρώ σε αυτόν όλα μου τα 'have to do' και τα καθημερινά notes (ώστε να έχω ένα κοινό reference όποιο από τα άλλα δύο pc του δικτύου και αν ανοίγω), καθώς και να διατηρώ backups διάφορων φακέλων των άλλων δύο pc που θα ανανεώνονται με κάποια sychronization τεχνική ή script που ακόμα ΔΕΝ έχω ανακαλύψει!

smbmount + rsync θα ήταν η λύση σου εδώ ;-) Ένα script δύο γραμμών και μία καταχώρηση στο crontab.

 

Είναι γεγονός πως ένα linuxάκι θα βοηθούσε πολύ σε όλα αυτά! Άντε τώρα να βρω freeware υλικό ή να ξεκινήσω να γράφω κώδικα!!! :o

Ακόμα έχεις τη δυνατότητα να πετάξεις τα TinyXP και να βάλεις ένα Slackware ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα μαν καταπληκτικη δουλεια!εχω και εγω το ιδιο soyo και εναν cyrix 120mhz επισης εχω και 32mb edo ram να σου πω μπορω παραληλα να εχω ενα ντιμακι sd ram και τις edo μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kala milame apistefto topic!

Enas toso mikros ypologistis ekane toso megalo topic!

A re gia afto agapaw tous open source/minded anthrwpous...mporeis na milas oli mera ki oli nyxta..

 

Kali tyxi me to access point/downloader amigo ;-)

 

________________

Slack lover

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poli wraios o cyberwalker... to laptop mou aftin ti stigmi katevazi full apo to crypto mou f200 a4 torrents kai ena arxeiaki apo http full!!! den exei fai kanena kollima apo to prwi kai den kanei katholou thorivo !!! to mesimeraki ton psilopira dipla sto krevati kai den akouga tpt...

 

telika poli kali lisi ta low-end katevastiria...

 

mpravo kai pali mpravo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...