Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω κατεβαστήρι έναν Pentium 133 / 64MB RAM.

 

Η ερώτησή μου είναι πιο λειτουργικό (linux προφανώς) να βάλω;

Εννοώ καμιά από τις light εκδόσεις που κυκλοφορούν.

(Μην αρχίσετε τα SuSE, Redhat, κτλ... χρειάζομαι κάτι που να είναι πανάλαφρο και αν δυνατόν να τρέχει μόνο έναν firefox και έναν torrent client)

 

Είναι αρκετοί οι λόγοι που με οδήγησαν στο να κάνω κατεβαστήρι το συγκεκριμένο κονσερβοκούτι... Πρώτον είναι ΑΘΟΡΥΒΟ, καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα και ζεσταίνει ελάχιστα το περιβάλλον του! Επίσης το κουτί του είναι μικρό και πανάλαφρο... το έχω συνδεδεμένο στο οικιακό δίκτυο.

Σκοπός μου είναι να τρέχει 24/7 και όποτε έχω χρόνο να ανοίγω ένα από τα άλλα pc, να συνδέομαι μαζί του (με samba μάλλον) και να αδειάζω τον (80άρη) σκληρό του στους άλλους... και πάει λέγοντας.

 

Αρχικά είχα βάλει Windows 2000 αλλά, όπως ήταν αναμενόμενο, παρά τις προσπάθειές μου σερνόντουσαν! Από τις "κομμένες" εκδόσεις των XP (πχ από ExPerience) δε μου bootάρει καμία μάλλον επειδή ο loader είναι σε ISOLinux και όχι σε SysLinux...

 

Ακούω προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

endiaferomai ki ego gi afto pou les... gia na doume...

 

ego tora to exo me Windows Me kai idi sernete... Eno exo mesa mono portable apps kai ta aparaitita tuneup kai o&o... thelo na valo ston 40 ari toy mia linux elafria... gia toys idious logous...

 

ps. to kubuntu den tha ine kalo? mpa e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mia psiloasxeti erotisi... ego thelo na kano to idio me ena laptop omos... toy pappou mou........ mporo na sindeso to laptop me to pc? exo bluetooth alla mono ena...

 

me kana kalodiaki? gia na mirazete i sindesi adsl... allios na paro allo ena blutetooth? mporo na kano ena oikiako diktio me dio diaforetika bluetooth adaptors?

 

exi ena i cosmOte me 12 evreous... kseftila...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den tha vrei omos to crypto f200 mou!

Σχεδόν σίγουρα θα δουλέψει με τον driver που θα βρεις εδώ http://accessrunner.sourceforge.net, όμως αν είσαι νέος χρήστης θα σου πάρει μερικές ημέρες για να δεις πως λειτουργούν ορισμένα απαραίτητα πράγματα.

Πιο συγκεκριμένα αυτά είναι α) η διαδικασία configuration και compiling του kernel με τα απαραίτητα components, β) η διαδικασία εγκατάστασης του driver και γ) η διαδικασία πραγματοποίησης κλήσης μέσω του pppd

 

Οι παρακάτω παραπομπές αναφέρονται ακριβώς στα παραπάνω ζητήματα και φυσικά όπου έχεις απορία θα βρεις βοήθεια και στο forum εδώ!

 

ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ:

α) Οδηγίες για το compiling:

http://www.digitalhermit.com/linux/Kernel-Build-HOWTO.html

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=144557

 

β) Οδηγίες για την εγκατάστασή του driver:

http://accessrunner.sourceforge.net/driver.shtml

 

γ) Documentation για το configuration του PPPd, μέσω του οποίου θα συνδεθείς αφού εγκαταστήσεις τον driver:

- PPPD FAQ. Ίσα ίσα 1-2 examples για να καταλάβεις τη λογική χρήσης του pppd

- "man pppd" (ή online εδώ). Όλες οι παράμετροι τις οποίες μπορείς να ορίσεις στο script κλήσης. Λίγες από αυτές είναι απαραίτητες, πολλές όμως προαιρετικές μπορεί να φανούν χρήσιμες σε αρκετές περιπτώσεις.

- PPP howto. Xρήσιμο howto, κυρίως για κάποια θεωρητικά σημεία.

 

Ένα συνοπτικό step-by-step tutorial που καλύπτει τυφλοσούρτη την πλήρη διαδικασία στο slackware θα βρεις εδώ, όμως θα σου πρότεινα να μην βιαστείς να το ακολουθήσεις κατά γράμμα και να το αντιμετωπίσεις περισσότερο σαν παράδειγμα.

 

Τέλος αξίζει να δεις και το DSL Howto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(DSL) Damn Small Linux έχω πάνω αυτή τη στιγμή. Το δοκιμάζω τώρα δύο μέρες και το παραμετροποιώ... Σήμερα δοκίμασα να κατεβάσω και ένα torrent για να δω πως τα πάει ο υποστηριζόμενος client (bit-torrent) αλλά δεν μπορώ να πώ ότι με κατάπληξε!... Χε!

Παώ να δω το PuppyLinux... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσα να κατεβάσω ότι ήθελα... Πρέπει να συμβιβαστώ με τα υποστηριζόμενα applications που έχει ο εκάστοτε 'package manager' του κάθε linux.

 

Στο PuppyLinux δε βρίσκω τον torrent client του (πιθανώς να μην υποστηρίζει)... Αν κάτι μου διαφεύγει πείτε! (πάντως δε θα κάτσω να κάνω compile νέες εφαρμογές για να τις εντάξω στην υποστήριξη της κάθε διανομής... Δεν είναι και ότι πιο εύκολο άλλωστε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σίγουρα θα δουλέψει με τον driver που θα βρεις εδώ http://accessrunner.sourceforge.net' date=' όμως αν είσαι νέος χρήστης θα σου πάρει μερικές ημέρες για να δεις πως λειτουργούν ορισμένα απαραίτητα πράγματα.

Πιο συγκεκριμένα αυτά είναι α) η διαδικασία configuration και compiling του kernel με τα απαραίτητα components, β) η διαδικασία εγκατάστασης του driver και γ) η διαδικασία πραγματοποίησης κλήσης μέσω του pppd

 

Οι παρακάτω παραπομπές αναφέρονται ακριβώς στα παραπάνω ζητήματα και φυσικά όπου έχεις απορία θα βρεις βοήθεια και στο forum εδώ!

 

ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ:

α) Οδηγίες για το compiling:

http://www.digitalhermit.com/linux/Kernel-Build-HOWTO.html

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=144557

 

β) Οδηγίες για την εγκατάστασή του driver:

http://accessrunner.sourceforge.net/driver.shtml

 

γ) Documentation για το configuration του PPPd, μέσω του οποίου θα συνδεθείς αφού εγκαταστήσεις τον driver:

- PPPD FAQ. Ίσα ίσα 1-2 examples για να καταλάβεις τη λογική χρήσης του pppd

- "man pppd" (ή online εδώ). Όλες οι παράμετροι τις οποίες μπορείς να ορίσεις στο script κλήσης. Λίγες από αυτές είναι απαραίτητες, πολλές όμως προαιρετικές μπορεί να φανούν χρήσιμες σε αρκετές περιπτώσεις.

- PPP howto. Xρήσιμο howto, κυρίως για κάποια θεωρητικά σημεία.

 

Ένα συνοπτικό step-by-step tutorial που καλύπτει τυφλοσούρτη την πλήρη διαδικασία στο slackware θα βρεις εδώ, όμως θα σου πρότεινα να μην βιαστείς να το ακολουθήσεις κατά γράμμα και να το αντιμετωπίσεις περισσότερο σαν παράδειγμα.

 

Τέλος αξίζει να δεις και το DSL Howto.

 

thanx tha psaxtw kai vlepoume... :-D

 

pros toparon tha dokimaso to damn small linux...:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps. to kubuntu den tha ine kalo? mpa e?

Μπα' date=' το kubuntu το είχα εγκαταστήσει παλιότερα σε πολύ δυνατότερο μηχάνημα και εκτός του ότι δεν μου άρεσε από άποψη λειτουργικότητας, ήταν και αρκετά απαιτητικό σε πόρους... Ενδεχομένως να ήθελε αρκετή παραμετροποίηση που ποτέ δεν έκανα...

 

Βάλε Windows 3.1:lol:

Μην το γελάς καθόλου! Τα έχω τα 3.1 σε δισκέττες! (και φυσικά δουλεύουν ακόμα!)

Αν βρω τρόπο να αναγνωρίσουν τον router (σιγά μη τα καταφέρω!) και να τρέχω με ασφάλεια κάποιον torrent client πάνω τους, γιατί όχι!

 

Slackware! Η πιο λιτή διανομή

Ναι, ίσως να είναι λιτή. Ωστόσο ΔΕΝ βρίσκω τα System Requirements και ποια έκδοση να χρησιμοποιήσω παρά μόνο για την ZipSlack που αρκεί ένας 386 και 16ΜΒ RAM!!! Πάντως η νέες εκδόσεις Slackware δε νομίζω να τρέχουν στον Pentium... Η Zipslack ίσως να τρέχει, αλλά έχει torrent client; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η νέες εκδόσεις Slackware δε νομίζω να τρέχουν στον Pentium.

Μην ανησυχείς, για τη δουλειά που το θέλεις είναι εντάξει. Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου αποκλειστικά από command shell: και bittorrent clients υπάρχουν, και download managers, και web browsers, μέχρι και support για mouse. Και X11 να θέλεις, με κάποιον ελαφρύ window manager όπως ο fluxbox, θα τραβάει κάπως, όμως μην περιμένεις αντίστοιχη αποκρισιμότητα.

 

Γενικά σε ότι αφορά τις απαιτήσεις του Linux αυτές είναι συγκεκριμένες και πολύ χαμηλές, απλά τυχαίνει κάποιες διανομές να θέλουν να περιλαμβάνουν ως αναπόσπαστο κομμάτι τους μη απαραίτητο software (όπως βαρβάτο γραφικό περιβάλλον, mailservers, daemons για αυτόματη ανίχνευση hardware, printing system, κλπ) και ως εκ τούτου οι απαιτήσεις τους ξεφεύγουν. Το slackware και άλλες διανομές επιλέγουν να μην εγκαθιστούν/τρέχουν υποχρεωτικά τίποτα μη απαραίτητο για ένα λειτουργικό σύστημα Linux, οπότε οι απαιτήσεις τους είναι ελάχιστες και δε μπορούν να διαφέρουν ουσιαστικά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...