Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ


omen34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα όταν πάω να εγκαταστήσω(σε σύστημα με εγκατεστημένα Windows XP)

ή Suse ή Ubuntu στο τέλος της εγκατάστασης όταν κάνω boot για να μπεί από τον σκληρό βγάζει Error 17 χωρίς να βγάλει ούτε Bootloader ούτε τίποτα.

Τι στο διάολο φταίει ; Έχω απογοητευτεί.

Δοκίμασα FIXMBR KAI FIXBOOT για να μπορέσω να ξαναμπώ στα Windows

αλλά δεν έγινε τίποτα.

Βαρέθηκα να κάνω Format συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aπ οτι βλεπω στον γοογλη περιεργο προβλημα και το χουν αρκετοι.

http://www.ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1669.html

Μαλλον θα χεις αρκετο διαβασμα αν δεν εχει κανεις καποια ιδεα απο δω

http://www.linuxforums.org/forum/installation/53148-loading-grub-error-17-need-help-badly.html

 

Το fixboot και το fixmbr τα εκανες στον δισκο με τα windows ετσι?(fixboot c:\)και παλι δεν λειτουργουν?

 

Εdit:

GRUB error 17 is returned if the partition requested exists, but the filesystem type cannot be recognized by GRUB. GRUB doesn't recognize your NTFS partition and is trying to boot it. You need to boot from your Windows CD or recovery disk and reinstall the Windows boot loader to the MBR.

 

I think the Windows command is "fixmbr" without the quotes.

 

Edit2: (πιο αναλυτικα)

Grub is not looking for "ubuntu" but instead it's support files (stage 1.5) which were located on the ubuntu partition.

 

The "grub 1.5" error indicates that grub (stage 1) came up, but was not able to find the necessary support for the filesystems it has been directed to boot. This is a direct result of allowing Ubuntu to install grub in the mbr, and then deleting the Ubuntu partition, including grub's filesystem support and (sadly) the backup of your mbr made when grub was installed.

 

In other words, the grub bootloader needs support files to correctly read and boot the various filesystems in the various selections written in it's menu.lst (or grub.conf) and those support files (stage 1.5) have been deleted.

 

Now you would probably like to delete grub since it's no good to you, so set bios to boot from cd and fire up an XP install disk and do the /fixmbr which will put the xp bootloader back in your mbr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GIO όλα αυτά που προανέφερα γίνονται σε ένα δίσκο SATA 300G.

Ευχαριστώ πολυ πάντως για την πολύτιμη και γρήγορη απάντησή σου.

Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει παρακαλώ.

Αλλιώς δεν θα αξιωθώ να δω LINUX στο PC μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

Για να εγκαταστήσω linux αποσύνδεσα όλους τους άλλους δίσκους και άφησα μόνο αυτόν στον οποίο ήθελα να βάλω linux.

Έπειτα ξανασύνδεσα τους άλλους και είναι όλα comle.

Απλώς πρέπει μετά να φτιάξεις όταν bootάρει να σου λέει ποιό λειτουργικό θέλεις να ξεκινήσεις.

Διαφορετικά όποτε θέλεις να μπείς στα windows θα βγάζεις τον δίσκο με τα linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ sata έχω άλλα ο grub και σε σουσε και σε ubuntu δουλεύει μια χαρά;;;

 

για δοκίμασε να εγκαταστήσεις σε δισκέτα τον grub, ετσι ωστε χωρις δισκέτα να μπαίνει σε windows...

 

κάτι άσχετο, κάνοντας fixmbr δεν μπορούσες να μπεις ουτε στα windows;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...