Προς το περιεχόμενο

[Ubuntu] Πρόβλημα με την αναβάθμιση συστήματος


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2η φορά που σκαλώνει ο update manager

 

την πρώτη ήταν όταν ήθελα να αναβαθμίστω από 5.10 σε 6.06 (α μόλις πριν 3 μέρες βρέθηκε η λύση --- θα τη διμοσιεύσω στο σχετικό θέμα που είχα φτιάξει τότε με αφορμή το πρόβλημα.

 

τώρα μου εμφανίζει ενημέρωση και μου λέει σε ένα παράθυρο

 

Αδυναμία εγκατάστασης όλων των διαθέσιμων ενημερώσεων

 

Μερικές ενημερώσεις απαιτούν την απομάκρυνση επιπρόσθετου λογισμικού. Χρησιμοποιήστε την λειτουργία "Σημείωση όλων των αναβαθμίσεων" από το διαχειριστή πακέτων ή την εντολή "sudo apt-get dist-upgrade" σε ένα τερματικό για να αναβαθμίσετε πλήρως το σύστημα σας.

 

Οι παρακάτω ενημερώσεις θα παρακαμφθουν

checkinstall

 

Πληροφοριακά το checkinstall είναι μια εντολή αντί του ./make και make install για να μπορώ να απεγκαθιστώ προγράμματα που δεν δέχονται το make uninstall. Φτιάχνει από τον κώδικα ένα πακέτο .deb που το εγκαθιστώ με dpkg -i και το απεγκαθιστώ αντίστοιχα.

 

Τι πρέπει να κάνω με την μαλακία που μου εμφανίζει σαν πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos με φόβισε αυτό το dist στη σύνταξη της εντολής. Έτσι αν έχεις όρεξη όμωα απάντησέ μου: το ίδιο δεν είναι να κάνω update από το γραφικό manager και από κονσόλα? Γιατί από κονσόλα πχ δεν τρέχει πρόβλημα?

 

@NoD δε φταίει το linux ρε φίλε. Στους λίγους μήνες που το χρησιμοποιώ μποώ να κάνω ότι έκανα και στα win. Ότι χρειάζομαι δηλαδή. Και δεν πρόκειται να ξαναβάλω ποτέ win όπως φαίνεται. Φταίνε τα 4 μαθήματα που έχω δώσει σε 3 μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos με φόβισε αυτό το dist στη σύνταξη της εντολής. Έτσι αν έχεις όρεξη όμωα απάντησέ μου: το ίδιο δεν είναι να κάνω update από το γραφικό manager και από κονσόλα? Γιατί από κονσόλα πχ δεν τρέχει πρόβλημα?

dist-upgrade' date=' in addition to performing the function of upgrade, also intelligently handles changing dependencies with new versions of packages; apt-get has a "smart" conflict resolution system, and it will attempt to upgrade the most important packages at the expense of less important ones if necessary.

[/quote']

Το dist-upgrade είναι ακριβώς ένα distribution upgrade. Όταν δηλαδή αναβαθμίζεις από το ένα stable στο επόμενο, τότε πρέπει να κάνεις dist-upgrade για να μπορέσει να χειριστεί τις αλλαγμένες εξαρτήσεις και τα πακέτα. Ου φοβού, στη χειρότερη να σου αφαιρέσει το checkinstall. Όσο για την κονσόλα, το apt-get είναι πιο χαμηλού επιπέδου από το synaptic και ως εκ τούτου έχει περισσότερη λειτουργικότητα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θα σου προτεινα το παρακατω, που το λενε και 29 νοματεοι.....

 

Μην κανεις αναβαθμιση απο την παλια στην νεα εκδοση του λειτουργικου

ποτε. Οτι και αν σου λενε, οτι και αν ακους!!

Ειναι πολυ απλο κ γρηγορο να εχεις μια κατατμηση με τα αρχεια σου

και να κανεις ενα, σφαιρα πλεον, install φρεσκο κ δροσερο της νεας εκδοσης.

 

Θα εχεις παντα το κεφαλι σου ησυχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos δηλαδή αυτό θα διαρκέσει όσο η αναβάθμιση από το 5.10 στο 6.06? Είναι δηλαδή νέα έκδοση της διανομής? Ή απλά μερικές εφαρμογές? Στο λέω γιατί μου έχει ανάψει το εικονίδιο που δείχνει πως υπάρχουν ενημερώσεις. Αυτές είναι το libtag1c2a και το libtagc0 (taglib audio meta-data libs)

 

@geaokok καφρίλα... εν μέσω εξαταστικής? Πάντως την προηγούμενη φορά αυτό είχα κάνει γιατί τότε δεν υπήρχε η λύση του προβλήματος που είχα αντιμετωπίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την κονσόλα, το apt-get είναι πιο χαμηλού επιπέδου από το synaptic και ως εκ τούτου έχει περισσότερη λειτουργικότητα ;-)

Και ανάμεσα στο apt-get και το aptitude, ποιο να προτιμάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to aptitude νομιζω κραταει παραπανω πληροφοριες σχετικα με τι βαζει κατα

το install και τα πεταει ολα αν το κανεις uninstall.(πχ libraries).

 

To apt-get θα αφησει πραγματακια. Παντως μην νομιζεις οτι μιλαμε για

κατι που επιβραδυνει το συστημα ή πιανει χωρο.

 

Εγω χρησιμοποιω apt-get. Δεν νομιζω οτι πρεπει να σε απασχολει ιδιαιτερα παντως.

 

Οτι, μα οτι και αν κανεις, μην ξεχνας!!! Μην τα ανακατευεις ποτε. Ή το ενα ή το αλλο, αλλιως εχε προχειρα cd για format.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! :)

 

Από το λίγο που έψαξα, κάτι τέτοιο είχα καταλάβει, αλλά με παραξενεύει που το το aptitude δεν είναι πιο διαδεδομένο, αν είναι αλήθεια ότι κάνει πιο καθαρή δουλειά.

 

Για το ανακάτεμα, εννοείς να μην ανακατεύουμε το apt-get με το aptitude ή και να μην ανακατεύουμε το ένα ή το άλλο με το Synaptic?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

synaptic==apt-get.

To aptitude να μην ανακατευεις με αυτα.

Οντως δεν ειναι διαδεδομενο οσο το αλλο.Μεινε με τα γνωστα κ σιγουρα.Εξαλλου οπως σου ειπα, δεν νομιζω να κερδισεις κατι ουσιαστικο με το aptitude.

 

Παρεπιπτοντως, Ubuntu τρεχεις? Αν ναι, ριξε μια ματια στην υπογραφη μου. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, το ξεχνάω το aptitude για την ώρα.

 

Ναι, Ουμπούντου τρέχω, αλλά δεν τρέχω -- εξερευνώ μόνο -- και δεν μου αρέσει τίποτα -- θέλω κάτι με την ελαφράδα του Xfce και τη λειτουργικότητα του KDE και να είναι και για άσχετους. :P

 

Τα βιντεάκια ωραία φαίνονται -- θα τα δω από Win -- δεν έχω ήχο στο φλας και βαριέμαι να ασχολούμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θα σου προτεινα το παρακατω' date=' που το λενε και 29 νοματεοι.....

 

Μην κανεις αναβαθμιση απο την παλια στην νεα εκδοση του λειτουργικου

ποτε. Οτι και αν σου λενε, οτι και αν ακους!!

Ειναι πολυ απλο κ γρηγορο να εχεις μια κατατμηση με τα αρχεια σου

και να κανεις ενα, σφαιρα πλεον, install φρεσκο κ δροσερο της νεας εκδοσης.

 

Θα εχεις παντα το κεφαλι σου ησυχο....[/quote']

 

Προσωπικά έκανα αναβάθμιση από το 5.10 στο 6.06 χωρίς κανένα πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ένα από τα «ατού» του Debian (και επομένως και του ubuntu), είναι ότι το apt επιτρέπει την απρόσκοπτη αναβάθμιση από μια έκδοση της διανομής στην επόμενη. Αν κάνεις το dist-upgrade σωστά, και ελέγξεις τα configuration files, τότε λογικά δεν πρέπει να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Τώρα, αν σπάει ο X.Org, αυτό είναι πρόβλημα του πακέτου και όχι της αναβάθμισης :-P

 

Ειναι πολυ απλο κ γρηγορο να εχεις μια κατατμηση με τα αρχεια σου και να κανεις ενα' date=' σφαιρα πλεον, install φρεσκο κ δροσερο της νεας εκδοσης.

[/quote']

Αυτή η μέθοδος είναι a la windows ;-). Αν έχεις κάνει έστω και 5 αλλαγές στο etc, τότε αυτές θα χαθούν στο νέο install και θα πρέπει να ξαναρυθμίζεις το σύστημα απ' την αρχή. Ενώ με ένα live upgrade, οι ρυθμίσεις που θα πρέπει να κάνεις θα είναι πολύ λιγότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...