Προς το περιεχόμενο

Linmodem Winmodem ΜπερδεψαΤαΜπουτιαΜουModem


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν ακολουθησα τις οδηγίες ....αλλα κολλάει στο

 

First insert an ALSA modem driver.

# modprobe low_level_driver

among low_level_ drivers listed below

# slmodemd --alsa -c YOUR_COUNTRY hw:1

If using a CD boot, instead:

# ./slmodemd --alsa -c YOUR_COUNTRY hw:1

 

εδώ τα παντα τελειωνουν.....

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

loipon......akoyste ti akribws ekana simera..

 

απεγκατετησα στο slmodemd

και προσπαθησα (τα κετάφερα?? δεν ξέρω ) να περάσω το καινουργιο

Αρχιζουμε....

 

 

untar to slmodemd-2.9.11_20051009_gcc4.tar.gz

βγαινει φάκελος SLMODEMD.gcc4

 

#cd SLMODEMD.gcc4

# su - root

# chmod a+x slmodemd

# cp slmodemd /usr/sbin (Mepis=skato UBuntu based= Dedian based άρα οχι σκετο bin)

# find /usr -name slmodemd

βγάζει κανονικά το αρχείο, άρα εγκατασταθηκε???)

# modprobe snd-atiixp-modem

(οκ no problem)

# slmodemd --alsa -c GREECE (kai ΟΧΙ slmodemd --country=GR, GREECE και ΟΧΙ GR, το οποίο είναι λάθος)

(ton poylo den mporei na βρει τη συσκευή)

#killall slmodemd

# slmodemd --alsa -c GREECE

(απαντα ότι δημιούργησε μοντεμ....κτλ δε θυμαμαι τώρα ακριβώς)

Πατώ ctrl+C --> bgainei

#slmodemd --alsa modem:1

(bgazei ta idia me apopanw to αφήνω ανοικτό)

πάω σε kppp querry to modem...apanta kanonika, akoma kai h xwra exei allaxei se GREECE, pataw connect ...ton POULO ta idia akribws)

kleinw bgainw apo console. kanw restart

kppp--> querry modem..... --> san na min allaxe tipota country pali usa....

 

TI STO DIALO KANW LATHOS gaiti kati kapoia mamakia tha kanw den exigitai alliws

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kaneis bre paidia?

 

trito trollarisma einai ayto kai den kanw allo .... an de broume ti lysi (an yparxei tetoia diladi) paw gia format...... dystyxvs gia ena mina akomi de tha exw adsl opote bye bye mepis.........(xanakilw sta windows mamwto estw kai proskaira)

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wvdial??? δεν το ξέρω... θα το ψάξω. το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να τα κατεβάζω σε windows μετά να περνάω σε Mepis και να κάνω εγκατάσταση.

βέβαια δε νομίζω να οφείλεται στη application αλλά σε κάτι που κάνω λάθος στο σετσρισμα.....

από πάνω γράφω τι ακριβώς έκανα την τελευταία φορά. Δεν μπορεί κανείσ να κάνει σχόλιο επ αυτού? έκανα κάτι λάθος??? μηπως πρέπει να κανω κάτι διαφορετικό??? κανενα howto??? kati re paidia!!!! όχι άλλο κάρβουνο μωρε!!!!! (όπα λάθος το πήρα!! :-))

 

Hasodikis......νευρασθενής (αργει και αυτη η telas τη adsl σύνδεση μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε, μας τελείωσαν οι ιδέες! αυτό είναι το κακό με το linux, άμα κάτι μουλαρώσει... υπομονή, βάλε την adsl και θα δοκιμάσουμε κ με άλλα προγράμματα, προς το παρόν δε βλέπω κάτι καλύτερο. μόλις τη βάλεις, δοκιμάζεις κ κανα 2 προγραματάκια κ βλέπουμε...

 

στον δικό μου τον φορητό δεν αναγνωρίζεται καν το μόντεμ, αλλά δεν κάθησα να χάσω εργατοώρες για να το στήσω ακόμα (λίγο το καλοκαίρι, λίγο τεμπέλιασα) γιατί όπου πάω έχει σύνδεση με το δίκτυο μέσω άλλου υπολογιστή...

 

α, πήγαινε σε καναν φίλο σου με adsl κ δοκίμασε κανα 2 πραγματάκια από αυτά που είπαμε... μην κατεβάζεις με win κ μετά εγκαθιστάς με linux, 7/10 φορές δε μου δούλεψαν πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k_antoni με έχει πιάσει μια απογοήτευση........ αστα να πανε.....

και πάνω που έχω κατασταλάξει σε μια διανομή και λέω να την κρατήσω για παντα...όλο κάτι τετόια κωλοπροβλήματα εμφανίζονται και δεν μπορώ να βγάλω τα μαμημενα τα windows...........

 

είναι η πρώτη φορά πάντως που μια διανομή μο νγάζει μόνο 6 -7 major issues.

τα προβλήματα που έχω τώρα με σειρά προτεραιότητας είναι :

1) ΜΟΝΤΕΜ ΜΟΝΤΕΜ ΜΟΝΤΕΜ

2)wlan αλλά δε νομιζω να αντιμετωπίσω προβλημα....το βλέπει ήδη κανονικά πλά δεν έχω δοκιμάσει να συνδεθώ πουθενα....

3) να ρθυμίσω σωστά το kpowersave ώστε να ξεκινάσει ΠΑΝΤΑ σε powersave mode

4)να κάνω το Μepis να βλέπει τα αρχεια με ελληνικούς τίτλους σε ntfs δίσκους (εξωτερικούς ή Windows) ..... αυτό είναι παλούκι και δεν ξέρω γιατί μου το βγάζει μόνο στο Mepis. sto UBUNTU_KUBUNTU_XUBUNTU δεν έχω προβλημα.

 

 

βασικά αυτα είναι τα κυριότερα..........

ααα και μην ξεχάσω

ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ το μαμημενο ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ....

 

αντε βρε παιδια ..καμμια προταση....... εχω φαει απιστευτες ώρες ........

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανότατα στο wlan να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα. πως λειτούργησε το μόντεμ με ubuntu? είχα κ εγώ mepis, άλλα το ubuntu μου άρεσε περισσότερο λόγω φιλοσοφίας.

 

κ εγώ δεν είμαι αποκλειστικά linux. το κινητό μου συγχρονισμό, τις μετατροπές από divx σε dvd κ κανα 2-3 εργασίες ακόμα τις κάνω με τα παράθυρα

 

μη χάνεις εργατοώρες, περίμενε να πάρεις την adsl κ το ξαναβλέπεις... κ εγώ δε μπορούσαν (κ δε μπορώ) να λειτουργήσω το σκάνερ μου με linux, το παίδεψα πολλές εβδομάδες, αλλά τελικά το παράτησα... ο χρόνος είναι πολύτιμος.

 

για τον ίδιο λόγω δεν ασχολήθημα με το f200... πήγα κ τσίμπησα wifi modem/router (έτσι κ αλλιώς θα το παιρνα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto ubuntu to modem δεν αναγνωρίζεται καθόλου...σαν να μην υπάρχει

το έβαλα χθές...και το πρωί έβαλα Kubuntu.... και τα δύο τζίφος. ούτε τη wireless έβλεπαν ούτε το μοντεμ. οι δυνατότητές του στην αναγνώριση συσκευών είναι ένα από τα στοιχεία που λατρέυω στο Mepis βέβαια και η πρωτοπορία του σε πολλά ζητήματα............. αλλά να που με βρήκε αυτό το χαζοπρόβλημα....και μου έχει σπάσει τα νεύρα.......

έχω βλέπεις πει ότι δε θα τα παρατήσω αυτή τη φορά με τίποτα. με τα παράθυρα πλέον δεν κάνω τίποτα, lol εκτός φυσικά από ό,τι έχει να κάνει με ιντερνετ.....δηλαδή σχεδόν τα πάντα......:-(

 

εξακολουθώ να ελπίζω στην απάντηση κανενος linuxfreak πλέον μόνο

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me ton xrono pou exeis asxolithei...tha eixes agorasei ena pio symbato modem kai tha epezes kanonika.

 

gnwmh mou.

apo thn allh tha xarw na mathw oti to ekanes kai epekse wste na mathw kai egw (opws kai polloi alloi apo oti fantazomai) kati perissotero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackman.......έχω ήδη πεί ότι ή θα το φτιάξω μέσω mepis linux ή θα το σπασω......;-)

 

ΔΕ ΘΕΛΩ να αγοράσω άλλο μόντεμ, δε μου χρειάζεται....

ΔΕ θΕΛΩ να αλλάξω διανομή, είναι η μόνη που έστω το αναγνωρίζει....έβαλα εν τω μεταξυ Ubuntu, Kubuntu, Debian, Slackware, Mepis 3.4 Mepis 6 (6 φορές εγκατάσταση το Simplymepis 6 αφου 5 φορές εκανα βιδες το σύστημα) FANTASOY ΩΡΕΣ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΔΙΑΝΟΜΕΣ

ΔΕ ΘΕΛΩ να γυρίσω στα windows

ΔΕ ΘΕΛΩ να αισθάνομαι μαμακας....γιατι η μαμακια είναι ότι και δεν κανω σωστά..

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ $^&$$#&*&%*&%*(*^(^(ΜΕΝΟ

(με λένε hasodiki και είμαι καλά)

 

Πάντως έχω κατασταλάξει ότι είναι θέμα οδηγού και πιο συγκεκριμένα παραγωγής ήχου από το μοντεμ)

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!, ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???????

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...