Προς το περιεχόμενο

Linmodem Winmodem ΜπερδεψαΤαΜπουτιαΜουModem


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

hasodiki, επειδή στο λίνουξ δεν υπάρχουν επίσημοι drivers, δεν υπάρχουν επίσημα και οι εντολές που χρειάζεται το μοντεμ, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούνται οι πιο κοινές.

Οπότε, εάν το μόντεμ σου ξεφεύγει λίγο από τα στάνταρντς, όπως και το δικό μου (παρότι εξωτερικό) δεν ανταποκρίνεται σωστά. Εγώ, αυτό που έκανα ήταν να δω από το modem log των windows τις σωστές εντολές και να τις βάλω στο λίνουξ και δούλεψε μια χαρά.

Αυτό που αναφέρω δεν έχει να κάνει με drivers. Αλλά ενδέχεται και το δικό σου πρόβλημα να μην έχει να κάνει με drivers. Οπότε καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ODT: το εκανα... δυστυχώς αποτέλεσμα μηδέν

 

Apoikos: κατι δε μου παει καλα ΄..... κοιτα τι εβγαλε....

 

 

Dimitrios@2[~]$ su

Password:

root@2[Dimitrios]# killall slmodemd

root@2[Dimitrios]# sl modemd --country=GR --alsa modem:0

bash: sl: command not found

root@2[Dimitrios]# slmodemd --country=GR --alsa modem:0

error: mixer setup: Off-hook switch not found for card hw:0

ALSA lib confmisc.c:1107:(snd_func_refer) Unable to find definition 'cards.ATIIX P.pcm.modem.0:CARD=0'

ALSA lib conf.c:3493:(_snd_config_evaluate) function snd_func_refer returned err or: No such file or directory

ALSA lib conf.c:3962:(snd_config_expand) Evaluate error: No such file or directo ry

ALSA lib pcm.c:2102:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM cards.pcm.phoneline:CARD =0,DEV=0

error: alsa setup: cannot open playback device 'modem:0': No such file or direct ory

error: cannot setup device `modem:0'

root@2[Dimitrios]#

 

Doubleh: αν σου είναι έυκολο γίνε λιγο ποιο σαφής ως προσ τη διαδικαδία....

Εννοείς το μοντεμ λογκ απο τη καρτελα του μοντεμ στα windows??? kai κυρίως σε ποιο ακριβως λογ το περναω στο linux???

 

Hasodikis............... :-(

 

Edit: μαμωτο φατσούλες εβγαλε......το copy paste

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχίζω το τρολάρισμα.... βρε παιδια ....255 εμφανίσεις και καμια ιδιεά????

εγω ο κακομοιρης στερεψα και δεν μπορώ να βρω και τίποτα στο νετ.........

 

Hasodikis το νομικό Τroll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τηλέφωνο που καλεί βάλε το κιν σου! έτσι να δούμε εαν καλεί... δεν εξηγείται, από τη στιγμή που αντιδρά σωστά στα windows,το καλώδιο κ η μπρίζα είναι εντάξη, οι οδηγοί είναι σωστοί κ το μόντεμ ανταποκρίνεται στις εντολές Hayes...

 

δεν φαίνεται κανένας να χει καμιά καλύτερη ιδέα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k_antoni.... το πρόβλημα μάλλον εντοπίζεται εκεί το μοντεμ δεν καλεί ...

ενω το log.. δειχνει ΑΤDT8962555555 το μοντεμ δεν κανει κλήση...η γραμμή παραμένει κλειστή..........

 

έχω αρχίσει να τα χανω...... και η χαζομαρα είναι ότι εδώ που είμαι ADSL = εξωτικό φρούτο από τη χιλή.

χρειαζομαι το μοντεμ..... νιωθω σαν χρήστης που ξαναρχισε τα ναρκωτικα (Windows).

 

Βοήθεια ωρέ παιδια.....

 

Hasodikis και είμαι καλα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα αυτό σε wiki για slackware..... μπορεί να δώσει λύση και αν ναι ...πως μπορούμε να το προσαρμόσουμε για Mepis (Ubuntu πλεον based τη μαυρη μοιρα μου *αμω, από τότε που στραφηκε σε Ubuntu ολα μου παν αναποδα)

 

Modem

 

This is a SmartLink modem. If you are using Alsa (alsa-driver) older than 1.0.10, although Alsa's snd-atiixp-modem driver is capable of supporting the SB400, it doesn't know that. So, first thing to do is patch Alsa (alsa-driver).

 

Find this line in alsa-driver-$VERSION/sound/pci/atiixp_modem.c:

 

{ 0x1002, 0x434d, PCI_ANY_ID, PCI_ANY_ID, 0, 0, 0 }, /* SB200 */

 

and below it add the following:

 

{ 0x1002, 0x4378, PCI_ANY_ID, PCI_ANY_ID, 0, 0, 0 }, /* SB400 */

 

(Slamd64) Install the 32bit alsa-lib package from Slackware.

 

(The following is adapted from Alistair Poole's instructions for ATI IXP 150/200/250)

 

The next step is to get hold of slmodemd

 

Untar it, and run 'make SUPPORT_ALSA=1'

 

(Slamd64) You will need to edit the Makefile first - replace all instances of 'gcc' with 'gcc -m32'

 

Put the resulting binary, slmodemd, in /usr/sbin and make sure it is executable (I would also recommend running 'chown root.root' and 'chgrp bin' on slmodemd, and creating a proper Slackware package).

 

Then add the following lines to /etc/rc.d/rc.local:

 

modprobe snd-atiixp-modem # Load manually due to being blacklisted in hotplug

/usr/sbin/slmodemd --alsa modem:1 --country=UK # Change country as need be

ln -sf /dev/ttySL0 /dev/modem # Create a symbolic link to the more widely used /dev/modem

 

εναμενω προτάσεις.......(ρε παιδια κανενα δεν ενδιαφέρει το θέμα??????)

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έκανα....γιατι δεν μπορω να μπω σε δικτυο από linux....

και αφετέρου μου είναι δύσκολο και δισταζω να το κανω κατεβαζοντας απο windows.... και περνοντας μετά σε λινουξ

 

mpore kaneis na boithisei ep aytou?

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hasodikis: Στον πυρήνα 2.6.14 υπάρχει υποστήριξη για το SB400, οπότε στον 2.6.15 που έχεις εσύ το module είναι σωστό. Σου ξαναλέω: δοκίμασε να αναβαθμίσεις τον slmodemd. Τα init strings είναι μια χαρά, το δικό μου winmodem παίζει μια χαρά με τα ίδια. Ο πυρήνας το υποστηρίζει, άρα μας μένει το slmodemd ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoike συμφωνω μαζί σου...... είναι το μόνο που έχει μείνει άλλωστε.... προβαίνω αμέσως με λογική βλέποντας και κάνοντας αφού είναι η πρώτη φορά που θα κανω αναβάθμιση χωρίς apt-get (synaptics)..........

είδωμεν............

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...