Προς το περιεχόμενο

dsl (Damn Small Linux)


Puppet-Master

Προτεινόμενες αναρτήσεις

g1annis, το puppy από φρέσκια εγκατάσταση δεν υποστηρίζει ελληνικά, αλλά στο φόρουμ βρήκα οδηγίες, πως μπορείς να εγκαταστήσεις γαλλικό πληκτρολόγιο.

 

στο προκείμενο: βρες εναν φτηνό δίσκο, ρίξε μέσα το xubuntu 6.06 alternative με xfce πάνω. διαμόρφωσέ το ώστε να μην φορτώνει όλες τι βλακείς κ πιστεύω να είναι εντάξη.

 

το μηχάνημα είναι δυνατό, δεν έχει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το Puppy. Είναι πράγματι ταχύτατο αλλά παραδόξως δεν κατάφερα να συνδεθώ στο internet!!!

 

adsl με eth rooter. Δοκίμασα και /dev/eth0 και /dev/eth1 κλπ.

 

1) Πως μπορώ να δω ποιά eth χρησιμοποιεί?

2) Στις ρυθμίσεις είχε κάπου να βάλω τη διεύθυνση του παρόχου' date=' και έλεγε στο help πως σε ορισμένες εταιρίες είναι απαραίτητο. Στην vivodi ξέρει κανείς αν είναι και αν ναι ποιά είναι αυτή?[/quote']

 

 

to pappy exei merika wizard pou prepei na ta trekseis gia na energopoieiseis to dhcp tou ... ama psakeis ligo to menou tou tha ta vreis !

 

 

 

ego alo thelo na rotiro !!! i dianomi i dsl sto desktop exei pano deksia ena poli eksipno tool pou sou leei cpu usage kai pooa alla pragmata ! mporo na to valo afto kai se ales dianomes??? an nai posss????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πέρασα σε 6 άρι δίσκο το dsl (κανονικά και όχι frugal install) kai αφού έφτιαξα ωραία τα partition και δούλεψε και ο εξωτερικός σκληρός έχω τώρα κάποιες απορίες...

 

Πως μπορώ να παραμετροποιήσω την εκκίνηση ώστε να φορτώνει τον δίσκο με udma και όχι pio και επίσης να απενεργοποιήσω το dhcp και να το δώσω σταθερή ip να ξεκινά αμέσως το δίκτυο (έχω απενεργοποιημένο το dhcp στο δίκτυο μου και δουλεύω μόνο με σταθερές ip)

 

??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο /opt/bootlocal.sh βάζεις κάποια εντολή όπως

>hdparm -d1 -X udma5 /dev/hda

http://www.damnsmalllinux.org/wiki/index.php/DSL_Boot_Process#bootlocal.sh

Όσο για το dhcp επίσης από το wiki:

http://www.damnsmalllinux.org/wiki/index.php/DSLPanel

εκεί που λέει Netcardconfig

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...