Προς το περιεχόμενο

dsl (Damn Small Linux)


Puppet-Master

Προτεινόμενες αναρτήσεις

exw ena palio pc pou den exei skliro disko oute cd-drive.

borw na kanw boot apo flashaki pou tha exei mesa to dsl(damns small linux)

h opia ine mia ekdosh polh mikrh(50mb) pou xwraei se flashaki?

an afto ginete borw na kanw egatastash tou dsl sto idio to flashaki?(mias kai to flashaki ine se fat32)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μπορεις να το βαλεις σε φλασακι μπορεις αλλα νομιζω οτι το DSL πρεπει να

περαστει πρωτα σε σκληρο και μετα σε flash.

Υποθετω ομως πως εχεις και αλλο pc.

Για οδηγιες το site tου dsl νομιζω ειναι πληρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα έναν οδηγό για το πως να τρέξεις το DSLinux από USB flash.

 

Το απογοητευτικό (αλλά λογικό) είναι ότι απαιτεί USB2 θύρα, άρα είναι απαγορευτικό για παλιά μηχανήματα (ακόμα και τα πρώτα Pentium iv).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο?

Γιατί DSLinux και όχι PuppyLinux?

 

1) Όταν το PuppyLinux λέιε ότι φορτώνεται στη μνήμη τι καριβώς σημαίνει αυτό?

2) Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα και ποιά τα μειονεκτήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημαίνει ότι φορτώνει όλο το λειτουργικό στη ram. έτσι σου αποδεσμεύει το cd-dvd-rom. Το πλεονέκτημα είναι ότι είναι ταχύτατο, αφού δε φορτώνει δεδομένα από τι ¨αργές¨ αποθηκευτικές μονάδες, σκληρό δίσκο ή cd!

 

dsl vs Puppy ? το puppy είναι κατ'εμέ πιο ολοκληρωμένο... βασικά κ τα 2 τα τρέχω σε ενα p200Mhz, 128MB Ram κ 5GB σκληρό κ κάνουν τα πάντα!!! να φανταστείς ότι το μηχάνημα κάνει εκκίνηση πιο γρήγορα από το 64bit μου ubuntu κ gnome... δε μπορούμε να τα χουμε όλα!! μεγάλο πρόβλημα όμως: το puppy δεν υποστηρίζει ελληνικά μέχρι πριν από λίγο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

puppet-master......η απάντηση στο ερώτημά σου απαιτεί να μας πεις τι συστημα έχεις.... χωρίς να ξέρουμε τα χαρακτηρηστικά του παλιού σου pc από πλευρας επεξεργαστή και κυρίως Ram, πλήρης απάντηση στο ερώτημά σου είναι αδύνατη. Αμφοτερα τα dsl kai puppy είναι μεν καλές δουλείες για την κατηγορία της minimalistic διανομής αλλά δεν κάνουν για σταθερή εγκατάσταση, όσο και αν υποστηρίζουν κάποιοι το αντίθετο...εκτός και αν ο υπολογιστής αυτός θα είναι ειδικών αποστολών....π.χ. κατεβαστίρη η κάτι άλλο............

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα....ανετα μπορείς να πάρεις ένα cdrom.... sxedon tsampa....... έτσι το μηχανημά σου αν δε θελησεις να παρεις σκληρό μπορεί να κάνει μια χαρά δουλειά με διανομές linux...και όχι μονο minimalistic.................

αν πάλι δεν θες να παρεις ένα cd rom (που δεν καταλαβαίνω γιατί όχι) μπορείς να κάνεις μια χαρά δουλεία με το slax http://www.slax.org αν και σου το λέω από τώρα ότι είναι λίγο σπασιμο να το περασεις σε usb, κάτι τέτοιο γίνεται.

από όλες τις minimal διανομές είναι η καλύτερη και η πιο πλήρης και λέιτουργική με τίμημα το μέγεθος (200ΜΒ)

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pentium 3 sta 733mhz me 128mb ram.

xwris cd-drive k hdd.

uparxei periptwsh na to anastisw h na to vapsw ble kai na to petaksw sth thalassa???

Είναι αρκετά δυνατό μηχάνημα και πιστεύω πως θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή!

Αν είναι να το πετάξεις πες μου να το πάρω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε και το dsl από ότι θυμάμαι...... είναι μια μινιμαλ διανομή απο φιλανδία που συμμετείχε και ενασ έλληνας......austrummi tην έλεγαν νομίζω....... πήγαινε σε κανα distro watch ή καλύτερα στο http://www.linux.org kai bres tin sti katigoria minimalistic.

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτή υποστηρίζει και ελληνικά

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το Puppy. Είναι πράγματι ταχύτατο αλλά παραδόξως δεν κατάφερα να συνδεθώ στο internet!!!

 

adsl με eth rooter. Δοκίμασα και /dev/eth0 και /dev/eth1 κλπ.

 

1) Πως μπορώ να δω ποιά eth χρησιμοποιεί?

2) Στις ρυθμίσεις είχε κάπου να βάλω τη διεύθυνση του παρόχου, και έλεγε στο help πως σε ορισμένες εταιρίες είναι απαραίτητο. Στην vivodi ξέρει κανείς αν είναι και αν ναι ποιά είναι αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...