Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση κινητού σε pc με linux


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα...

Όταν έκανα το configuration του προγράμματος στην αρχή είχε σχετική ρύθμιση αλλά την ξεπέρασα χωρίς να ασχοληθώ μαζί της. Τώρα δε φαίνεται το γραφικό περιβάλλον του προγράμματος να διαθέται δυνατότητα ρύθμισης.

 

Για να μην αφαιρέσω ξανά από την αρχή τη συσκευή και να την ξαναβάλω, ώστε να εκκινήσει από την αρχή το σχετικό wizard, ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να το κάνω από κονσόλα?

 

Ίσως με chmod και chown στο εκτελέσιμο?

 

sudo chmod 777 /usr/bin/kmobiletools?

 

'Η υπάρχει άλλη εντολή για προγράμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! δε χρειάζεται να αλλάξεις τα permissions του εκτελέσιμου. Αν έφταιγε αυτό δε θα έτρεχε καν το πρόγραμμα, αλλά τρέχει.

Πρέπει να αλλάξεις τα permissions ή πιο σωστά το group της συσκευής που δημιουργείται την ώρα που συνδές το κινητό. Δηλαδή το /proc/bus/usb/002/003 για παράδειγμα.

Με lsusb βλέπεις τη συσκευή που σε ενδιαφέρει π.χ Bus 002 Device 003

και ως root με

>
#chgrp users /proc/bus/usb/002/001

έχεις αυτό που θες.

Μόνο που αυτό θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που κάνεις τη σύνδεση με το κινητό.

Αλλιώς πρέπει να εγκαταστήσεις το hotplug αν δεν κάνω λάθος, ώστε να γίνεται αυτόματα. Για δοκίμασε έτσι να μου πεις κι εμένα αν γίνεται, γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ σε συσκευές που είναι στο /proc αλλά μόνο σε /dev

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Να προσθέσω, πως επειδή χρειάστηκα να ανακτήσω τη λίστα των επαφών μου από ένα sony ericsson k310i, κατάφερα να το κάνω με το gnokii.

Δοκίμασα και το kmobiletools, και ενώ αναγνώριζε κανονικά το τηλέφωνο (/dev/ttyACM0) είχα 2 προβλήματα: Αφενώς τα ελληνικά ονόματα της λίστα των επαφών μου δε φαίνονταν (???? χαρακτήρες δηλαδή αντί για ελληνικά) και αφετέρου δεν γινόταν συγχρονισμός με τις επαφές του kde μου. Οπότε με gnokii έκανα το εξής:

>
gnokii --getphonebook ME 1 end -v > mobile-phones.txt
gnokii --getphonebook SM 1 end -v > sim-phones.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
τα ελληνικά ονόματα της λίστα των επαφών μου δε φαίνονταν (???? χαρακτήρες δηλαδή αντί για ελληνικά)

 

Ξέρει κανείς τι encoding χρησιμοποιούν για αποθήκευση ελληνικών ονομάτων σε sim και μνήμη τηλεφώνων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις μεταφορά στοιχείων από/προς Η/Υ, θα μπορούσε να μεσολαβεί αντίστοιχη μετατροπή προς/από ένα εντελώς custom encoding που χρησιμοποιεί το κινητό για την εσωτερική αναπαράσταση. Με σιγουριά, μόνο developer που δουλεύει στον τομέα αυτόν μπορεί να σου απαντήσει.

 

Δες κι αυτό το link σχετικά με SMS encoding, μπορεί να το βρεις χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...