Προς το περιεχόμενο

Περι MacPro


megadancemix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα πληθοι.

Θα ηθελα να ρωτησω εαν στην καινουργια σοδεια της Apple τα MacPro θα μπορουμε να αλλαξουμε επεξεργαστη. Δηλ. τι εννοω.

Να παρω ενα MacPro στα 2.0 Ghz και μετα απο να μπορεσω να τον αλλαξω και να του βαλω τον 3 Ghz για παραδειγμα.

Εαν γινετε αυτο ειναι πολυ καλη ιστορια .

Εχω διαβασει διαφορα αλλα δεν μπορεσα να καταλληξω σε κατι ουσιαστικο.Εαν ξερει καποιος με σιγουρια οτι γινετε κατι τετοιο ας το γραψει .

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα μπορείς.. Αν δεις το αμερικάνικο site αναβαθμίζεται (πριν την παραγγελία) οπότε λογικά θα μπορείς να το αναβαθμίσεις και αργότερα.. Φυσικά πληρώνεται αδρα η αναβάθμιση.. Ειδικά εδω στο Ουράνιο Τόξο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο macmini γίνεται!!! ειδικά στο mac pro στο keynote διαφήμιζαν πόσο εύκολα προσθέτεις δίσκους και ram. Η μητρική μία είναι, θα μπορείς να αλλάξεις...

ειδικά το mac pro δε θα χρειαστεί να το πας στη rainbow, θα μπορείς εύκολα και μόνος σου να το κάνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω τα πληθοι.

Θα ηθελα να ρωτησω εαν στην καινουργια σοδεια της Apple τα MacPro θα μπορουμε να αλλαξουμε επεξεργαστη. Δηλ. τι εννοω.

Να παρω ενα MacPro στα 2.0 Ghz και μετα απο να μπορεσω να τον αλλαξω και να του βαλω τον 3 Ghz για παραδειγμα.

 

Αυτό που λες γίνεται. Φυσικά αν το κάνεις εσύ χάνεις την εγγύηση. Είναι μια διαδικασία που η Apple επιτρέπει μόνο από εξουσιοδοτημένους τεχνικούς της και παρέχει και λεπτομερείς οδηγίες πως να το κάνουν. Για έναν μέσο χρήστη είναι σχετικά εύκολο.

 

Αυτό που δεν ξέρουμε ακόμη αν γίνεται (και έχει το ουσιαστικό ενδιαφέρον για μένα) είναι εαν μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει τους μελλοντικούς τετραπύρηνους "Clovertown" στα υπάρχοντα Mac Pro. Γιατί άσχετα αν είναι 100% συμβατοί, μπορεί η Apple να έχει μπλοκάρει τέτοιου είδους αναβαθμίσεις μέσω του firmware. Στα Mac Mini και iMac δεν το έχει κάνει γιατί ίσως δεν υπήρχε και λόγος να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MACDRIVE: αυτο που λες με τους τετραπυρινους δεν το ειχα σκεφτει αλλα ειναι λιγο μακρυα . Και δεν νομιζω να αφησει αυτο το ενδεχομενο να αλλαζουν ετσι ευκολα οι επεκσεργαστες , χανει και φραγκα .

Τελος παντων . Σε 2 μερες θα εχω το MacPro 2.66 Ghz . Eλπιζω να μην καταντισω οπως με τα παρα8υρα που καθε λιγο και λιγακι θελαμε αναβαθμηση.

 

ουφφφφ....2 και σημερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες λοιπον.

Ειναι αθορυβο , ουτε καν το ακους που δουλευει. Σημερα το πρωι που το ανοιξα πατησα το κουμπι για εκκινηση και παω να βαλω καφε. Και γυρισα παλι πισω για να δω εαν ανοιξε.. γιατι δεν ακουσα καποιο ιδιαιτερο θορυβο :)

Απο ταχυτητες ειναι παρα πολυ καλες. Δεδομενου οτι πριν ειχα το QuadCore 2.5 Ghz , στο MacPro μπορω να πω οτι ειναι αισθητα πιο γρηγορο .

Του εκανα και μια " εσωτερικη εξερευνηση" γιατι ελεγα να του παρω και αλλο 1 g μνημη . Οι δισκοι με μια κινηση μπορεις να τους βγαλεις και να τους αλλαξεις.. Τελεια αισθηση αυτο. Με 2 κινησεις εχεις αλλαξει σκληρο δισκο.

Σε προγραμματα το μονο που μπορω να πω ειναι στο iPhoto οπου στο προυγουμενο ειχα 100 φωτογραφιες ( τις οποιες τις μετεφερα και στο Mac Pro). Μπορω να πω οτι με το που πατησα το iPhoto ανοιξαν ολα ασταπειεα ( thn kseskisa thn leksi) .

Αργοτερα λεω να του πεταξω μεσα ενα DVD για αντιγραφη. Να δω τους χρονους που 8α κανει .

Αυτα για τωρα.

Παντος ειναι εργαλειο τι να λεμε !!!! . Και προβλεπω να μενω με αυτο για πολλα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια!!!

 

Το 2.66 αγόρασες? Με ποία κάρτα γραφικών το πήρες?

 

Εγώ περιμένω σαν τρελός το δικό μου!:mrgreen:

 

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι ο ήχος. Δεν έχω ηχεία με οπτική είσοδο και νομίζω πως θα πρέπει να αγοράσω το DDTS-100 της Creative για να ακούσω 5.1 ήχο. Αλλιώς θα πάω για καινούργια ηχεία.

 

Με τι ηχεία το χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...