Προς το περιεχόμενο

Monitor power off, suspend, standby


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίζω στο Power Control της οθόνης στο Power off να την απενεργοποιεί για παράδειγμα μετά πέντε λεπτά. Όταν περάσουν τα πέντε λεπτά η οθόνη μαυρίζει αλλά το Led λειτουργίας είναι αναμμένο και η οθόνη εξακολουθεί να εκπέμπει τα ίδια ποσά θερμότητας με όταν λειτουργεί κανονικά. Τι πρέπει να κάνω για κλείνει εντελώς. Έχω KDE 3.5.3-1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ δεν ξέρω από Linux' date='αλλά και μετά από αρκετή ώρα είναι το ίδιο ζεστό το πάνω μέρος του monitor?

Περίεργο μου ακούγεται...[/color']

 

Ναι, σαν να μην έχει κλείσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει στο /etc/X11/xorg.conf αρχείο να προσθέσεις την επιλογή

>
   Option         "DPMS"

στο Section "Monitor". Να γίνει δηλαδή κάπως έτσι:

>
Section "Monitor"
   Identifier     "Samsung 795DF"
   HorizSync       30.0 - 85.0
   VertRefresh     50.0 - 160.0
   Option        "DPMS"
EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανα αυτό που πρότεινε ο capthookb η οθόνη έσβησε αλλά δεν ενεργοποιούταν το Screensaver. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι στο αρχείο ~/.kde/share/config/kdesktoprc στον τομέα [screenSaver] πρέπει να προσθέσουμε DPMS-dependent=false.

 

Edit

 

Επίσης όσοι έχουν kde 3.5.5 ίσως έχουν πρόβλημα με το Screensaver. Είναι γνωστό bug και φταίει η βιβλιοθήκη libkdeinit_kdesktop.so. Όσοι δεν μπορούν να κατεβάσουν το kde 3.5.4 (όπως εγώ) μπορούν να δοκιμάσουν να αντικαταστήσουν την βιβλιοθήκη αυτή με την ίδια από το kde 3.5.2 (σε εμένα δούλεψε κανονικά) αφού πρώτα κρατήσουν αντίγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω που ειχα το ιδιο θεμα με το monitor, διορθωθηκε με αυτο που εγραψε ο capthookb αλλα οσον αφορα το screensaver παρ'ολο που υπαρχει η καταχωρηση που λες στο ~/.kde/share/config/kdesktoprc ο screensaver δεν ενεργοποιειται στα 5 λεπτα που εχω βαλει αλλα σβηνει το μονιτορ στα 10.

Εχω KDE 3.5.3 και γενικα ο screensaver δεν ενεργοποιειται ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταχωρηση που λες στο ~/.kde/share/config/kdesktoprc [/b']ο screensaver δεν ενεργοποιειται στα 5 λεπτα που εχω βαλει αλλα σβηνει το μονιτορ στα 10. Εχω KDE 3.5.3 και γενικα ο screensaver δεν ενεργοποιειται ποτε

 

Είναι γνωστό πρόβλημα του KDE 3.5.3. Πρέπει να αλλάξεις το KDE σε 3.5.4 ή να "πειράξεις" την βιβλιοθήκη libkdeinit_kdesktop.so.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...