Προς το περιεχόμενο

Rainbow


nuxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω να μην κανει διακρισεις μεταξυ μηχανηματων με ελληνικο serial number και με ξενο.

 

Αν σου κάνουν κάτι τέτοιο βγες εδώ και κράξε όσο θέλεις και θα είμαι και εγώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με αυτα που διαβαζω για την RAINBOW και την τακτικη τους και για τους macs γενικα , αισθανομαι τυχερος που δεν ειμαι Ελλαδα και δεν εχω αγορασει mac απο εκει. Για την ιστορια. περισυ που ειχα κατεβει Ελλαδα περασα με ενα φιλο απο την Rainbow και ρωτησα για μια μπαταρια για ενα PowerBook που ειχα τοτε. Η τιμη που μου ειπαν ηταν κατα 87 ολοκληρα ευρω παραπανω απο οποιοδηποτε μαγαζι στην Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω την κοινότητα.

 

Με ευκαιρία του ότι βγήκαν οι νέοι imac και η πολυαγαπημένη μας rainbow ανακοίνωσε τιμές τουλάχιστον κατά 20% ανεβασμένες από την υπόλοιπη Ευρώπη, μήπως είναι καιρός να μαζέψουμε τα παράπονά μας, να καταγράψουμε γεγονότα και καταστάσεις που μας ενόχλησαν (και αφορούν πάντα την εδώ αντιπροσωπεία) και να στείλουμε μία όμορφη και ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΗ (να μαζέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερες υπογραφές γίνεται) επιστολή διαμαρτυρίας στην apple?

 

Να δουν ότι υπάρχει εν ενεργεία αλλά και εν δυνάμη αγοραστικό κοινό στην Ελλάδα το οποίο και είναι δυσαρεστημένο με την Rainbow και θα ήταν πολύ μεγαλύτερο εάν η τελευταία δεν ακολουθούσε τις τακτικές που ακολουθεί.. Αυτή τη στιγμή κατέχει την αποκλειστικότητα και την εκμεταλλεύεται στο έπακρο, με θύματα, φυσικά, εμάς τους καταναλωτές..

 

Παρακαλώ όσοι θέλετε να συμμετάσχετε ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ, δηλώστε το, ώστε να έχουμε μια εικόνα του πόσοι δυσαρεστημένοι είμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακοίνωσε τιμές τουλάχιστον κατά 20% ανεβασμένες από την υπόλοιπη Ευρώπη

 

 

iMac Intel Core Duo 24'' 2.16GHz Αγγλική Έκδοση 1755Euro

στην Γερμανία 1.680 διαφορά 75Euro ή 4,5% διαφορά.

iMac Intel Core Duo 20'' 2.16GHz Αγγλική Έκδοση 1336Euro

στην Γερμανία 1.266 διαφορά 70Euro ή 5% διαφορά

iMac Intel Core Duo 17'' 2.0GHz Αγγλική Έκδοση 1053Euro

στην Γερμανία 1007 διαφορά 46Euro ή 4,5% διαφορά

iMac Intel Core Duo 17'' 1.83GHz Ελληνική Έκδοση 966Euro

στην Γερμανία 845 διαφορά 121Euro ή 14% διαφορά

 

Όλες οι τιμές είναι προ ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMac Intel Core Duo 24'' 2.16GHz Αγγλική Έκδοση 1755Euro

στην Γερμανία 1.680 διαφορά 75Euro ή 4,5% διαφορά.

iMac Intel Core Duo 20'' 2.16GHz Αγγλική Έκδοση 1336Euro

στην Γερμανία 1.266 διαφορά 70Euro ή 5% διαφορά

iMac Intel Core Duo 17'' 2.0GHz Αγγλική Έκδοση 1053Euro

στην Γερμανία 1007 διαφορά 46Euro ή 4,5% διαφορά

iMac Intel Core Duo 17'' 1.83GHz Ελληνική Έκδοση 966Euro

στην Γερμανία 845 διαφορά 121Euro ή 14% διαφορά

 

Όλες οι τιμές είναι προ ΦΠΑ.

 

χαχαχα!! λοιπόν δεν το πήρα screenshot δυστυχώς αλλά χθες η τιμή του 24Inch imac αγγλικού - προ ΦΠΑ (είναι η μόνη τιμή που θυμάμαι σίγουρα) ήταν 1986 € ή με άλλα λόγια 18.2 % διαφορά από την Γερμανία. Μπορεί να κάνανε λάθος στην πληκτρολόγηση, ή μπορεί και να τους συναίτησε η μαμά apple.. ~5% είναι μια λογική διαφορά και κυμαίνεται στα πλαίσια της ελληνικής αγοράς - τόση περίπου είναι η μέση διαφορά τιμής στα προϊόντα πληροφορικής από την υπόλοιπη ευρώπη.. αν και αν συνυπολογιστεί και το κατα κεφαλήν εισόδημα η διαφορά αυξάνεται κατακόρυφα.. ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να επιβιώνουν οι ευρωπαικές εταιρίες πουλώντας φθηνότερα τα ίδια προιόντα και πληρώνοντας υψηλότερους μισθούς.. πρόκειται για θαύμα!!!

 

Σοβαρά τώρα, πέρα από την διόρθωση τιμών, που είναι ένα πολύ θετικό βήμα εκ μέρους της rainbow, υπάρχουν ένα σωρό παράπονα από τους πελάτες της. εάν εξακολουθούν να υφίστανται αυτά τα παράπονα, καλό θα ήταν να σταλθεί η επιστολή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τις τιμές στα νέα iPod μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες για τα 2 παρακάτω μοντέλα.

 

Rainbow, Τιμή με ΦΠΑ (Τιμή χωρίς)

8 Giga: 280 (235)

30 Giga: 332 (279)

 

Γιατί μπαμπά το 8άρι nano και το 30άρι ipod στην Αμερική έχουν την ίδια τιμή ενώ η Rainbow τα κοστολογεί με 50 ευρώ διαφορά?

 

Γιατί μπαμπά η διαφορά στο παλιό 30άρι (299) και στο νέο (279) ανάγει σε $30 διαφορά όταν η Apple έκανε μείωση της τάξεως των $50?

 

Δε θυμάμαι τι τιμές είχε για τα παλιά μοντέλα των nano για να συγκρίνω με τις νέες.

Κανονικά πάντως - βάσει Apple - πρέπει να έχει τις ίδιες τιμές αντιστοίχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...